Dlaczego otyłość trzeba leczyć?
Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają złudzeń, u pacjenta z chorobą otyłościową i cukrzycą typu 2 redukcja masy ciała o ~5–10% skutkuje poprawą parametrów metabolicznych, tj. poziom glikemii, HbA1c (hemoglobina glikowana), ciśnienie tętnicze, cholesterol.
Niestety wiele osób nie wie jak zacząć... a później jak wytrwać... a przede wszystkim czego oczekiwać... więc dzisiaj kilka informacji kluczowych, ale jednocześnie zachęcamy do jak najwcześniejszego udania się do dietetyka celem ustalenia indywiudalnej diety, dobranej do zapotrzebowania energetycznego danej osoby i stylu życia, bo nie ma się co oszukiwać - od razu nie zmienimy wszystkiego.
Zmiana nawyków żywieniowych to maraton, potrzebne są zmiany krok po kroku i dużo chęci.
W jaki sposób dietetyk może nam pomóc?
Po pierwsze określi nasze zapotrzebowanie kaloryczne - tzn. jakie jest dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na energię. I na to są na szczęście przybliżone wzory, np. wzór Harrisa-Benedicta na wyliczenie podstawowej przemiany materii (PPM).
Dla kobiet PPM = 665,1 + (9,567 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm)– (4,68 x wiek w latach)
Dla mężczyzn PPM = 66,47 + (13,7 x masa ciała w kg) + (5,0 x wzrost ciała w cm)– (6,76 x wiek w latach)
Do tego uwzględniamy naszą aktywność fizyczną korzystając z uproszczonego współczynnika aktywności fizycznej:
• praca siedząca, brak dodatkowej aktywności fizycznej – 1,2
• średnio aktywny tryb życia – 1,4
• regularne treningi 5 razy w tygodniu – 1,6
• ciężkie treningi 7 razy w tygodniu – 1,8
I teraz wyliczoną wartość PPM mnoży się przez współczynnik aktywności.
Mamy wynik, ale jak go interpretować?
• Aby utrzymać wagę powinno się spożywać wyliczoną liczbę kalorii.
• Aby schudnąć, od wyliczonej liczby kalorii należy odjąć 200–300 kcal.
• Aby przytyć, do wyliczonej liczby kalorii należy dodać 200–300 kcal.
I teraz zadanie domowe, aby obliczyć jakie zapotrzebowanie kaloryczne ma każdy z nas.
Przykład: mężczyzna w wieku 37 lat, o wadze 75 kg i wzroście 180 cm, który ma pracę siedzącą.
PPM = 66,47 + (13,7 x 75) + (5,0 x 180)– (6,76 x 37) = 1743,85 kcal * 1,2 = 2 092,62 kcal.
I teraz w zależności czy chcemy utrzymać wagę, schudnąć czy przytyć o tyle musimy zmniejszyć/zwiększyć dzienne zapotrzebowanie.
Ważna informacja!
Deficyt energetyczny powinien być ustalony indywidualnie, aby umożliwić powolną, ale systematyczną redukcję masy ciała (0,5–1 kg/tydzień).
Tak więc nie podejmujemy wyzwań ani ograniczeń, które są dla nas niebezpieczne! Odżywiaj się regularnie i rozpoczynaj dzień od śniadania.
Kilka wskazówek:
- zjedz śniadanie przed upływem 1 godziny od przebudzenia,
- spożywaj od 4 do 6 posiłków dziennie,
- nie podjadaj (dobrze skomponowane posiłki uchronią od głodu, wahań glikemii, przyrostu masy ciała i gorszego samopoczucia),
- zadbaj o różnorodność smaków,
- pij wodę (pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, woda transportuje składniki odżywcze do komórek naszego ciała, woda wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych).
A jak dobrać odpowiednią dietę, co jeść, kiedy jeść, jak jeść skoro nie znamy kaloryczności produktów? tutaj czeka nas wizyta u dietetyka lub przestudiowanie tabel kaloryczności produktów, które spożywamy. Niemniej jednak zachęcamy do odwiedzenia dietetyka, przy okazji wizyty udzieli on/ona wiele cennych wskazówek, pomoże wprowadzić nawet drobne zmiany w sposobie przygotowywania posiłków, co może nie tylko obniżyć indeks glikemiczny, ale uchronić od utraty cennych witamin i związków mineralnych.
I rzecz do zapamiętania, o której często zapominamy!
Żeby zostać specjalistą musimy się uczyć, np. żeby zostać lekarzem, mechanikiem, stolarzem, hydraulikiem itd. Przygotowywania posiłków najczęściej nikt nas nie uczy. Coś wynosimy z domu, coś ze szkoły, coś sami próbujemy itd., dlatego musimy zacząć od zmiany myślenia. Dietetyk to specjalista jak każdy inny i dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i praktyce może nam pomóc w osiągnięciu celu nie bójmy się więc korzystać z tych usług!
Nie odkładajmy też tej decyzji na początek miesiąca, nowy rok, kolejny piątek czy jakąś okazję (np. schudnę do studniówki, matury, wakacji, urodzin, wesela...) - czas na zmiany jest tu i teraz.
Pozdrawiamy
Fundacja
PS. Post przygotowany na podstawie poradnika „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”, który jest do pobrania za darmo link
Trwa ładowanie...