Barokową rezydencję we Włosieniu (niem. Heidersdorf) w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim
wzniesiono w latach 1715-1720 na zlecenie Hansa Gottloba von Gablenz.
W 1887r. obiekt został gruntownie przebudowany. W latach 1931 – 1945 majątek należał do hrabiego Maksymiliana von Sponeck.
Po zakończeniu działań wojennych pałac został ogołocony przez szabrowników. Znajdowały się w nim cenne zbiory porcelany, szkła i malarstwa.
Po 1945 roku wszystkie majątki we Włosieniu przejęło państwo polskie. W samym pałacu mieściła się szkoła rolnicza, zaś zabudowania folwarczne zaadaptowano na PGR.
źródło: https://polska-org.pl/969563,foto.html?idEntity=511558
Jeszcze jako obiekt państwowy w latach 1976-1978 został wyremontowany i przebudowany na hotel. Renowację pałacu sfinansowano z funduszy Sudeckiego Zjednoczenia Rolno – Przemysłowego i PGR Sulików. W 1979 roku strawił go pożar. Po tym wydarzeniu nieużywany popadał w ruinę.
Od 2001 roku jest w posiadaniu prywatnego inwestora. Właścicielem obiektu jest bolesławiecki biznesmen, który wraz z dwoma Brytyjczykami, potomkami jednego z dawnych właścicieli pałacu, stworzył spółkę Pałac Włosień.
Spółka , cóż jak to spółka :) plany były bogate, absolutnie nie skromne, nawet sama się zachwyciłam, gdy zobaczyłam plany odbudowy....lata mijają, a SUPER SPA i Hotelu ani widu, ani słychu... Rewitalizację przeszedł przypałacowy zielony Park, oraz odgruzowane obejście...Z aktualnej wizyty, mogę stwierdzić, że przy jednym z budynków folwarcznych jest pewna odbudowa, bądź budowa, czego? tego nie wiem, co autor projektu miał na myśli...Czuć gruszki na wierzbie...
Nie zmienia to jednak faktu, iż miejsce ogólnie ma potencjał, cicha i spokojna urokliwa wieś z historią, piękny duży obszar Parku, z dala od zatłoczonych turystycznie miejsc.
Trwa ładowanie...