Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do wysłuchania #15 odcinka specjalnego „Pełni Literatury”, w którym wracam do twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Jego tematem jest późne opowiadanie pisarza „Sérénité”.
A w nim - Jezioro Genewskie. Miejsce odwiedzane przez duchy. Utrwalone w literaturze („Nowa Heloiza”, liryki lozańskie, „Rozłączenie” Słowackiego „pisane nad brzegiem Lemanu”). Znane ze swego piękna. Odpowiednia dekoracja opowiadania o tytule „uspokojenie”. Ale też nieprzypadkowe miejsce, żeby temu ideałowi zaprzeczyć, odwołać go, wprowadzić nieco dysharmonii. Wylać „łzy czyste rzęsiste”. I nawet zburzyć spokój kobiecie, która narratora „w ogóle, w całym swoim życiu, nie zauważyła” i teraz, umówmy się, staje się dość przypadkową ofiarą jego pesymizmu. Bohater opowiadania „Sérénité” Jarosława Iwaszkiewicza pisze do niej cztery listy. Intensywne, rozrachunkowe, stężone w swojej ciemnej tonacji, ale i notujące uczucie akceptacji i spokoju. To literatura, która – jak chciał Przyboś – jest „instancją ostateczną”, przeprowadza proces, na przestrzeni jednej strony bywa oskarżeniem i obroną. Czy wydaje werdykt? Oczywiście – każdego dnia inny.
Odcinek ten mogą Państwo odtworzyć w aplikacji Patronite Audio, logując się w niej loginem i hasłem z Patronite lub znaleźć na YouTube pod poniższym linkiem udostępnionym Patronkom i Patronom.
Mam nadzieję, że w opowieści o „Sérénité” lub w lekturze tego opowiadania znajdą Państwo „pełną” chwilę. Można je przeczytać w opublikowanym przez Wydawnictwo „Iskry” moim wyborze prozy, esejów i poezji Iwaszkiewicza „Droga” oraz w tomie „Opowiadania filmowe”, który Wydawnictwo „Marginesy” wyda lada moment.
Dziękuję za Państwa obecność i życzę miłego odsłuchu!
Radosław Romaniuk
[Fot. Jarosław Iwaszkiewicz w Nohant, fot. Anna Włodek]
Trwa ładowanie...