Kto dostanie Fryderyka?

Obrazek posta

W poniedziałek, 11 marca, członkowie Akademii Fonograficznej zakończyli oddawanie głosów w II turze głosowania na Fryderyki. W 24 kategoriach, spośród kandydatów wyłonionych w I turze, wybierano tych artystów, projekty, płyty, którym 22 kwietnia zostaną wręczone upragnione statuetki na uroczystej gali w Gliwicach. Kto będzie się cieszył, a kto poczuje zawód? Na razie nie wiemy, ale... 

Akademia Fonograficzna to ponad 1 200 osób, reprezentantów branży, dziennikarzy muzycznych i przede wszystkim artystów - laureatów i nominatów z lat ubiegłych. Zapewne jakaś część głosujących ma swoje interesy, zależy im na sukcesie projektów, z którymi mogli mieć coś wspólnego.  

Każdy z głosujących może też kierować się różnymi kryteriami przyznając swoje głosy. Jedni kierowali się swoim gustem, inny pochylili się nad istotnością danej pozycji dla gatunku i jej znaczeniem w kontekście jego historii. Ktoś za punkt odniesienia wziął tło stanowiące inne wydarzenia w minionym roku, starał się ocenić istotność, przełomowość, nowatorskość/wierność kanonowi. Jeszcze inni wzięli pod uwagę zdobytą popularność i pozycję na rynku, a inni – swoje sympatie i antypatie.  

Jak zatem przewidzieć, kto zostanie laureatem w poszczególnych kategoriach? Może tym, czym dla wyborów politycznych jest gmina Wieruszów, dla Fryderyków będzie głosowanie słuchaczy podcastu “Rozmowy Rawicza”? Wieruszów to tzw. “Polska w pigułce”, gdzie zazwyczaj wyniki głosowania pokrywają się z tymi ogólnopolskimi i to tam organizowane są “prawybory”.  

Słuchacze “Rozmów Rawicza” głosowani tą samą metodą co członkowie Akademii. Spośród tych samych kandydatów, w takich samych kategoriach, wskazywali jednego, jedynego, który ich zdaniem zasługuje na wyróżnienie. W ten sposób to słuchacze, a nie branża, zabrali głos. A głosowali w 12 – najciekawszych zdaniem gospodarza “Rozmów Rawicza” – kategoriach. Poniżej wyniki plebiscytu.  

 • tytuł “Artysta Roku” od słuchaczy Rozmów Rawicza otrzymuje Lech Janerka; 

 • tytuł “Artystka Roku” otrzymuje Daria Zawiałow; 

 • tytuł “Zespół/Projekt Artystyczny Roku” otrzymują Kacperczyk; 

 • tytuł “Fonograficzny Debiut Roku” otrzymuje Daria ze Śląska; 

 • tytuł “Utwór Roku” otrzymuje “FIFI Hollywood” Darii Zawiałow; 

 • tytuł “Najlepsze Nowe Wykonanie” otrzymuje “Zaopiekuj się mną” Karaś/Rogucki; 

 • tytuł “Teledysk Roku” otrzymuje “Po trupach do Ciebie” Kasi Lins; 

 • tytuł “Album Roku Pop” otrzymuje “Dziewczyna Pop” Darii Zawiałow; 

 • tytuł “Album Roku Indie Pop” otrzymuje “Omen” Kasi Lins; 

 • tytuł “Album Roku Rock” otrzymuje “+piekło+niebo+” WaluśKraksaKryzys; 

 • tytuł “Album Roku Alternatywa” otrzymuje “Heartcore” Spiętego; 

 • tytuł “Album Roku Hip Hop” otrzymuje “TAXI” Łony, Koniecznego i Krupy. 

Czy pokryją się z prawdziwymi? Za kilka tygodni wszystko się wyjaśni. 

Fryderyki

Zobacz również

Newsy, Fanty, nowy sezon, Fryderyki...
WOŚP. Boję się ale nie mam racji i jestem szczęśliwy.
Co z tymi Fryderykami? 

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...