Treść mapy:
Największą cześć mapy stanowią grunty plebańskie oznaczone kreskowaniem i kolorem różowym. Kolorem zielonym oznaczono łąki plebańskie, a żółtym grunty chłopskie. Więcej kolorów zastosowano w centrum Więcławic, gdzie oznaczone są ogrody plebańskie, ogrody chłopskie, zabudowania i woda stojąca. Pozostałe obszary mapy nie są już pokolorowane. Grunty orne zaznaczone są kreskowaniem z wyraźnymi miedzami, natomiast łąki mają symbol jaki znamy i z dzisiejszych map.
W północnej części mapy opisano grunta więcławskie oraz łąki więcławskie, należące wówczas do posesora Więcławic – Jana Krosnowskiego. Na wschodzie znajdują się grunty Pielgrzymowic, należące wówczas do Akademii Krakowskiej, na południu i zachodzie znajdowały się grunty i łąki Zdzięsławic (pisane wówczas jak Dzięsławice), należące do Kapituły Krakowskiej, natomiast na północnym-zachodzie zaznaczono jeszcze grunty Masłomiącej, należącej do Sierakowskich. W południowej części mapy uwidoczniono część zabudowań Zdzięsławic – prawdopodobnie były to zabudowania dworskie.
Na mapie narysowano szereg dróg, które w większości odpowiadają dzisiejszym przebiegom ulic. Obecna ulica św. Jakuba jest opisana jako Droga do Młodziejowic, a w przeciwnym kierunku jako Droga do Zagórzyc. Obecne ulice św. Izydora i Tatrzańska są opisane jako Drogi do Krakowa. Biegły one w kierunku Gościńca Słomnickiego, który był wówczas głównym traktem z Krakowa na północ. Przebiegał on po granicy Zdzięsławic i Raciborowic (obecna ulica Stary Gościniec) i dalej przez Kończyce i Dziekanowice do Krakowa. Na mapie jest jeszcze Droga do Masłomiącej (obecna ul. Długa), do Pielgrzymowic (ul. Wysyłek) oraz Droga przez Więcławice (ul. Dworska). Od skrzyżowania obecnych ulic Tatrzańskiej i Wysyłek biegnie na mapie Droga do Sieborowic, jedyna nie istniejące obecnie w terenie.
Budynki na mapie zaznaczono prostokątami z kreskowaniem. Na gruntach plebańskich są one dodatkowo pokolorowane na czerwono i oznaczone – wraz z gruntami przyległymi – odpowiednią mała literą, której znaczenie wytłumaczone jest w legendzie – explikacya. Oprócz wspomnianych wyżej zabudowań w Zdzięsłąwicach, wszystkie budynku znajdują się w samym centrum Więcławic oraz przy obecnej ulicy Dworskiej. Fragment centrum Więcławic jest narysowany na przybliżonym planie w południowej części mapy i jemu przyjrzymy się teraz bliżej.
Centrum Więcławic
Na obszarze kościelnym odpowiadającym dokładnie współczesnej działce plebańskiej, między ulicami św. Jakuba, Dworską, remizą OSP i cmentarzem znajdowało się szereg budynków. Jedynie kościół i dzwonnica były wówczas w tym samym miejscu co obecnie. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, a na miejscu, gdzie teraz stoi ozdobny nagrobek Khittlów, był budynek kostnicy. Na północ od kościoła znajdował się sadek – gdzie uprawiano drzewa, za który stał budynek starej plebani, jeszcze dalej na północ było podwórze, a potem okazały budynek nowej plebanii, graniczący z ogrodem włoskim i okołami (zagroda przeznaczona dla bydła). Po tych wszystkich obiektach nie ma już dzisiaj śladu, a na ich miejscu znajdują się ogrody plebańskie z amfiteatrem. Na podwórzu znajdowała się jeszcze woda – w formie małego stawu oraz studnia – odpowiadająca zapewne do dzisiaj istniejącej studni plebańskiej. Na miejscu dzisiejsze plebanii znajdywały się stodoły, a na przejściu między cmentarzem i podwórzem – spichlerz. Cały teren kościelny otaczał płot – prawdopodobnie wiklinowy.
Po drugiej stronie drogi, na obszarze dzisiejszej wikarówki i otaczającej ją działki znajdowało się kilka budynków. Były to komendaria – siedziba komendarza czyli administratora parafii (zarządzającego podczas nieobecności proboszcza) wraz z obórką komendarską, wikaria oraz kantoria (dom kantora czyli organisty). Każdy z tych budynków posiadał swoją działkę – nazwaną ogrodem.
Dalej na zachód, w okolicy dzisiejszego przystanku autobusowego znajdowała się karczma więcławska, należąca do właściciela dóbr więcławickich. Naprzeciwko niej była konkurencyjna karczma plebańska z dużym ogrodem za nią położonym, który był zapewne do dyspozycji karczmarza.
Na południe od kościoła, po drugiej stronie drogi znajdowały się dwa domy zagrodników, za nimi - ogrody zagrodnicze.
Co dość niespodziewane, na skrzyżowaniu dróg, w samym centrum Więcławic znajdował się sporych rozmiarów staw (średnica ok. 25 m), otoczony drzewami. Na planie widać jeszcze cztery chałupy chłopskie, położone przy obecnej ulicy Dworskiej.
Trwa ładowanie...