Wrzesień i Październik - podsumowanie naszej działalności

Obrazek posta

Drogie Patronki, Drodzy Patroni! 

We wrześniu w Polsce trwała kampania wyborcza, my staraliśmy się aby temat praworządności był w niej obecny. 

Przez cały miesiąc publikowaliśmy filmy, w których odpowiadaliśmy na Wasze pytania dotyczące wyborów oraz przypominaliśmy, jak rządzący doprowadzili do demontażu państwa prawa.

   

   

Podcast "Na Prawo Patrz" - nowe odcinki!

We wrześniu nagraliśmy dla Was kolejne odcinki naszego podcastu „Na Prawo Patrz”


Z naszą pierwszą gościnią Różą Rzeplińską rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do zbliżających wyborów. Powiedzieliśmy o zagrożeniach w najbliższych wyborach i zastanawialiśmy się czy najbliższe wybory na pewno będą równe?

„Chaos wokół wyborów jest tak wielki, że nie mamy na to siły. Natomiast siłę mamy jedną - my mamy prawo głosu. I to jest władza, której nikt nam nie może odebrać”.

 

W 8. odcinku poruszyliśmy temat Krajowego Planu Odbudowy, a gośćmi adw. Michała Wawrykiewicza byli Izabela Zygmunt i dr Filip Skawiński.

W trakcie rozmowy odpowiedzieliśmy na pytania takie jak: Czym jest właściwie ten fundusz i dlaczego nie ma go nadal w Polsce? Czy jest szansa, że ten wart 58 mld EURO strumień zasili polską gospodarkę? Jak z Funduszu Odbudowy korzystają inne państwa Unii Europejskiej?

 

Do ostatniego wrześniowego odcinka zaprosiliśmy Agnieszkę Holland. Maria Ejchart i Paulina Kieszkowska - Knapik rozmawiały o filmie „Zielona granica”. Tę rozmowę o wartościach, wrażliwości na drugiego człowieka i ludzkich historiach warto usłyszeć!

 

 

Nasz podcast dostępny jest także na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast

Co jeszcze się działo?

3 września ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem w Gazecie Wyborczej:

 

4 września adw. Michał Wawrykiewicz, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik i Maria Ejchart spotkali się z Noą Achinoam Nini - piosenkarką i aktywistką zaangażowaną w protesty przeciwko upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Izraelu. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania.

6 września adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz jako pełnomocnicy Agnieszki Holland, przekazali oświadczenie w sprawie naruszenia jej dóbr osobistych przez Zbigniewa Ziobrę:

Również 6 września, po kilkuletniej batalii prawnej, zastępca rzecznika dyscyplinarnego neosędzia Przemysław Radzik umorzył ostatecznie postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi Beaty Morawiec.

Beata Morawiec jest jednym z symboli oporu wobec ograniczania niezawisłości polskiego sądownictwa i jednocześnie jedną z najbardziej represjonowanych sędzi w kraju. Jako prezeska niezależnego stowarzyszenia sędziowskiego „Themis”, bardzo szybko podpadła ministrowi Ziobrze, który w 2017 r. odwołał ją z funkcji prezeski Sądu Okręgowego w Krakowie. W kolejnych latach sędzia Morawiec była atakowana - pod pretekstem rzekomego przyjęcia łapówki - przez Prokuraturę Krajową oraz nielegalną Izbę Dyscyplinarną, która uchyliła immunitet sędzi i odsunęła ją od orzekania. Zarzuty były jednak na tyle kuriozalne, że zarówno ID, jak i prokuratura wycofały się oskarżeń. Mimo to neo-sędzia Radzik odmawiał zakończenia postępowania dyscyplinarnego, które wszczął wobec Morawiec za rzekome „uchybienie godności sędziego”.

7 września nielegalna neo-KRS złożyła zawiadomienie ws. rzekomego popełnienia przestępstwa przez sędziego Sądu Najwyższego prof. Włodzimierza Wróbla. Jak wynika z oświadczenia opublikowanego na twitterowym profilu neo-KRS, członkowie tego pozakonstytucyjnego organu podjęli decyzję o zwróceniu się do uzależnionej od Zbigniewa Ziobry Prokuratury Krajowej z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przez prof. Wróbla przestępstwa, mającego polegać na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków ze szkodą dla interesu publicznego lub prywatnego. Neo-KRS zarzuca sędziemu Wróblowi, że działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, co zagrożone jest karą nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W dniach 6-7 września Małgorzata Majewska brała udział w warsztatach na temat przekazywania informacji i skutecznej komunikacji o praworządności, organizowanych w Pradze przez CEELI Institute. 

 

8 września ukazał się artykuł adw. Michała Wawrykiewicza pt. "Jak posprzątać to pobojowisko? Rzecz o naprawie państwa prawa"

9 września adw. Michał Wawrykiewicz był w Pleszewie i Poznaniu, gdzie w ramach Klubu Praworządności odbył ciekawe rozmowy i spotkania z uczestnikami.  

.  

.  

11 września zorganizowaliśmy konferencję Komitetu Obrony Sprawiedliwości ws. zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez SSN prof. Włodzimierza Wróbla. 

Tego samego dnia, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik gościła w Prawotece w Resecie Obywatelskim, gdzie mówiła o przywróceniu praworządności z perspektywy adwokatury i Konferencji KOS w sprawie sędziego Włodzimierza Wróbla.

 

Tego dnia ukazał się też artykuł adw. Wawrykiewicza w Onecie "Czy Polska może błyskawicznie odblokować KPO? Oczywiście, że tak!"

W dniach 16-17 września byliśmy na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram wzięła udział w panelach "Prawa kobiet: jak zmienić najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie?" oraz "Referendum aborcyjne: za czy przeciw"

 

 

Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i Maria Ejchart wraz z Alicją Defratyką oraz Marcinem Zielińskim zainaugurowali referendum obywatelskie będące odpowiedzią na to, które odbyło się odbyć 15 października 2023 wraz z wyborami parlamentarnymi. 

 

Igrzyska Wolności zwieńczyła debata o stanie polskiej praworządności "J’accuse – oskarżam!". Wzięli w niej udział wszyscy założyciele Wolnych Sądów, a także Magdalena Biejat, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Kobosko i Piotr Zgorzelski. Debatę prowadziła Magda Mołek.

 

     

26 września Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie zakazujące Zbigniewowi Ziobrze wypowiadania się na temat Agnieszki Holland i jej twórczości, porównując ją do zbrodniczych reżimów autorytarnych. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny na początku września napisał o "Zielonej Granicy": "W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland". Pełnomocnicy reżyserki - adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz poinformowali o zabezpieczeniu na konferencji prasowej. 

      

       

 

To nie koniec. Tego samego dnia otrzymaliśmy nagrodę plebiscytu Korony Równości organizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Kapituła nominowała nas za to, że w imieniu prof. Jakuba Urbanika pozwaliśmy ministra Czarnka za jego haniebne słowa o społeczności LGBTQ. Na skutek tego postępowania pan Czarnek opublikował przeprosiny. 

Jesteśmy dumni i wzruszeni! Bardzo dziękujemy za tę nagrodę. 

1 października wzięliśmy udział w "Marszu Miliona Serc" w Warszawie. A gdyby tak wyglądała Polska? Pełna radosnych, życzliwych dla siebie ludzi? Ludzi, których łączą wartości i przyzwoitość? Polska bez nienawiści, bez wewnętrznej wojny? Tolerancyjna, otwarta? 

Mamy nadzieję, że już niedługo właśnie taką Polskę zbudujemy!

Przed wyborami ruszyliśmy z naszą profrekwencyjną akcją #mamgłos:

"Od 6 lat walczymy o przywrócenie praworządności i poszanowanie praw człowieka w Polsce. Wybory są dla nas ważne, bo to od nich zależy przyszłość nie tylko Polski, ale i Europy. Wierzymy w siłę naszych głosów i w to, że łącząc siły możemy coś zmienić."

 

W ramach akcji #mamgłos nagraliśmy też serię filmików. Zachęcamy do ich oglądania na Instagramie i Facebooku:

Adw. Michał Wawrykiewicz o przymiotnikach wyborczych.

Adw. Michał Wawrykiewicz o Wiktorze D’Hondt i o metodzie DHondt’a.

Adw. Paulina Kieszkowska-Knapik o praworządności.

Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram o sądach w wyborach.

Adw. Michał Wawrykiewicz o głosowaniu korespondencyjnym.

Adw. Michał Wawrykiewicz o głosowaniu z innego miejsca niż miejsce zamieszkania.

W naszych filmikach wzięli także udział studenci i studentki współpracujący z Fundacją Wolne Sądy, którzy mówili m. in.:

A oto nasze duże, przedwyborcze produkcje: „Idźmy wszyscy na wybory, żeby inni nie wybrali za nas”:

 


Opracowaliśmy również podręcznik „Wybory, czyli pierwsza lekcja demokracji - Scenariusze zajęć”, które wysłaliśmy do ponad 13.000 szkół w Polsce. Po zeskanowaniu kod QR ze środka podręcznika zyskają Państwo dostęp do serii krótkich wykładów z podstaw naszego ustroju prawnego przygotowanych przez najbardziej znamienite prawnicze autorytety.


 


 

Regularnie, co tydzień, nagrywaliśmy nasze trzyczęściowe, Subiektywne Przeglądy Tygodnia.

7 października ukazał się wywiad z Marią Ejchart w gazeta.pl podsumowujący 8 lat "reformy" wymiaru sprawiedliwości przeprowadzonej przez Zjednoczoną Prawicę. 

11 października opublikowaliśmy raport „3000 dni bezprawia”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa.


To nie koniec: tego dnia opublikowaliśmy też raport, zawierający scenariusze dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości, które mogą się zrealizować po 15 października 2023 r. zatytułowany „Przełom, ale w którą stronę? Praworządność a wybory parlamentarne 2023”. 

To kompleksowe opracowanie dotychczasowych naruszeń oraz możliwych perspektyw w zakresie praworządności w Polsce. Opisujemy w nim obywatelskie projekty ustaw naprawczych dot. reformy TK, prokuratury, KRS, SN oraz sądów powszechnych, których przyjęcie pozwoliłoby na cofnięcie niekonstytucyjnych zmian oraz realizację wydanych w stosunku do Polski orzeczeń TSUE oraz ETPCz.

Analizujemy także propozycje ogólnopolskich komitetów wyborczych, do których przesłaliśmy specjalny kwestionariusz z pytaniami dot. ich wizji funkcjonowania ww. instytucji wymiaru sprawiedliwości.

 

12 października 2023 r. opublikowaliśmy ostatni w tym sezonie odcinek podcastu „Na prawo patrz”. Naszym gościem był prawnik – Marcin Kruszewski, znany jako Prawo Marcina.

 

 



12 października, podczas transmitowanego na żywo na instagramie spotkania z Wojciechem Hermelińskim (byłym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej - sędzią TK w stanie spoczynku), odpowiadaliśmy na Wasze pytania dotyczące wyborów.

 


Tego samego dnia adw. Michał Wawrykiewicz wystąpił w debacie Onetu, gdzie mówił m.in. o naszym raporcie "Przełom, ale w którą stronę?" przygotowanym na podstawie ankiety wśród wszystkich komitetów wyborczych - w jaki sposób przyszli rządzący chcą odbudować praworządność?

 

13 października transmitowaliśmy na żywo rozmowę z Anną Wojciuk, politolożką i profesorką Uniwersytetu Warszawskiego, z którą porozmawialiśmy o sondażach, jak je czytać i jak je rozumieć.

15 października odbyły się wybory parlamentarne. Sondaże exit poll wskazały wyniki, zgodnie z którymi większość parlamentarną zdobyła demokratyczna opozycja. 

Potwierdziło się to 17 października, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała ostateczne wyniki wyborów. Zgodnie z nimi poszczególne komitety w wyborach do Sejmu uzyskały odpowiednio:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 35,38%
  • Koalicja Obywatelska - 30,70%
  • Trzecia Droga - 14,40%
  • Lewica - 8,61%
  • Konfederacja - 7,16%
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86%

W wyborach do Senatu ze 100 mandatów - 66 mandatów przypadło kandydatom i kandydatkom zgłoszonym w ramach Paktu Senackiego, natomiast 34 mandaty uzyskali kandydaci i kandydatki Prawa i Sprawiedliwości.

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38%, natomiast w wyborach do Senatu było to 74,31%.

 

16 października, już po wyborach, wyjaśnialiśmy, co będzie się działo po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Odbudowa państwa prawa jest kluczowa dla przywrócenia demokracji, naszej pozycji w UE i odblokowania KPO. Dlatego tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów lider zwycięskiej opozycji Donald Tusk poprosił nas o rozmowę.

Społeczeństwo obywatelskie hamowało destrukcyjne działania władzy, teraz będzie aktywnie wspierać odbudowę praworządności.


17 października mec. Sylwia Gregorczyk-Abram udzieliła wywiadu Michałowi Gostkiewiczowi z portalu Wp.pl. Mówiła między innymi o najważniejszych kwestiach związanych z planem przywracania praworządności i demokracji.

22 października mec. Michał Wawrykiewicz wystąpił w programie „Gość Wydarzeń” PolsatNews. „Wielkie uczucie ulgi, że Polska wraca do Europy” tak zaczął swoją wypowiedź. Dodał również, że szanse na to, że pierwsze pieniądze z KPO dotrą do Polski jeszcze w tym roku są ogromne.

25 października adw. Michał Wawrykiewicz w rozmowie z Mariuszem Jałoszewskim opowiedział o skutkach zmiany władzy w Polsce, potrzebie naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz perspektywach na odblokowanie KPO dla Polski.

26 października odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Niezależnych Prokuratorów Lex Super Omnia, zorganizowana w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości, na której Stowarzyszenie LSO przedstawiło swój najnowszy raport zatytułowany „Tekturowa Prokuratura w państwie z kartonu”. 

 

28 października w Gazecie Wyborczej ukazał się przeprowadzony z nami wywiad. Poruszaliśmy ważne tematy, w tym: jak będzie wyglądało sprzątanie państwa, jak odblokować unijne pieniądze, jak odbudować ramy praworządności. „Tu nie chodzi tylko o Polskę. To punkt zwrotny, który może nadać impuls całej Europie i światu, że można wrócić do demokracji. Nam się teraz przygląda cały świat.”

31 października przygotowaliśmy garść informacji na temat konieczności rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Na koniec przypominamy że mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, współtwórczyni naszej organizacji, a także Komitetu Obrony Sprawiedliwości, została nominowana w plebiscycie „Warszawianka Roku”.

https://warszawiankaroku.um.warszawa.pl/.

 

Kolejne podsumowanie działalności Wolnych Sądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego anglojęzycznego opracowania, przygotowywanego kwartalnie, w którym rzetelnie opisujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności. 

Kliknij TU aby pobrać najnowszy sierpniowy numer naszego Newslettera

Aby regularnie otrzymywać nasz newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zachęcamy do śledzenia Instagrama Wolnych Sądów, gdzie na bieżąco informujemy o istotnych wydarzeniach dotyczących praworządności i praw człowieka. 

 

Zobacz również

Czerwiec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Listopad - podsumowanie działalności Wolnych Sądów
Wesołych Świąt od całego #teamu Wolnych Sądów! ✌🏼

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...