Lipiec - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Drodzy Patroni i Patronki,

Lipiec to kolejny miesiąc naszej aktywności. Mimo wakacji, nie zwalniamy.  

Dziękujemy za Wasze wsparcie. Dzięki Państwa darowiznom w lipcu zebraliśmy blisko 8000 zł. To dla nas ogromny zastrzyk finansowy, który pozwolił pokryć czynsz  i …. koszt druku tysięcy stron dokumentów, które wysłaliśmy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w imieniu naszych Klientów. 

Czym jeszcze zajmowaliśmy się w lipcu?

6 lipca zapadł długo wyczekiwany wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Igora Tuleyi!

Trybunał stwierdził naruszenie art. 6, 8 i 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zasądził na rzecz sędziego zadośćuczynienie w wysokości 30.000 € oraz zwrot kosztów postępowania. 

Pełnomocnikami sędziego Tuleyi byli: adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, Maria Ejchart i adw. Michał Wawrykiewicz. 

 

Komitet Obrony Sprawiedliwości opublikował stanowisko w związku z ogłoszonym wyrokiem:

 

Wyrok w sprawie sędziego Tuleyi publicznie omówiliśmy podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, a także w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej"

Zobacz: Wywiad z założycielami Wolnych Sądów

W dniach 8-9 lipca byliśmy na Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. To czas  rozmów o kondycji demokracji i praw człowieka ale też przyszłości, nadziei i o tym, że wierzymy w zwycięstwo prawdy i wartości!

Zobacz: Transmisja wideo z panelu Wolnych Sądów 

11 lipca, w "Dzienniku Gazeta Prawna" ukazał się artykuł Jana Żerańskiego pt. "Polacy idą po sprawiedliwość do Strasburga" w którym adw. Sylwia Gregorczyk-Abram wraz z sędzią Joanną Hetnarowicz-Sikorą omówiły znaczenie ETPCz w ochronie praw człowieka w Polsce. 

Jako największe wyzwanie postrzegam to, że rząd systematycznie nie wykonuje wyroków ETPC i TSUE, które są dla niego niekorzystne i które potwierdzają destrukcję porządku konstytucyjnego i konwencyjnego w Polsce. Używa do tego najczęściej politycznie podporządkowanego Trybunału Konstytucyjnego, który swoimi rozstrzygnięciami legitymizuje takie działania. (...) Ostatnie wyroki trybunału dotyczące kwestii niezależności sądownictwa są jednoznaczne i potwierdzają systemowe naruszenia europejskiej konwencji praw człowieka. Dopóki sytuacja ta nie zostanie naprawiona, należy się spodziewać, że skarg będzie przybywać, a polski rząd będzie zobowiązany do masowych wypłat odszkodowań z tego tytułu.” - mówiła adw. Gregorczyk-Abram.

W lipcu ukazał się także kolejny Raport Komisji Europejskiej podsumowujący stan praworządności w państwach członkowskich. Obejrzyjcie nasze grafiki:

  

  

13 lipca 2023 roku TSUE orzekł, że z artykułu 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który dotyczy zapewnienia obywatelom UE skutecznej ochrony sądowej wynika, że organ, który nie spełnia kryteriów niezależnego i bezstronnego sądu w rozumieniu prawa UE (a takim była Izba Dyscyplinarna) nie może wydawać uchwał o pociąganiu sędziego sądu powszechnego do odpowiedzialności karnej, dokonywać zawieszenia sędziego w obowiązkach służbowych i obniżenia uposażenia na czas trwania tego zawieszenia.

Sprawa dotyczyła zadanych przez sędziego Igora Tuleyę czterech pytań prejudycjalnych do TSUE, dotyczących statusu Izby Dyscyplinarnej, która wydała decyzję o jego zawieszeniu w obowiązkach służbowych. Po zawieszeniu sędziego Tuleyi, sprawy, które były w jego referacie zostały przekazane sędziemu Gąciarkowi, który skierował do TSUE własne (tożsame zakresowo) pytanie.

17 lipca adw. Michał Wawrykiewicz opowiedział sprzed siedziby KE o niedawnej rezolucji PE ws. Lex Tusk oraz o zmianie prawa wyborczego w Polsce i zablokowanych środkach z KPO. 

19 lipca w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej miała odbyć się "rozprawa" w sprawie wniosku Premiera dotyczącego liczby sędziów potrzebnych do orzekania w sprawach, wymagających wydania wyroku w "pełnym składzie". 

„Rozprawa” przed Trybunałem Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej została jednak odroczona do 7 września 2023 r. Sejm otrzymał termin 3 tygodni na złożenie pisemnego stanowiska w sprawie.

W dniach 18-21 lipca Małgorzata Majewska i Franciszek Fikus wzięli udział w Szkole Letniej Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych UJ "​Współczesne wyzwania dla demokracji. Dziedzictwo i przemiany w państwie konstytucyjnym" w Krakowie. 

21 lipca w "Gazecie Wyborczej" ukazał się wywiad z okazji 6 rocznicy powstania Inicjatywy Wolne Sądy! Opowiadaliśmy w nim o:

  • wygranej sędziego Igora Tuleyi przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka;
  • trwających represjach spotykających niezawisłych sędziów i znaczeniu Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS;
  • kolejnych zwycięstwach prawników w sprawach dotyczących polskiego sądownictwa w Strasburgu i Luksemburgu;
  • genezie i ewolucji działalności Wolnych Sądów;
  • wizji odbudowy i modernizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości po zmianie władzy.

Zobacz: Wywiad z założycielami Wolnych Sądów

26 lipca, na platformie crowdmedia, ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem. Adwokat w rozmowie z Michałem Ruszczykiem opowiedział o lipcowym wyroku TSUE w sprawie sędziego Igora Tuley. 

W lipcu - w nowej odsłonie - powrócił podcast Inicjatywy Wolne Sądy "Na Prawo Patrz". 

27 lipca ukazał się pierwszy odcinek nowej serii podcastu "Na Prawo Patrz", w którym adw. Sylwia Gregorczyk-Abram w rozmowie z dr Kamilem Stępniakiem odpowiedziała na najważniejsze pytania dotyczące tzw. Lex Tusk.

Zachęcamy do słuchania nas na wszystkich kanałach streamingowych (Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, YouTube).

 

Tego samego dnia członkini naszego zespołu Zofia Rytel (studentka prawa) w wywiadzie z Jarosławem Szczepańskim w Resecie Obywatelskim odpowiadała na nurtujące nas wszystkich pytanie - "czy w nadchodzących wyborach najmłodsze pokolenie pójdzie do urn"? 

 

31 lipca odbyła się konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS poświęcona kolejnemu legislacyjnemu absurdowi władzy - tzw. "Lex Raczkowski".

Podczas konferencji głos zabrali:

  • Sędzia Piotr Raczkowski
  • Maria Ejchart – Inicjatywa „Wolne Sądy”, pełnomocniczka sędziego Piotra Raczkowskiego
  • Patryk Wachowiec – analityk prawny, Forum Obywatelskiego Rozwoju
  • Adw. Michał Wawrykiewicz – Inicjatywa „Wolne Sądy”, obrońca sędziego Piotra Raczkowskiego
  • Prokurator Ewa Wrzosek
  • Sędzia Piotr Gąciarek

Zobacz: Transmisja z konferencji prasowej Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS

Kolejne podsumowanie działalności Wolnych Sądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego anglojęzycznego opracowania, przygotowywanego kilka razy w roku, w którym rzetelnie opisujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności. Najbliższe wydanie już na przełomie sierpnia i września!

Aby otrzymywać nasz newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zachęcamy do śledzenia Instagrama Wolnych Sądów, gdzie na bieżąco informujemy o istotnych wydarzeniach dotyczących praworządności i praw człowieka.

Zobacz również

“Business as usual? Not anymore…” – Raport o wpływie kryzysu praworządności na bezpieczeńs...
Sierpień - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Wrzesień i Październik - podsumowanie naszej działalności

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...