Zgodnie z §6(3) w ferieloven Pracodawca ma prawo zmienić wcześniej ustalony urlop dla pracownika, jeżeli zachodzą nieprzewidziane zdarzenia.
No dobrze, ale co to są te nieprzewidziane zdarzenia?
Są to zdarzenia, które spowodują poważne problemy w firmie i nie można znaleźć pracownika na zastępstwo, dzięki któremu można byłoby uniknąć tych problemów.
Nadal nie rozumiem.
Wytłumaczę na przykładzie.
W firmie pracuje 10 pracowników. 2 pracowników ma specjalne uprawnienia do obsługi maszyn.
Bez tych dwóch pracowników firma nie może pracować dlatego właściciel firmy ustala urlop dla tych dwóch pracowników tak, aby nigdy nie mogli wziąć urlopu w tym samym czasie.
Jeden z pracowników miał jechać na urlop, lecz niespodziewanie drugi z pracowników się rozchorował i nie było szans, aby mógł przyjść do pracy nawet w ramach częściowego zwolnienia lekarskiego.
Pracodawca próbował znaleźć kogoś na zastępstwo z agencji, na vikariat - nie było szans znalezienia takiego pracownika. Pracodawca omówił wszystko z pracownikiem na którym był też mąż zaufania. Pracownik ma prawo do obecności mąża zaufania. Pracownik musiał przełożyć swój urlop.
Gdzie tu prawo i sprawiedliwość? Pracownik przecież mógł ponieść jakieś koszta. Mógł kupić wycieczkę po okazyjnej cenie.
Dlatego ten sam paragraf, który daje pracodawcy możliwość zmiany wcześniej ustalonego urlopu dla pracownika informuje również że podczas rozmowy z pracodawcą pracownik jest zobowiązany do podania informacji o dodatkowych wydatkach, które będą wymagały zwrotu. Pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za udokumentowane dodatkowe wydatki wynikające ze zmiany urlopu.
Dodatkowe wydatki, o których pracownik nie poinformował podczas rozmowy, mogą zostać objęte roszczeniem o zwrot tylko w zakresie, w którym są bezpośrednią konsekwencją zmiany. Ubieganie się o zwrot nie ma zastosowania w przypadku zmiany terminu urlopu zgodnie z §8 i §9
Katalog urlop (feriepenger i feriedager)
Trwa ładowanie...