Grupy, frakcje i formacje:
DEVGRU/Seal Team Six - Elita NAVY SEALs
Słowem wstępu, dla zarysu tematu:
Wielu z Was na pewno słyszało o NAVY SEALs - jednostce specjalnej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Pełna nazwa jednostki to United States Navy Sea, Air and Land.
Elitarna jednostka specjalna, bardzo znana ostatnimi laty zwłaszcza dzięki popkulturze i książkom.
Wszechstronnie wyszkoleni operatorzy SEALs są prawdziwymi ekspertami w “Taktyce Niebieskiej”, czyli działaniach w i na wodzie.
Środowisko wodne od samego początku istnienia formacji jest ich specjalnością, kiedy właściwie można było nazywać ich nurkami bojowymi. Teraz oczywiście ich szkolenie obejmuje wszelkie aspekty nowoczesnej walki, w każdym środowisku.
Ochotnicy do Navy SEALs muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymogów fizycznych, psychicznych i osobowościowych. Wbrew pozorom, to te dwie ostatnie cechy są najważniejsze dla instruktorów SEALs, którzy mają wyłonić najlepszych operatorów.
Po przejściu badań kandydaci trafiają na 24-tygodniowy „podstawowy kurs niszczenia podwodnego” – BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL). Następnie muszą odbyć szkolenie w ramach 26-tygodniowego kursu SQT (SEAL Qualification Training).
W odróżnieniu od innych jednostek specjalnych - cykl szkoleniowy SEALs jest dosyć dobrze znany, w oparciu o wiele źródeł, zwłaszcza pochodzących od samych operatorów.
Operatorzy innych jednostek specjalnych żartują z SEALs, uważając ich za “gwiazdorów” z parciem na szkło. Mówią z przekąsem, że kto pierwszy z rekrutów ukończy szkolenie z dobrym wynikiem, ten od razu dostaje prawa do publikacji książki.
Coś w tym jest - z wszystkich książek, wspomnień, autobiografii, czy filmów traktujących o jednostkach specjalnych, najwięcej z nich jest o “Fokach”.
Sprawa ma się jednak inaczej z bohaterami tego wpisu, Większość informacji dotyczących ich działań jest oznaczona jako tajna, a szczegóły działalności zwykle nie są komentowane ani przez Departament Obrony, ani przez Biały Dom.
Pomimo oficjalnej zmiany nazwy na DEVGRU, są powszechnie rozpoznawalni pod poprzednim oznaczeniem.
Seal Team Six.
SEAL Team Six to elita elit NAVY SEAL, utworzona w latach 80. Nazwę wybrano w celu zmylenia sowieckiego wywiadu(poważna rozbudowa ilości zespołów), ponieważ w tym czasie istniały tylko trzy zespoły SEAL. W 1987 roku została rozwiązana i przemianowana na United States Naval Special Warfare Development Group, czyli DEVGRU.
Jednostka jest tak tajna, a jej działania tak niejawne, że w podobno w 2010 roku Departament Obrony zmienił nazwę jednostki, ale wciąż nie zostało to potwierdzone, dlatego komentatorzy wciąż używają nazwy DEVGRU.
Dlaczego DEVGRU to elita elit? Bo do jednostki nie da się zgłosić tak po prostu. Nie ma żadnej rekrutacji. To DEVGRU poszukuje, wyłania odpowiednich kandydatów wśród operatów SEALs i proponuje im wzięcie udziału w szkoleniu i selekcji, przy których wcześniejsze kursy to mały Miki.
Według portalu GlobalSecurity, jednostka liczy obecnie około 200 operatorów oraz 300 specjalistów zajmujących się testowaniem i rozwojem specjalnego sprzętu i broni. To jest “oficjalne” przeznaczenie jednostki - testowanie nowego sprzętu.
Tak naprawdę oznacza to, że DEVGRU jest jednostką tak elitarną, że to właśnie oni wypróbowują najnowsze nowinki z zakresu technologii wojskowej i testują je w warunkach bojowych.
Dokładnie tym samym zajmuje się Delta Force, czyli słynna jednostka specjalna US Army. Równie tajna i równie elitarna.
Każdy operator, również z jednostki treningowej, dysponuje swoim małym magazynem, gdzie znajduje się odpowiednio dobrany i spakowany sprzęt na różne okazje. Pakiet do nurkowania, wspinaczki, walk CQB, do skoków spadochronowych.
W odróżnieniu od innych, "zwykłych" plutonów Navy Seals - gdzie każdy żołnierz dostaje przydział na pojedynczy sprzęt: jeden celownik optyczny, jeden komplet płyt balistycznych SAPI, jeden multitool, itd. - w DEVGRU każdy operator dostaje tyle sprzętu, na ile wyrazi zapotrzebowanie. Osobny celownik do każdej broni, tyle kamizelek, płyt balistycznych, noży ile ma kompletów sprzętu na różne okazje, po to by nigdy nie tracić cennego czasu na przepakowywanie, czy przypadkowe zapomnienie elementu wyposażenia.
Każdy operator DEVGRU ma własny, specjalny zestaw uzbrojenia, który jest dla niego wykonywany i może go sobie dowolnie modyfikować pod swoje upodobania.
Mówi się, że operatorzy jednostki mają tak intensywne ćwiczenia strzeleckie, że w ciągu roku zużywają tyle sztuk amunicji treningowej ile w tym samym czasie WSZYSTKICH kalibrów amunicji strzeleckiej zużywa…cała dywizja Marines.
To specjalne traktowanie, wyśrubowane do granic niemożliwości normy, by zakwalifikować się i utrzymać jako operator DEVGRU sprawiły, że inni żołnierze mawiają o nich: “Jedi".
Struktura DEVGRU składa się z grup opisanych kodową nazwą koloru:
Red Squadron (Szturmowa)
Blue Squadron (Szturmowa)
Gold Squadron (Szturmowa, elitarna grupa do której trafiają najlepsi w jednostce)
Silver Squadron (Szturmowa)
Black Squadron (Wywiad, Rozpoznanie i Obserwacja)
Gray Squadron (Siły Szybkiego Reagowania, Transport)
Green Team (Selekcja/Trening) - to tutaj trzeba się wykazać, po czym operator zostaje skierowany do któregoś z powyższych szwadronów.
Jak już wspomniałem, wiele operacji DEVGRU pozostaje utajnionych, tym niemniej niektóre z jej działań zostały potwierdzone i nagłośnione dla “efektu propagandowego”, w tym najgłośniejsza jak dotąd operacja jednostki: atak na kompleks Osamy bin Ladena w Abbottabadzie w Pakistanie, gdzie zabito nieuchwytnego przywódcę Al-Kaidy.
Najlepiej oddana dla “szerszego grona” wizja oddające przeprowadzenie operacji została umieszczona w filmie z 2012 roku - Zero Dark Thirty(Wróg numer jeden) w reżyserii Kathryn Bigelow.
Znane i potwierdzone operacje, które przeprowadziła jednostka DEVGRU, lub brała w nich udział:
Operacja Urgent Fury (1983)
SEAL Team Six uczestniczył w inwazji na Grenadę pod dowództwem USA, która zdławiła komunistyczne przejęcie rządu tego małego karaibskiego kraju w październiku 1983 roku.. Jednostka była odpowiedzialna za uratowanie gubernatora generalnego kraju, Paula Scoona, który został umieszczony w areszcie domowym i groziła mu egzekucja, a także za zabezpieczenie nadajnika radiowego. Pod ciężkim ostrzałem grenadyjskich żołnierzy, którzy próbowali się ewakuować, SEALs wypłynęli na morze, gdzie czekali przez prawie sześć godzin, aż Marynarka Wojenna ich zlokalizuje i podejmie.
Operacja Just Cause (1989)
Współpracując z Delta Force i innymi elitarnymi jednostkami, członkowie DevGru pomogli w schwytaniu obalonego dyktatora Manuela Noriegi podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę w grudniu 1989 roku.
Operacja Pokeweed (1990)
DEVGRU podobno powrócił do Panamy, aby wziąć udział w tajnej operacji mającej na celu zatrzymanie Pablo Escobara. Uważa się, że misja nie powiodła się z powodu słabego rozpoznania i błędnych informacji wywiadowczych.
Bitwa w Mogadiszu (1993)
Członkowie DevGru uczestniczyli w wielonarodowej grupie zadaniowej podczas operacji Gothic Serpent, dowodzonej przez USA misji mającej na celu schwytanie somalijskiego watażki Mohameda Farraha Aidida, w październiku 1993 roku. Kulminacją była bitwa w Mogadiszu, która została przedstawiona w książce oraz w późniejszej adaptacji filmowej Ridleya Scotta.
Aresztowanie bośniackich zbrodniarzy wojennych (1998)
Po zakończeniu wojen w byłej Jugosławii członkowie DevGru zostali wysłani do Bośni, aby wytropić oskarżonych bośniacko-serbskich zbrodniarzy wojennych i doprowadzić ich do Hagi, gdzie mieli stanąć przed sądem. Zatrzymali wielu kluczowych podejrzanych, w tym Radislava Krstića, bośniackiego generała, który został później oskarżony o rolę w masakrze w Srebrenicy w 1995 roku.
Próba ratowania Lindy Norgrove (2010)
W październiku 2010 roku członkowie DevGru poprowadzili atak na kompleks talibów w Afganistanie, gdzie przetrzymywana była Linda Norgrove, porwana szkocka pracownica organizacji humanitarnej. Umieszczona na linii ognia przez porywaczy Norgrove została śmiertelnie ranna podczas starcia między operatorami SEALs a Talibami.
Wspólne śledztwo Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazało później, że 36-letnią kobietę zabił granat rzucony przez jednego z SEALsów. Kilka tygodni później gazety doniosły, że kilku członków DEVGRU zostało ukaranych dyscyplinarnie za zaniedbanie poinformowania urzędników o okolicznościach jej przypadkowej śmierci.
Konflikty w Afganistanie i Iraku
Członkowie DEVGRU odegrali kluczową rolę w trwających konfliktach w Afganistanie i Iraku, zabijając wielu przedstawicieli Al-Kaidy i Talibów.
Często współpracowali z inną ściśle tajną jednostką - Special Activities Group, która podlega Centralnej Agencji Wywiadowczej. SAG przeprowadza tajne operacje paramilitarne, znane jako Deep Black Operations, tudzież Black Ops(skojarzenie z Call of Duty nieprzypadkowe - w grach serii Black Ops kierowaliśmy właśnie żołnierzami z SAG). To typ operacji, które przeprowadza się najlepszymi ludźmi i środkami w sposób, który nie pozwoli wskazać państwa ani agencji która za nią odpowiada.
W Special Operations Group służą najlepsi weterani amerykańskich jednostek specjalnych, można więc powiedzieć, że akcje przeprowadzane wspólnie z DEVGRU były okazją do podziałania razem ze starymi znajomymi.
Kolejne przeprowadzane operacje zwiększają i tak bogate doświadczenie operatorów, którzy wyznaczani są do najtrudniejszych operacji, dając niemal 100% pewność powodzenia.
DEVGRU, tudzież Seal Team Six to najlepsi z najlepszych i nie jest to pusty slogan.
Trwa ładowanie...