#60. Tajemnice Puszczy Kampinoskiej

Obrazek posta
 

Czy wyobrażacie sobie rzekę szerokości 18 km? Odległość jednego brzegu od drugiego to jak od Lasu Kabackiego do stacji metra Marymont. To Prawisła. Ale wtedy, 11 tys. lat temu,  nie było jeszcze Puszczy Kampinoskiej. A może rodziła się już pod wielką wodą?

Czy wędrowaliście kiedyś przez Puszczę między drzewami pamiętającymi bardzo dawne czasy? Przez Puszczę która nigdy nie śpi, gdzie w zaroślach nad bagnami Prawisły przy mielerzach mieszają się szepty smolarzy sprzed wieków z jękami wieszanych na gałęziach sosen powstańców styczniowych, z cichymi rozkazami wydawanymi żołnierzom AK wspierającym powstanie warszawskie? 

Gdzie niemal niewidoczny za zwalonymi potężnymi pniami obserwuje was łoś, a wtopiony w gruby konar czujny ryś ma na oku i jego, i was? Gdzie nawet drzewa czasami tańczą? Wędrowaliście kiedyś przez Puszczę Kampinoską?

Naszymi przewodnikami będą:

dr hab. Szymon Jastrzębowski – leśnik, botanik, ekspert od biologii i ekologii nasion, profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa i dr Tomasz Związek – historyk środowiska. Pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

 

Współpracują ze mną Bartosz Panek i John Beauchamp. 

Zapraszam - Hanna Maria Giza.

Zobacz również

#57. Kim naprawdę jest Jezus?
#61 Kobiety rządzą - Ottońskie władczynie
#62 KCW - Tajemnicze jądro Ziemi

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...