Szanowni i Drodzy Państwo,
mijający rok wiele nas nauczył. Były to rzeczy ważniejsze i mniej ważne. Do kategorii pierwszej można przypisać świadomość, że razem stanowimy siłę, która może przeciwstawić się złu, zmieniać coś w rzeczywistości, stworzyć niewyczerpany i odnawialny potencjał dobra. Do kategorii drugiej – potrzebę azylu, zanurzenia w innej rzeczywistości, kontaktu z duchami za pomocą sztuki. Choć może i ta potrzeba należy do kategorii pierwszej.
W moim życiu na ten trudny rok przypadła praca nad rozpoczętą w 2021 „Pełnią Literatury”. Był on w dużej mierze podporządkowany jej rytmowi, skoncentrowany na przygotowaniu treści kolejnych odcinków, czytaniu i dzieleniu się myślami o przeczytanym. Starałem się nie myśleć, że każdy z nich jest nowym egzaminem – i jaki są jego wyniki. Ale kiedy o tym myślałem, znajdowałem potwierdzenie sensu swojej pracy w tym, że zyskała ona grono wiernych Słuchaczek i Słuchaczy – i w Państwa mecenacie w serwisie Patronite. Uratował on to przedsięwzięcie, kiedy nie byłem w stanie dłużej pokrywać w całości jego kosztów, więc nie jest to metafora, że „Pełnia Literatury” istnieje dzięki Państwu. Jest to powód dla którego wiadomość tę kieruję nie tylko do Patronek i Patronów wspierających literacki podcast w tym momencie, ale do wszystkich osób, które zdecydowały się na ten gest na całej przestrzeni jego drogi.
Żegnając rok 2022, chciałbym powiedzieć Państwu: dziękuję. Dziękuję za Państwa uwagę. Zrozumienie, że nawet najbardziej eskapistyczny i ambitny projekt istnieje w materialnych uwarunkowaniach. Że wśród wielu drobnych i poważnych wydatków, które musimy co dzień ponosić, zdecydowali się Państwo na coś, czego Państwo nie muszą. Mam nadzieję, że istnienie tej literackiej przestrzeni, przypominającej „stare radio” i świadomość, że przyczyniają się Państwo do niego, utwierdza myśl, że była to dobra decyzja.
Bądźmy w 2023 roku nadal razem, nadal znajdujmy chwilę dla czyjegoś słowa i wiarę w to, że może ono wprowadzić w nasze życia i w świat coś istotnego. Życzmy sobie wiary w „słabosilne” dobro, nadziei na lepsze jutro, której uczy nas natura – i miłości.
Życzę Państwu wiele szczęścia w życiu.
Do usłyszenia w Nowym Roku!
Radosław Romaniuk
[Fot. Migishi Kõtarõ, „Butterflies flying above Clouds”, Japan 1934, The National Museum of Modern Art, Tokyo].
Trwa ładowanie...