Czerwiec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Obrazek posta

Drodzy Patroni i Patronki,

Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Interpretacja i analiza bieżących wydarzeń związanych z niszczeniem polskiej demokracji jest dla nas niezwykle istotna, ale większość czasu to praca nad  coraz liczniejszymi postępowaniami przed sądami krajowymi i europejskimi. Każdy miesiąc przynosi ze sobą kolejne skargi do Strasburga, a wraz z postępującym bezprawiem prowadzone przez nas sprawy stają się coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. 

Zapewniamy Państwa o naszej nieustającej gotowości do obrony polskiego państwa prawa. Działania obozu rządzącego nie uchodzą naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się im przeciwstawić. 

Czym zajmowaliśmy się w czerwcu?

W rocznice pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca, Wolne Sądy wzięły udział w marszu, na którym przemawiała adw. Sylwia Gregorczyk-Abram.

Tłumacząc powody dla których uczestniczy tego dnia w marszu, mówiła o woli walki o prawa kobiet, pozostanie naszego kraju w Unii Europejskiej i uchronienie Polski przed postępującym autorytaryzmem. Na koniec podkreśliła też wagę przyszłego rozliczenia zgodnie z prawem tych, którzy dzisiaj łamią prawa człowieka - nie w ramach odwetu, zmiany jednych na drugich, ale pociągnięcie wszystkich rządzących do odpowiedzialności prawnej i trzymanie wobec nich standardów prawa europejskiego.

Była to jedna z największych demonstracji w Polsce od dziesięcioleci, wśród uczestników opowiadających dlaczego biorą w niej udział duża część podawała troskę i obawę o polską praworządność.

Tego dnia obchodziliśmy też 5 urodziny Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który powstał z potrzeby zjednoczenia się, aby wspólnie, skuteczniej reagować na przypadki represji wobec sędziów i prokuratorów. KOS zapoczątkował wspaniały i bezinteresowny ruch pomocy prawnej prawników dla prawników.

Tego dnia zakończyła się też X edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowany przez stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Zainteresowanie nim przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - w tym roku wzięło w nim udział prawie 60 tys. uczniów i ok. 700 prawników i prawniczek. Przygotowanie Tygodnia Konstytucyjnego zajęło nam 3 miesiące! 

6 czerwca adw. Paulina Kieszkowska-Knapik wzięła udział na konferencji “Democracy Alive" organizowanej przez European Movement International oraz Parlament Europejski. Założycielka Wolnych Sądów mówiła o stanie praworządności w Polsce i o trwającej walce sędziów i prawników o niezależne sądownictwo. 

7 czerwca ukazał się nowy cykl programu Uwaga! - "Kobiety, którym zależy". W pierwszym odcinku wzięła udział adw. Sylwia Gregorczyk-Abram.

 

13 czerwca ukazała się na portalu Youtube majowa debata, "The Rule of Law in Poland : Assessing the Effectiveness of European Mechanisms" zorganizowana przez Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press, z udziałem adw. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik.

 

 

Poruszono tematy:

  • (nie)wypełnienia “kamieni milowych” z zakresu praworządności przez rząd
  • środków kontroli, po które sięga rząd, na drodze do autorytaryzmu - braku wolności mediów, braku trójpodziału władzy oraz naruszeń praw człowieka. 

Projekty międzynarodowe:

Wraz z Międzynarodową Komisją Prawników, fundacją Aditus i Forum for Human Rights we współpracy z Helen Duffy z Human Rights in Practice oraz przy wsparciu Rumuńskiego Instytutu Praw Człowieka uruchomiliśmy w styczniu br. międzynarodowy projekt "Rule of Law in Europe for Lawyers (ROLL)".

Jego celem jest przekazanie prawnikom z całej Europy wiedzy i narzędzi, aby lepiej reagowali w sytuacjach zagrożenia praworządności i niezawisłości sędziowskiej na poziomie europejskim. Pierwsze warsztaty na temat instytucjonalnej niezależności sądownictwa i autonomii prokuratury, w tym struktur i procedur zarządzania, odbyły się w Brukseli w dniach 13-14 czerwca.

 

Fundacja Wolne Sądy była reprezentowana przez adw. Michała Wawrykiewicza i Małgorzatę Majewską, którzy przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące niezależności sądownictwa na poziomie krajowym oraz doświadczenia związane z postępowaniami przed sądami europejskimi (ETPCz i TSUE).

14 czerwca adwokat Michał Wawrykiewicz przemawiał na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w związku z ostatnim wyrokiem TSUE z 5 czerwca.

16 czerwca adw. Michał Wawrykiewicz opowiadał o batalii o praworządność, o roli Konstytucji i Unii Europejskiej Uniwersytetom Trzeciego Wieku z ziemi płockiej w Sierpcu.

17 czerwca wzięliśmy udział w warszawskiej Paradzie Równości ponieważ wierzymy, że każdemu należy się szacunek i równe prawa bez względu na tożsamość płciową, czy orientację seksualną. Zostaliśmy zaproszeni na platformę organizacji pozarządowej - KPH Kampanii Przeciwko Homofobii.

22 czerwca ukazało się wydanie Wysokich Obcasów, na okładce którego pojawiły się Maria Ejchart i Sylwia Gregorczyk-Abram. Red. Monika Tutak-Goll rozmawiała z nimi o tym, w jaki sposób angażują się młodzi Polacy - jeśli chodzi o ich własne prawa oraz problemy związane z praworządnością w Polsce, poprzez różnego rodzaju aktywność obywatelską.

III Kongres Prawników Polskich 

24 czerwca Polscy sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcy prawni, mieli okazję spotkać się na III Kongresie Prawników Polskich i dyskutować na tematy:

  • destrukcji praworządności
  • obrony niezależności sądownictwa
  • planu naprawy wymiaru sprawiedliwości
  • realnych reform w sądownictwie i prokuraturze.

Do planów naprawy należy m.in:

  • projekt ustawy o KRS i nowe prawo o ustroju sądów powszechnych (przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia)
  • założenia legislacyjne i plan odbudowy niezależnej prokuratury (projekt przygotowany przez “Lex Super Omnia”)
  • projekt przewidujący likwidację neoKRS i określający status neo-sędziów i wydanych przez nich orzeczeń (przygotowany przez Porozumienie dla Praworządności)
  • projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (przygotowany przez Fundację Batorego)

Na kongresie występował adw. Michał Wawrykiewicz, którego artykuł o tym wydarzeniu ukazał się w Gazecie Wyborczej.

https://wyborcza.pl/7,162657,29909417,wawrykiewicz-jako-prawnicy-wiemy-jak-naprawic-zniszczona-niemal.html

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zobacz również

Kwiecień - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Lipiec - podsumowanie miesiąca
Sierpień - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...