Wrzesień - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Drogie Patronki, Drodzy Patroni!

Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd wydarzeń. Wrzesień upłynął przede wszystkim pod znakiem intensywnych działań nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

14 września podczas konferencji prasowej Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS mówiliśmy o tym dlaczego IOZ nie jest sądem i dlaczego skład IOZ jest przez prawników kwestionowany, a także o konsekwencjach związanych z niewykonywaniem przez Polskę orzeczeń Unii Europejskiej. Powołanie tej izby było wynikiem przedstawienia przez Komisję Europejską Polsce tzw. “kamieni milowych” potrzebnych do zatwierdzenia przez UE Krajowego Planu Odbudowy. IOZ jest jednak tylko atrapą mającą uśpić czujność komisarzy unijnych, a sprawy skierowane do niej mają charakter represyjny.

Zobacz: Podsumowanie konferencji prasowej Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS 

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS zapewnia pomoc prawną sędziom i stara się żeby opinia publiczna wiedziała o każdym przypadku stosowania represji wobec niezależnych sędziów i prokuratorów.

Nowopowołana w miejsce Izby Dyscyplinarnej Izba Odpowiedzialności Zawodowej we wrześniu miała orzekać w 27 sprawach sędziów sądów powszechnych, wojskowych i przedstawicieli palestry. Na naszym Facebooku na bieżąco opisywaliśmy przebieg spraw, które znalazły się na wokandzie IOZ. 

13 września Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła nielegalną Izbę Dyscyplinarną, odmówiła uchylenia immunitetu sędziemu Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, pułkownikowi Piotrowi Raczkowskiemu. Sprawa sędziego Piotra Raczkowskiego to pierwsza z głośnych spraw, którą rozpoznała nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Pełnomocnikami sędziego Raczkowskiego z ramienia Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS są adw. Michał Wawrykiewicz, adw. Radosław Skiba i SSO Piotr Gąciarek.

Zobacz: Artykuł Klęska prokuratury Ziobry. Nowa Izba SN odmówiła zgody na ściganie byłego wiceszefa legalnej KRS

14 września Izba Odpowiedzialności Zawodowej miała rozpatrywać sprawy 5 sędziów: Wojciecha Maczugi, Rafała Lisaka, Anny Bator-Ciesielskiej, Adama Synakiewicza i Marty Pilśnik. IOZ rozpoznała sprawę sędzi Bator-Ciesielskiej merytorycznie i nie zgodziła się na jej zawieszenie uznając, że nie popełniła rzekomych czynów dyscyplinarnych. Sprawa sędziego Synakiewicza i sędzi Pilśnik została umorzona z powodów proceduralnych. Sprawa sędziów Maczugi i Lisaka została wcześniej zdjęta z wokandy. Sędziego Synakiewicza bronili: prezes legalnej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Piotr Prusinowski, sędzia SN Jarosław Martas z Izby Karnej oraz adwokat Michał Wawrykiewicz z Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

Zobacz: Artykuł Nowa izba SN umorzyła sprawę sędziego Synakiewicza 

Zobacz: Artykuł Porażka Ziobry i Schaba. Nowa Izba SN odmówiła zawieszenia trzech sędziów stosujących prawo UE

15 września sprawa sędziego Macieja Ferka została zdjęta z wokandy. Za to Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła uchwałę zawieszającą sędziego Macieja Rutkiewicza podjętą przez Izbę Dyscyplinarną!

Zobacz: Artykuł Kolejna porażka Ziobry i jego ludzi. Sędzia Rutkiewicz z Elbląga został odwieszony i wraca do sądu

Przebieg wszystkich spraw, które znalazły się we wrześniu na wokandzie IOZ można znaleźć TU

Działania IOZ dla Gazety Finansowej komentował 14 września adw. Michał Wawrykiewicz. "Sprawa Adama Synakiewicza pokazuje do jakich nadużyć prawa, presji, szykan dochodzi w stosunku do sędziów. Chodzi o efekt mrożący, który ma spacyfikować niezawisłe orzecznictwo" - ocenił. Całe nagranie dostępne poniżej:

W sobotę 17 września Prezydent Andrzej Duda powołał skład Izby Odpowiedzialności zawodowej (przypominamy - Prezydent miał wybrać 11 osób do Izby Odpowiedzialności Zawodowej spośród 33 sędziów i neo-sędziów, których 9 sierpnia 2022 roku wylosowała Małgorzata Manowska, neo-sędzia na stanowisku I Prezes SN. Taką procedurę wyłonienia składu tej Izby wskazał sam Prezydent w swojej nowelizacji ustawy o SN, która głównie zakładała likwidację Izby Dyscyplinarnej). 

Sześć osób powołanych przez Prezydenta to neosędziowie: Tomasz Demendecki, Marek Dobrowolski, Marek Motuk, Marek Siwek, Maria Agnieszka Szczepaniec i Paweł Wojciechowski. Pozostali to Paweł Jan Grzegorczyk, Zbigniew Korzeniowski, Wiesław Kozielewicz, Barbara Skoczkowska i Krzysztof Staryk.

Neosędziowie w kilku już wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostali uznani za nie-sędziów. Wyznaczenie takiego składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która miała przecież uzdrowić sytuację dotyczącą zawieszania sędziów i odbierania im immunitetów, jest oczywistym wyzwaniem w kierunku Unii i oddala nas od wypłaty środków z KPO. Szczególnym wyzwaniem jest to, że trzech wybranych przez prezydenta neosędziów – Demendecki, Dobrowolski i Siwek nie dość, że nominowani przez kwestionowaną w orzeczeniach TSUE/ETPCz neo-KRS, to jeszcze powołani przez Prezydenta mimo prawomocnego zawieszenia procesu ich nominacji przez NSA.

Zobacz: Artykuł Co oznacza sobotnia decyzja Andrzeja Dudy o powołaniu składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej? - Adw. Michał Wawrykiewicz, Gazeta Wyborcza, 18 września 2022 r. 

Kwestię wyznaczeniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej w programie Fakty po Faktach komentowała 19 września 2022 r. adw. Sylwia Gregorczyk-Abram"Ta Izba nie może być uznawana za legalną, ponieważ mamy już szereg orzeczeń nie tylko TSUE, ale i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które wprost mówią, że taki kształt z neo-sędziami nie spełnia gwarancji konwencyjnych i konstytucyjnych".

Zobacz: Fakty po Faktach, 19 września 2022 r.

Niestety we wrześniu nasiliły się także represje na niezależnych sędziów... 

Sędzia Marzanna Piekarska - Drążek, kolejna doświadczona sędzia karnistka z Sądu Apelacyjnego w Warszawie w ramach represji została przeniesiona z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja o jej przeniesieniu została podjęta przez Prezesa warszawskiego SA i Rzecznika Dyscyplinarnego Piotra Schaba i osobiście podpisana przez jego zastępcę Przemysława Radzika. 

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Dariusz Mazur otrzymał informację, że 22 lipca 2022 roku, anonimowy (bo niepodpisany z imienia i nazwiska) Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie wydał postanowienie o wszczęciu wobec niego postępowania dyscyplinarnego. Powodem jest rzekome uchybienie godności urzędu sędziego przez udzielenie wywiadów dnia 16 i 19 lipca 2021 roku dla serwisu Onet, które zdaniem rzecznika nie dały się pogodzić z zasadą apolityczności i niezależności sędziowskiej zawartej w Konstytucji i obecnej w zasadach etyki sędziowskiej.

8 września Zarząd Stowarzyszenie Sędziów Themis wydał oświadczenie, w którym potępił decyzję o przeniesieniu trzech sędzi wydziału karnego w SA w Warszawie: SA Ewy Leszczyńskiej-Furtak, SSA Ewy Gregajtys i SSA Marzanny Piekarskiej-Drążek. 9 września sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie wydali oświadczenie w proteście przeciwko przeniesieniu sędzi Marzanny Piekarskiej - Drążek z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Wcześniej, wobec bezprecedensowej decyzji o faktycznym przeniesieniu sędziów Sądu Apelacyjnego, wybitnych karnistek - Ewy Leszczyńskiej - Furtak i Ewy Gregajtys - które swoim doświadczeniem przy rozpoznawaniu spraw karnych gwarantują wysoki poziom orzecznictwa w tych sprawach, do Wydziału o zupełnie odmiennym profilu, sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie wystosowali oświadczenie, do którego przyłączyli się sędziowie innych sądów oraz prokuratorzy (pisaliśmy o tym w sierpniu). 

Zobacz: Treść oświadczenia na stronie Forum Współpracy Sędziów

„Przesunięcie sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek jest ewidentną represją” - komentowała w rozmowie z Gazetą Finansową Maria Ejchart - Dubois. Całe nagranie dostępne jest poniżej: 

Po wakacyjnej przerwie wróciliśmy z Subiektywnym Przeglądem Wydarzeń #WolnychSądów. Maria Ejchart-Dubois i Sylwia Gregorczyk-Abram mówiły 16 września:

  • o trwających represjach wobec sędziów Marzanny Piekarskiej - Drążek, Ewy Gregajtys i Ewy Leszczyńskiej-Furtak (przeniesionych z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń) oraz sędziego Dariusza Mazura, wobec którego zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne;
  • o działalności nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej;
  • o tym co dzieje się na arenie europejskiej, czyli o zabezpieczeniach wydawanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz skardze czterech Europejskich organizacji sędziowskich do TSUE o stwierdzenie nieważności decyzji Rady Unii Europejskiej ustanawiającej tzw. "kamienie milowe" dla odblokowania funduszy unijnych dla Polski;
  • a także o tym, że 15 września minęły 2 miesiące od skierowania przez Komisję Europejską do Polski uzasadnionej opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i jego niedawnego orzecznictwa. Polska miała dwa miesiące na zastosowanie się do zaleceń Komisji, czyli do przeprowadzenia zmian w składzie TK i zmiany przez organ linii orzeczniczej w kontekście pierwszeństwa prawa UE. Oznacza to, że Komisja może teraz wnieść skargę na Polskę do TSUE. Konsekwencją tej decyzji może być kolejna kara nałożona na Polskę.

28 września w programie Fakty po Faktach Wojciech Hermeliński (sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej) oraz adw. Michał Wawrykiewicz komentowali słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział, że rządząca koalicja przygotuje ustawę, która wprowadzi zmiany w sposobie liczenia głosów w następnych wyborach.
Ponadto, dyskutowali także o tym, że w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyznaczenia 11 sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. W kontekście zmiany przepisów wyborczych, tak ocenił ten pomysł mec. Wawrykiewicz: „Nikt tego zapewne nie rozumie. - Natomiast myślę, że wszyscy, którzy myślą w kategoriach demokratycznego państwa prawnego, są mocno zaniepokojeni, co prezes PiS nowego wymyślił. Zapewne jest to cel polityczny, jakaś forma zabezpieczenia się na przyszłość, dlatego że partia rządząca zdaje sobie sprawę, jakie są warunki polityczne i że jest duże prawdopodobieństwo przegrania tych wyborów”.

Zobacz: Fakty po Faktach, 28 września 2022 r.

Gdzie jeszcze można było nas usłyszeć?

Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram rozmawiała na temat praworządności i biznesu z  red.  Beatą Tomczyk (Gazeta Finansowa):

Adw. Paulina Kieszkowska-Knapik była gościnią w audycji #BOS- Bodnar o Społeczeństwie w Radio TOK FM i rozmawiała z Adamem Bodnarem o zaangażowaniu społeczeństwa i środowiska prawniczego w walkę o praworządność.

Posłuchaj audycji TU. 

Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram była gościnią red. Karoliny Lewickiej  w ramach audycji Wywiad Polityczny (Radio Tok.fm). 

Posłuchaj audycji TU.

Adw. Michał Wawrykiewicz był gościem podcastu "Jest sobie kraj" prowadzonym przez Magdalenę M. Baran, redaktor miesięcznika Liberté! 

Zobacz nagranie TU.

Co jeszcze wydarzyło się we wrześniu?

28 września Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek opublikował na swoich kanałach społecznościowych przeprosiny za homofobiczne wypowiedzi, które padły w 2020 roku w TVP Info i Radiu Maryja. Przeprosiny to efekt ugody zawartej pomiędzy prof. Jakubem Urbanikiem a Ministrem Przemysławem Czarnkiem w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym przez prof. Urbanika. To dobra informacja w kwestii ochrony praw człowieka i ochrony mniejszości. 

"Sprawy, które dotyczą społeczności LGBTQ+ są dla nas bardzo ważne i w każdej sytuacji, w której możemy będziemy zawsze i do końca stawać po Waszej stronie" - komentowali pełnomocnicy prof. Jakuba Urbanika - adw. Sylwia Gregorczyk - Abram i adw. Michał Wawrykiewicz.

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

#WolneSady #Patronite #praworzadnosc

Zobacz również

Sędzia Igor Tuleya przywrócony i... znów odsunięty od orzekania
Jest sobie kraj: Między szczytem a przepaścią. Michał Wawrykiewicz gościem Magdaleny M. Ba...
Październik - podsumowanie miesiąca

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...