Październik - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Październik rozpoczęliśmy z przytupem!

  • Do naszego zespołu dołączyła dr Katarzyna Wiśniewska - znakomita prawniczka z ogromnym doświadczeniem. Doktorka nauk prawnych, autorka licznych publikacji z zakresu praw człowieka i prawa karnego. W 2015 r. została laureatką pierwszego miejsca w rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Rising Stars among Lawyers. Leaders of tomorrow”. Zawodowo przez ponad 11 lat związana była z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której m.in. koordynowała działaniami Programu Spraw Precedensowych. W ostatnim roku akademickim pracowała na Uniwersytecie w Luksemburgu.

  • Adw. Michał Wawrykiewicz został stypendystą National Endowment for Democracy w ramach Programu "REAGAN-FASCELL DEMOCRACY FELLOWS PROGRAM". Przez najbliższy czas będzie nas wspierał z Waszyngtonu kontynuując swoją pracę na rzecz Rule of Law i wzmacniając współpracę polsko-amerykańską. Na naszym Facebooku przybliża Państwu Amerykański system prawny:

  • Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram także spędziła część października jako stypendystka w Stanach Zjednoczonych - na Georgetown University w Waszyngtonie - uczestnicząc w seminarium Georgetown Leadership Seminar. 

  • W październiku Wolne Sądy otrzymały Nagrodę im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wzruszeni. Gratulujemy też współlaureatowi Lubelskiemu Społecznemu Komitetowi Pomocy Ukrainie.

  • Nasze prawniczki: Maria Ejchart-Dubois i adw. Sylwia Gregorczyk-Abram były prelegentkami na XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet. Razem z Danutą Przywarą, adw. Natalią Klimą-Piotrowską, sędzią Joanną Hetnarowicz-Sikorą i prowadzącą: adw. Patrycją Kasicą uczestniczyły w panelu "Prawnicy/czki – nowe wojowniczki praworządności".

 

  • Maria Ejchart-Dubois oraz adw. Sylwia Gregorczyk-Abram znalazły się w rankingu 25 prawniczek w biznesie Forbes Women za ich walkę o przywrócenie praworządności i stabilności prawa w Polsce - to lista najwybitniejszych polskich prawniczek działających dla biznesu.

  • 13 października 2022 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, którą prezydenckiemu doradcy prof. Andrzejowi Zybertowiczowi wytoczyło ponad 30 opozycjonistów czasów "Solidarności" (reprezentowani przez mec. Sylwię Gregorczyk-Abram oraz mec. Michała Wawrykiewicza). Andrzej Zybertowicz przegrał proces z uczestnikami Okrągłego Stołu, których nazwał „agentami” komunistycznej władzy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie ma ich przeprosić na łamach Gazety Wyborczej za naruszenie dóbr osobistych. Zdaniem sądu nazwanie powodów agentami naruszyło ich dobra osobiste. Stwierdzenie, że "władza podzieliła się władzą ze swoimi agentami" podważyło dokonania opozycyjne tych przedstawicieli antykomunistycznej opozycji. Wypowiedź ta ich stygmatyzowała i naruszała zaufanie do nich – powiedział w uzasadnieniu sędzia. Podkreślił, że Zybertowicz nie wykazał w czasie procesu, że uczestnicy obrad współpracowali ze służbami PRL.

To był zaszczyt reprezentować wraz z mec. Sylwią Gregorczyk-Abram tak szacowne grono wspaniałych i zasłużonych dla naszego kraju ludzi - komentował po wyroku adw. Michał Wawrykiewicz. 

  • W dniach 14-16 października w Łodzi odbyły się Igrzyska Wolności.

#WolneSądy były partnerem tego wydarzenia! Igrzyska Wolności to spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei. To unikalne interdyscyplinarne forum, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż oraz dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była Zielona niepodległość. 

Tych z Państwa, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w Igrzyskach Wolności zachęcamy do obejrzenia transmisji z panelu "Praworządność i fundusze UE" z udziałem adw. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik (adwokatka, inicjatywa #WolneSądy), Alberto Alemanno (prawnik interesu publicznego i przedsiębiorca obywatelski), Johna Morijn (jurysta, politolog, europeista) oraz Wojciecha Sadurski [ONLINE] (prawnik, filozof, politolog, autor książki Polski kryzys konstytucyjny), który moderowała Anna Wójcik – dziennikarka OKO.press.

Zachęcamy także do obejrzenia panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Gruba kreska czy Norymberga? Przyszłość sądownictwa po katastrofie PIS-u", w którym udział wzięli prof. Adam Bodnar (prawnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich), adw. Sylwia Gregorczyk-Abram (adwokatka, działaczka społeczna, inicjatywa #WolneSądy), prof. Krystian Markiewicz (prawnik, sędzia). Moderacja: Zuzanna Nowicka – prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

  • 4 października adw. Sylwia Gregorczyk-Abram w programie "Fakty po faktach" mówiła o braku wypłaty dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy:

"Rząd zmienił narrację w sprawie KPO. Wcześniej mówił, że te środki są tuż za rogiem, że będą za miesiąc za dwa. Teraz narracja idzie w kierunku, że zła Unia położyła rękę na naszych środkach. Rząd nie robi żadnych ruchów, żeby nie tylko wykonać kamienie milowe, ale żeby wyjść z jakimkolwiek gestem, który umożliwiłby państwu skorzystanie z tych niebagatelnych kwot. Rząd skazał już te środki na stratę. Będzie próbował nam wmówić, że to wina opozycji, aktywistów i prawników, którzy zamknęli te pieniądze w unijnym sejfie. Nie jest to prawda. Jeśli nie mamy środków to jest to wyłącznie wina polskiego rządu".

Zobacz: Fakty po Faktach, 4 października 2022 r.

  • 5 października uczestniczyliśmy w corocznej konferencji OBWE na temat praw człowieka (ODHiR Warsaw Human Dimension Conference). Wydarzenie poświęcone było ocenie stanu realizacji zobowiązań państw uczestniczących OBWE w zakresie wymiaru ludzkiego. Podczas konferencji zaplanowano sesje plenarne poświęcone zagadnieniom obejmującym całość problematyki wymiaru ludzkiego, tj.  ochrony i upowszechniania praw człowieka i wartości demokratycznych w państwach OBWE. Dodatkowo w programie konferencji znalazły się m.in. wydarzenia towarzyszące, organizowane przez delegacje rządowe, instytucje OBWE lub organizacje pozarządowe. Jako Wolne Sądy, wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, ICJ (International Commission of Jurists) oraz ABA (American Bar Association) mieliśmy przyjemność współorganizować panel dyskusyjny zatytułowany "Judicial Independence and Rule of Law in Poland - current situation and recommendation on the ways forward".

  • 7 października Małgorzata Majewska wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez Fundację Batorego pt. „Sądy a wybory. Zagrożenia dla uczciwości procesu wyborczego”. W trakcie debaty uczestnicy zastanawiali się jakie konkretnie zagrożenia występują w tym obszarze, czy istniejące mechanizmy dobrze zabezpieczają możliwość niezależnej kontroli oraz jaką rolę mogę mieć organizacje społeczne i obywatele by budować zaufanie do roli sądów w procesie wyborczym.

Zobacz: Debata "Sądy a wybory. Zagrożenia dla uczciwości procesu wyborczego"

  • 10 października adw. Sylwia Gregorczyk - Abram w Gazecie Finansowej wystąpiła w rozmowie z Beatą Tomczyk w sprawie praworządności i walki o niepodległe sądy.

O 5 latach walki o praworządność wypowiedziała się następująco: „Sporo rzeczy udało się zrobić, wszystko co udało się wywalczyć przed trybunałami międzynarodowymi(w Strasbourgu i Luksemburgu) zaprocentuje w przyszłości, jeśli dojdzie do wolnych, demokratycznych i równych wyborów. To jest ten warunek przejęcia władzy przez opozycję demokratyczną. Wtedy nasze osiągnięcia w postaci tych wyroków będą miały fundamentalne znaczenie. My je położymy na stole i będziemy ich używać, żeby to państwo prawa odbudować. Najważniejsze jest to, że ci sędziowie przez 5 lat, mimo bardzo silnego efektu mrożącego, mimo rozpędzonej machiny dyscyplinarnej, nie ulegli tej machinie i zachowali wewnętrzną niezawisłość. Na ich barkach spoczywa cały system niezawisłości sędziowskiej”.

  • 12 października Wolne Sądy i Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS wspierały sędziego Gąciarka przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi orzekł, że zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SSO Piotr Gąciarek miał zostać przywrócony do orzekania 12 października. Jednakże Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, Joanna Przanowska - Tomaszek 14 października po raz kolejny odmówiła dopuszczenia sędziego Piotra Gąciarka do wykonywania obowiązków służbowych.

Zobacz: Transmisja sprzed budynku SO w Warszawie

  • Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) 2022 wzięła udział w panelu „Przywództwo na nowe czasy” poświęconemu nowoczesnemu przywództwu i roli organizacji pozarządowych w dyskursie społecznym i świecie biznesu.

Zobacz: Rozmowa z Dziennik Gazeta Prawna - Nowoczesne przywództwo. Jakie cechy powinien posiadać dobry lider?

  • 22 października Maria Ejchart-Dubois gościła w programie "Fakty po faktach", gdzie komentowała upływ dwóch lat od wydania „wyroku” Trybunału Julii Przyłębskiej usuwającego przesłankę pozwalającą na przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

Zobacz: Fakty po Faktach, 22 października 2022 r.

  • 22 października dr Katarzyna Wiśniewska spotkała się z uczestnikami Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka, programu edukacyjnego powołanego przez Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Stowarzyszeniem Homo Faber z Lublina. Dwie grupy uczestników i uczestniczek uczą się równolegle w Gdańsku i w Lublinie, a część zjazdów jest wspólna. Cały program składa się z 6 weekendowych zjazdów. Spotkanie odbyło się w Warszawie w gościnnej przestrzeni Fundacji Batorego. 

  • Maria Ejchart-Dubois była gościnią Gazety Finansowej. W programie Beaty Tomczyk mówiła między innymi o zawieszeniu sędziego Igora Tuleyi, Krajowym Planie Odbudowy, “kamieniach milowych” oraz wpływie braku praworządności na stan polskiej gospodarki.

“Mamy dwie równoległe rzeczywistości: prawna, gdzie sędzia Igor Tuleya korzysta ze wszystkich możliwości i środków, a sądy wydają wyroki na jego rzecz prostując sytuację, w której się znalazł. Druga, równoległa rzeczywistość, którą nazywamy bezprawiem, nie wykonuje tych orzeczeń. Najpierw uniemożliwiła sędziemu Igorowi Tuleyi wymierzanie sprawiedliwości, a teraz uniemożliwia mu powrót do pracy. Pomimo tego, że są to równoległe rzeczywistości, nie wolno zapominać, że nie są one równorzędne ani równoważne. Jedno to prawo, a drugie bezprawie. O to też chodzi w sporze polskiego rządu z Komisją Europejską: czy idziemy drogą prawa czy bezprawia (…) To przez takie sytuacje Polska jest odcięta od środków z Funduszu Odbudowy.”

  • 25 października byliśmy w Senacie na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Praworządności, gdzie uczestniczyliśmy w dyskusji o tym jak uzdrowić Trybunał Konstytucyjny.

26 października podczas kongresu Union Internationale de Avocats (UIA) (Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników) w Dakarze wręczona została nagroda Rule of Law Award 2022, dla egipskiego adwokata Mohameda El-Baqera oraz inicjatywy #WolneSądy. Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Jeszcze raz dziękujemy! Zdj. @UnionIntAvocats (Twitter)

27 października minął rok od nałożenia na Polskę przez TSUE kary za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej. Na koniec października kara wyniosła 362 000 000 euro. 

Tego samego dnia, Prezydent Duda powołał byłego Prezes SN kierującego pracami Izby Karnej oraz legalnego Sędziego Sądu Najwyższego Wiesława Kozielewicza na stanowisko Prezesa SN kierującego pracami Izby Odpowiedzialności Zawodowej, której sposób powołania (z udziałem prezydenta i premiera) oraz skład z udziałem neosędziów powoduje, że nie jest to niezawisły i bezstronny sąd w rozumieniu Konstytucji, Traktatów UE i Konwencji. Sędzia Kozielewicz był już tymczasowym Prezesem IOZ i orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Sprawę komentowała na antenie TOK.FM Maria Ejchart Dubois.

Posłuchaj: Sędzia Kozielewicz prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej. "ETPCz już ocenił, że to nie jest bezstronny sąd", Audycja TOK360, Wojciech Muzal, Maria Ejchart-Dubois, 27.10.2022

Co dzieje się w Europejskich Trybunałach?

ETPCz - Sprawa Juszczyszyn przeciwko Polsce

6 października Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna, który został zawieszony w wykonywaniu czynności przez Izbę Dyscyplinarną. Trybunał stwierdził, że czynności represyjne jakim od 2020 r. był poddawany Sędzia Juszczyszyn stanowią naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności prawa do sądu oraz prawa do życia prywatnego.

Ponadto, zapadły wyrok jest kolejnym już orzeczeniem wydanym na podstawie wiążącego RP prawa międzynarodowego, w którym po szczegółowej analizie stwierdzono, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryterium sądu ustanowionego przez prawo.

Co istotne, Trybunał po raz pierwszy w historii w sprawie dotyczącej Polski stwierdził naruszenie art. 18 Konwencji, wskazując że sankcje nakładane na Sędziego Juszczyszyna miały przede wszystkim na celu ukaranie go oraz zniechęcenie do dokonywania oceny zgodności statusu sędziów powołanych przez neo-KRS z normami Konwencji, w tym przede wszystkim spełniania kryterium niezawisłości i bezstronności sądu. Takie działania represyjne, zdaniem Trybunału, są niezgodne z celem dopuszczalnego ograniczenia praw i wolności człowieka (na które zezwala Konwencja).

Ponadto Trybunał, doszukując się naruszenia art. 6, art. 8 oraz art. 18 Konwencji zasądził na rzecz sędziego Juszczyszyna zadośćuczynienie w wysokości 30 000 euro.

ETPCz - Sprawa Dolińska - Ficek i Ozimek przeciwko Polsce

Pomimo wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dwoje sędziów dalej nie otrzymało zadośćuczynienia od polskiego rządu. Polski rząd powinien w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia wypłacić należyte odszkodowanie, lecz do dziś tego nie uczynił. W listopadzie 2021 roku ETPCz uznał że „Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, bo system powoływania sędziów jest niewłaściwy” oraz zasądził po 15 tys. euro odszkodowania od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

”Wydaje się, że to pierwszy taki przypadek, dotyczący egzekucji w zakresie wyroku ETPCz. Dlatego nie wiemy, jak to się skończy, jak podejdzie do tego sąd. Tak jak w przypadku każdego z nas, gdy ktoś nam nie płaci, to idziemy po klauzulę wykonalności. I my również w tej sprawie chcemy taką drogę wypróbować. Podjęliśmy już odpowiednie kroki prawne” - Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka sędziego Ozimka.

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram prowadząca tę sprawę wraz z Maria Ejchart-Dubois w ramach działalności w Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS dodaje, że następnie „idzie się z tytułem wykonawczym do komornika, a on już wie, co ma dalej z tym zrobić”. Zawiadomiły one również Komitet Ministrów Rady Europy, że Polska jawnie nie zamierza wykonać wyroku.

Przeczytaj artykuł: "Sędzia wygrał z Polską przed ETPC. Teraz musi walczyć o pieniądze w sądzie", Rzeczpospolita, 18.10.2022 r.

ETPCz - Sprawa Żurek przeciwko Polsce

Na wniosek prawników z Wolnych Sądów Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakazał działania Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - przełomowe zabezpieczenie (interim measure zgodnie z Rule 39).

O co chodzi w tej sprawie?

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył w sprawie sędziego Waldemara Żurka dwie skargi nadzwyczajne (które rozpoznaje właśnie Izba Kontroli) kwestionujące prawomocne, korzystne wyroki zapadłe w jego sprawach. Obie skargi dotyczą prywatnych spraw sędziego Żurka. Możecie o nich przeczytać tu:

https://oko.press/niszczenie-sedziego-zurka-prokuratura.../

Co oznacza wydane zabezpieczenie?

Trybunał uznał, że Izba Kontroli powołana przez neo-KRS nie spełnia wymogów niezwisłego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą (zgodnie z art. 6 Konwencji). W związku z tym Izba nie może zająć się żadną ze skarg złożonych przez min. Ziobrę w sprawie sędziego Żurka.

Do czasu rozpoznania sprawy przez Trybunał żadna decyzja merytoryczna w żadnej z tych spraw nie może zostać podjęta.

Pełnomocnikami sędziego są: Sylwia Gregorczyk-Abram, Maria Ejchart-Dubois, Katarzyna Wiśniewska i Michał Wawrykiewicz. Sprawę prowadzimy w ramach Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS.

Co jeszcze na arenie walki o praworządność?

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia:

18 października organizacje społeczne wchodzące w skład Porozumienia Dla Praworządności opublikowały wspólne oświadczenie w związku z utratą przez działania PiS kolejnych pieniędzy unijnych przez Polki i Polaków.

#WolneSądy powróciły z Subiektywnym Przeglądem Wydarzeń. 

W nagraniu z 28 października Maria Ejchart-Dubois i Katarzyna Wiśniewska mówiły o Wiesławie Kozielewiczu - nowym Prezesie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego; 30 sędziach, którzy oświadczyli, że nie będą orzekać wspólnie z neo-sędziami, a także o tym, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy wciąż nie dotarły do Polski, a środki z budżetu w ramach polityki spójności są zagrożone.

 

 

 

#WolneSady #Patronite #praworzadnosc

Zobacz również

Sierpień - podsumowanie miesiąca
Zapraszamy na 40 Lektury prof. Zbigniewa Hołdy!
Listopad - podsumowanie miesiąca

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...