Styczeń i luty - podsumowanie działalności Wolnych Sądów

Obrazek posta

 

Drodzy Patroni i Patronki,

Dziękujemy za Wasze wsparcie. Jest to dla nas znaczący zastrzyk finansowy, który pozwala nam pokryć koszt druku tysięcy stron dokumentów wysyłanych każdego tygodnia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w imieniu naszych Klientów. 

W obecnej sytuacji nasza misja nabiera nowego znaczenia. Nie możemy bowiem pozwolić, aby lekceważenie mechanizmów kontroli władzy w demokratycznym państwie prawa przerodziło się w lekceważenie praw człowieka. Będziemy się szczególnie uważnie przyglądać odbudowie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Wiedzę zdobytą przez ostatnie 8 lat wykorzystamy nie tylko przy odbudowie polskiego państwa prawa, lecz także w zmaganiu się z światowym kryzysem demokracji - już teraz pozostajemy w kontakcie z setkami prawników z całego globu i wymieniamy się z nimi swoimi doświadczeniami. 

Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Prowadzone przez nas sprawy wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. 

Czytając miesięczne podsumowania naszej działalności można odnieść mylne wrażenie, że zajmujemy się przede wszystkim wystąpieniami medialnymi. Interpretacja i analiza bieżących wydarzeń związanych z odbudową polskiej demokracji jest dla nas niezwykle istotna, ale większość czasu poświęcamy na pracę nad coraz liczniejszymi postępowaniami przed sądami krajowymi i europejskimi. Każdy miesiąc przynosi ze sobą kolejne skargi do Strasburga, a prowadzone przez nas sprawy stają się coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. 

 

 

Czym jeszcze zajmowaliśmy się w styczniu i lutym?

2 stycznia, na łamach Onetu, ukazał się artykuł adw. Sylwii Gregorczyk-Abram i adw. Michała Wawrykiewicza o tym, od czego zacząć przywracanie praworządności w 2024 r.

Założyciele Wolnych Sądów uważają, że w tym zakresie najważniejsze są:

  • przywrócenie funkcjonowania KRS w zgodzie z Konstytucją
  • przywrócenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego
  • odbudowa niezależnego Sądu Najwyższego
  • wykonywanie wyroków europejskich trybunałów
  • odblokowanie KPO i funduszy spójności
  • uregulowanie statusu neosędziów w sądach powszechnych i wydanych z ich udziałem orzeczeń
  • przywrócenie niezależnego postępowania dyscyplinarnego dla sędziów
  • usunięcie tzw. “ustawy kagańcowej” represjonującej sędziów
  • odbudowa niezależnej prokuratury
  • realna reforma wymiaru sprawiedliwości
  • wykorzystanie polskich doświadczeń z ostatnich lat dla zapobieżenia podobnym procesom w innych krajach UE

 

5 stycznia dowiedzieliśmy się, że Wolne Sądy zostały laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy za "działalność w duchu solidarności społecznej przynoszącej dobre skutki dla społeczeństwa"!

 

Tego dnia adw. Michał Wawrykiewicz opowiadał na antenie radia TOKFM o chaosie wywołanym odmiennymi decyzjami Sądu Najwyższego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 

8 stycznia, w Łodzi, odbył się półfinał Europejskiej Ligi Sądowej - projektu, który współorganizujemy wraz ze Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Projekt jest skierowany do młodzieży licealnej, a jego formuła opiera się o symulacje rozpraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (tzw. „moot court”).

 

Półfinał został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi oraz EC1 Łódź. Celem projektu było zwrócenie uwagi uczestników na praktyczne znaczenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i pokazanie, że Konwencja ma bezpośredni wpływ na życie każdego z nas.

W ramach półfinału uczestnicy wcielili się w pełnomocników stron przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sprawa rozpatrywana przez Trybunał dotyczyła zlikwidowania połączenia komunikacyjnego do szkoły średniej dla uczniów z niepełnosprawnościami. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania czym jest dyskryminacja, jakie obowiązki ma państwo wobec uczniów i dzieci, a także na czym polega ochrona prawa do nauki.

W półfinale zmierzyło się 16 drużyn ze szkół średnich z całej Polski (z Będzina, Cieszyna, Gryfic, Katowic, Kędzierzyna Koźle, Kluczborka, Poznania i Warszawy).

Zdjęcia - Michał Borowski

 

To jeszcze nie koniec - już 12 marca widzimy się na finale ELS w Gdańsku!

 

9 stycznia adw. Sylwia Gregorczyk-Abram w podcaście „Machina Władzy” w Radiu ZET opowiadała m.in. o chaosie prawnym spowodowanym działaniami nielegalnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

 

 

10 stycznia adw. Michał Wawrykiewicz gościł w Expressie Biedrzyckiej, gdzie mówił o działaniach Prezydenta Dudy w kontekście sprawy Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

 


 

12 styczniam, w Gorzowie Wielkopolskim, adw. Michał Wawrykiewicz wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez „Obywateli GW 66-400”, Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Mecenas mówił o tym:

  • jakie działania podjęły instytucje Unii Europejskiej w obronie polskiej praworządności?
  • jakie sprawy toczyły się przed TSUE i jakie mają znaczenie dla Polski i standardu niezależności sądownictwa w całej Europie?
  • czy instrumenty unijne są wystarczające dla obrony praworządności w państwach zbaczających na drogę autorytaryzmu?

 

16 stycznia, w portalu natemat.pl ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem. Założyciel Wolnych Sądów mówił o sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego z perspektywy prawnej oraz pokłosiu społeczno-politycznym.

"Sprawa Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego to porażająca lekcja dla nas wszystkich. Pokazuje jak łatwo szydzić z prawa i wyroków sądów. Ale też jak łatwo ogłupiać ludzi." - mówił mecenas.

19 stycznia adw. Michał Wawrykiewicz reprezentował Wolne Sądy na spotkaniu z komisarzem Didierem Reyndersem. Podczas rozmowy poruszono tematy mapy drogowej odbudowy demokratycznego państwa prawa i kwestii wykonania wyroków europejskich trybunałów.

 

4 lutego zorganizowaliśmy wyjątkowe spotkanie prawników, studentów, sędziów i wszystkich zainteresowanych tematem praworządności w Amsterdamie. „Protecting Free Courts in Europe” to międzynarodowy projekt Fundacji Wolne Sądy, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat kryzysu rządów prawa. W ramach tego projektu organizujemy seminaria w różnych miastach Europy pod tytułem: „Justice under attack – Lessons from Poland”.

7 lutego adw. Sylwia Gregorczyk Abram gościła w programie „Fakty po Faktach” w TVN24. Podczas rozmowy adwokatka odniosła się do próby wprowadzenia na sejmową salę obrad Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

 

Tego samego dnia ukazała się rozmowa z adw. Michałem Wawrykiewiczem w "Podcast 460" Barbary Brodzińskiej-Mirowskiej, gdzie mecenas opowiadał o chaosie prawnym wywołanym przez poprzednią władzę, a także o tym, jak odbudować państwo prawa. 

 

 

W lutym dowiedzieliśmy się, że adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i Maria Ejchart zostały nominowane w plebiscycie "Superbohaterka" Wysokich Obcasów. Założycielki Wolnych Sądów doceniono za wieloletnią działalność na rzecz edukacji o prawach człowieka i za mobilizowanie młodzieży do udziału w wyborach. 

10 lutego ukazał się wywiad z adw. Sylwią Gregorczyk-Abram w Wysokich Obcasach, w którym adwokatka wyjaśniła, dlaczego jest przeciwniczką organizacji referendum dot. prawa do aborcji w Polsce.

15 lutego w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł adw. Sylwii Gregorczyk-Abram, adw. dr Katarzyny Wiśniewskiej i adw. Michała Wawrykiewicza. Adwokaci podsumowali w nim orzeczenia ETPCz oraz stanowisko instytucji unijnych dotyczące Trybunału Konstytucyjnego.

"Sposób ukształtowania i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej został już wielokrotnie oceniony przez europejskie trybunały i instytucje Unii Europejskiej. Konkluzja jest jednoznaczna: organ ten nie jest sądem konstytucyjnym spełniającym kryteria niezależnego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą." - pisali adwokaci

 

21 lutego adw. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz sędzia Piotr Gąciarek opowiadali w programie 19.30 w TVP Info o naprawie wymiaru sprawiedliwości w Polsce.  

 

23 lutego, w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, zorganizowaliśmy konferencję "Prawo na straży pokoju. W poszukiwaniu efektywnych mechanizmów ochrony praw ofiar współczesnych konfliktów zbrojnych”. Spotkanie odbyło się pod patronatem Naczelnej Rady Adwokackiej.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz adwokaci:

  • Myroslava Keryk
  • dr hab. Patrycja Grzebyk prof. UW
  • dr Hanna Machińska
  • dr hab. Hanna Kuczyńska prof. INP PAN
  • adw. dr Andriy Kosylo
  • Elena Wasylew
  • Nikita Grekowicz
  • prof. dr hab. Paweł Wiliński
  • dr Barbara Błońska
  • dr Kaja Kowalczewska
  • adw. Małgorzata Piekarska
  • adw. Marek Karczmarzyk
  • adw. Małgorzata Mączka-Pacholak

Wolne Sądy reprezentowali adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, adw. Michał Wawrykiewicz, adw. dr Katarzyna Wiśniewska, Małgorzata Majewska, Franciszek Fikus, Maria Łabuszewska i Maciej Czerwiński.

Zdjęcia - Małgorzata Majewska

 

Tego samego dnia, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała podczas wizyty w Warszawie odblokowanie 137 mld euro z funduszy unijnych wcześniej zablokowanych m.in. z powodu łamania praworządności przez poprzedni rząd.

 

26 lutego adw. Michał Wawrykiewicz był gościem w programie Express Biedrzyckiej, gdzie mówił o działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości, które zaowocowały odblokowaniem 137 mld euro z Funduszy: Spójności i Odbudowy. 

 

28 lutego adw. Michał Wawrykiewicz gościł w programie "Studio Wyborcze", gdzie w rozmowie z Karoliną Opolską mówił m.in. o sprawie prok. Ewy Wrzosek, a także o kolejnych krokach rządu w przywracaniu praworządności w Polsce. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas bywa przytłoczony nadmiarem (często sprzecznych ze sobą) informacji publikowanych w sieci, więc przez cały czas publikujemy infografiki i rolki rzetelnie tłumaczące wydarzenia z zakresu praworządności. 

Przypominamy, że przez cały czas pracujemy nad Przeglądami Tygodnia, w których prezentujemy najważniejsze wiadomości dotyczące praworządności. Przeglądy są dostępne na naszym facebooku i instagramie. 

Kolejne podsumowanie działalności Wolnych Sądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego anglojęzycznego opracowania, przygotowywanego kwartalnie, w którym rzetelnie opisujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności. Aby regularnie otrzymywać nasz newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zachęcamy do śledzenia Instagrama Wolnych Sądów, gdzie na bieżąco informujemy o istotnych wydarzeniach dotyczących praworządności i praw człowieka. 

Zobacz również

Listopad - podsumowanie działalności Wolnych Sądów
Nagroda PRB dla Twórców inicjatywy Wolne Sądy
Uczymy się Europy, czyli wspólnie tworzymy lekcje o Unii Europejskiej

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...