Gdzie są moje pieniądze? - wypłata i potrącenia

Obrazek posta

§14-15 Wypłata wynagrodzenia i dodatku urlopowego

 

 1. O ile nie uzgodniono inaczej, wypłaty wynagrodzeń będą dokonywane co najmniej dwa razy w miesiącu. Okres płatności wynagrodzenia urlopowego (feriepenger) reguluje ustawa urlopowa (ferieloven).

2. Wynagrodzenie, feriepenger i inne rekompensaty pieniężne, muszą być wypłacane na konto bankowe lub firmy uprawnionej do świadczenia usług płatniczych (na konto bankowe). Nie ma to zastosowania kiedy taki sposób zapłaty jest niemożliwy lub bardzo uciążliwy dla pracownika lub pracodawcy.

 3. Cofnięcia wynagrodzenia i dodatku urlopowego nie można dokonać z wyjątkiem:

A) jeżeli jest to dozwolone przez prawo,
(potrącenia związane z podatkiem, składki na ubezpieczenia społeczne, komornik, alimenty)


B) w przypadku kosztów uzyskania przychodu dla pracowniczych programów emerytalnych objętych ustawą o emeryturach i rentach pracowniczych, emerytur o określonej składce lub publicznych pracowniczych programach emerytalnych
(filar III emerytury - indywidualne ubezpieczenie emerytalne lub emerytura usługowa w sektorze publicznym).


C) po wcześniejszym uzgodnieniu na piśmie,
Musi być to uzgodnione na umowie lub oddzielnym dokumencie. Ważne jest to żeby wiedzieć co się podpisuje.
Umowa ustna nie obowiązuje.
Przykład: umowa najmu mieszkania


D) gdy układ zbiorowy określa zasady dotyczące potrąceń z tytułu składek członkowskich, w tym składek na ubezpieczenia zbiorowe związane z członkostwem w związku lub opłat na rzecz Funduszu Informacji i Rozwoju lub funduszy o niskich wynagrodzeniach,
Przykład: składki na związki zawodowe


E) w przypadku odszkodowania za szkodę lub stratę, które pracownik umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa wyrządził pracy, a pracownik przyjmuje na piśmie odpowiedzialność lub jest to ustalone wyrokiem, lub pracownik bezprawnie rezygnuje ze swojego stanowiska;
Warunki do spełnienia:

  • strata finansowa lub szkoda dokonana przez pracownika. (W pracy. Nie poza pracą)
  • pracownik musi działać celowo, z premedytacją lub musi się dopuścić poważnego zaniedbania.
  • pracownik musi przyznać się do takiego działania oraz musi przyjąć roszczenia pracodawcy lub wyrok musi wydać sąd. Jeżeli pracownik przyznaje się do winy musi być to na piśmie oraz musi z tego jednoznacznie wynikać że przyjmuje na siebie potrącenie za szkody.

Wyrok sądu nie nie jest konieczny, jeżeli pracownik niezgodnie z prawem odejdzie z pracy - przykład:
jeśli odejdzie bez zachowania ustawowego lub zawartego w umowie okresu wypowiedzenia.


F) gdy ze względu na obecne procedury obliczania i wypłacania wynagrodzeń praktycznie nie było możliwe uwzględnienie nieobecności z powodu przerwy w pracy lub jej zamknięcia w okresie rozliczeniowym.


 3. Potrącenie wynagrodzenia według drugiego punktu podpunktu C, E, F powinno być ograniczone tak aby pracownik otrzymał pieniądze niezbędne na życie. Musi być tak rozłożone aby pracownik był w stanie normalnie funkcjonować - nie narażając go na dodatkowe konsekwencje


 4. Przed dokonaniem potrącenia na podstawie drugiego akapitu litery e, pracodawca omawia podstawy odliczenia i kwotę odliczenia z pracownikiem i przedstawicielami pracownika, chyba że sam pracownik nie chce tego zrobić.


 5. Po dokonaniu płatności lub bezpośrednio po niej pracownik otrzymuje pisemne oświadczenie dotyczące metody obliczania wynagrodzenia, podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego i dokonanych potrąceń.


Pracodawca wypłacił za dużo pieniędzy
Jeżeli pracownik w jakiś sposób wprowadzi pracodawcę w błąd co spowoduje że ten wypłacił mu za wysokie wynagrodzenie lub wiedział że pracodawca przez pomyłkę wypłacił mu za duże wynagrodzenie ale nie zgłosił tego pracodawcy to ta kwota może zostać pobrana z wypłaty jeżeli pracownik na piśmie zadeklarował że zgadza się z potrąceniem lub jest to wyrok sądu.


W większości umów które widziałem zawiera się klauzulę która mówi że w wyniku błędu w wypłacie wynagrodzenia na korzyść pracownika, pracodawca ma prawo potrącić nadpłaconą kwotę przy następnym rozliczeniu.

 

Katakog umowa

Spis tematów na profilu

Zobacz również

Świadectwo pracy
Święta, święta i po świętach - czy należy mi się zapłata za czerwone dni?
Prawo do zwiększenia etatu

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...