Rozmowy Rawicza

W Patronite od 13.12.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 432

Liczba Patronów: 422

Zostań Patronem
Kup na prezent
47 patronów
1 433 miesięcznie
7 510 łącznie
Niezależny dziennikarz i fotograf muzyczny, czasem manager, łowca talentów, wykładowca, panelista, recenzent, autor. Od 2008 roku w CGM.pl. Współpracuje z czołówką polskich mediów muzycznych.

O Autorze

Dlaczego tu jestem?

By robić swoje, czyli wywiady, bez żadnych ograniczeń, oglądania się na sponsorów, politykę redakcji, rankingi klikalności i sprzedaży płyt, potrzebuję Waszego wsparcia. Wywiadami zajmuję się grubo ponad dekadę i najlepiej się czułem, kiedy powstawało ich dużo, dużo więcej niż tygodni w roku. To mój cel długofalowy. Podobnie, jak stać się samowystarczalnym (with the little help from my friends).  

Przeprowadziłem tysiące wywiadów dla CGM.pl i ta przygoda trwać będzie nadal. Playlista z najnowszymi jest TUTAJ. Prowadziłem podcast “Brutal Wieczorową Porą” dla Radia 357. Patroni wiedzą, gdzie tego szukać ;) Wraz z Ralphem Kamińskim prowadziłem podcast "Dwa Światy" (zaczęło się spontanicznie od TEGO wywiadu), z Gabi Drzewiecką, a jeszcze wcześniej ze Zbyszkiem Zeglerem "Program Muzyczny". O pracy fotografa, byciem jurorem w Jarocinie, prowadzeniu festiwali w roli konferansjera i innych zajęciach, którymi nie chcielibyście by zajmowały się Wasze dzieci, opowiadać tu nie będę. Szkoda prądu. 

Bardzo mnie świerzbi, by wyjść poza moją muzyczną strefę komfortu i znad mikrofonu spojrzeć w oczy nie tylko muzyków. Jest film, książka, teatr. Generalnie sztuka. Szeroko. Znani i nieznani. Starzy wyjadacze i młode, głodne koty. Cenieni przeze mnie i polecani przez Was, Przyjaciół. Tak, trochę chcę i Was zaprosić do tego świata. 

W wielu piecach paliłem, wiele razy się sparzyłem, sporo doświadczyłem. Rock’n roll wystawił srogi rachunek, może mnie zagiął, ale nie złamał. Słyszeliście to przecież: “co cię nie zabije...”. Odwyk mam za sobą. Właśnie wszedłem w kolejną setkę trzeźwych dni. Teraz moim narkotykiem – jak nawijał Fisz – jest już tylko muzyka. No i jej koleżanki, też fajne muzy.  

Do brzegu. By być sobie sterem, okrętem, żaglem i żeglarzem potrzebuję ekwipunku. Mikrofonów, sensownego rekordera, trochę kabli i akcesoriów. Oprawy dźwiękowej i krótkiego szkolenia. Resztę mam lub ogarnę. Stąd pierwszy cel: 7 000 zł.

Jeśli zechcecie mnie wesprzeć i w kolejne 100 dni uda mi się uzbroić w te wszystkie drobiazgi, to kolejnym celem będzie zebranie takiej liczby Patronów, Znajomych, Kumpli i Przyjaciół, by wynająć kawalerkę w Warszawie, urządzić w niej mikro studio podcastowe, biuro, montażownię i móc tam zapraszać Artystów i Was. I spotykać się ze cztery razy w miesiącu, z czasem (jak najszybciej!) częściej! Osobiście i wirtualnie. To jest moje marzenie.  


 

UPDATE - 26 lutego 2023r.:

W chwili, kiedy piszę te słowa na YT, Spoti, Tidalu, Apple Podcasts, Google, AnchorFM itd., jest 13 odcinków pilotażowych. To ponad 10h materiału. Na dysku czeka następny odcinek na poskładanie, kolejne zostaną nagrane w tym tygodniu. Dogadanych jest ileś tam jeszcze... Powstałby szybciej, ale... ;)  

Przyznam, że rozwój sytuacji nieco mnie zaskoczył. Również pozytywnie. Odbiór RR jest bardzo dobry, otrzymałem duuużo pozytywnych sygnałów. Artyści sami zgłaszają chęć rozmowy, wytwórnie odzywają się z propozycjami przeprowadzenia wywiadów z ich podopiecznymi. Może jeszcze nieśmiało i niemrawo, ale przecież podcast właściwe to jeszcze nie ruszył!   

Realizacja celu zbiórki na Patronite (ponad 40%!) też wskazuje, że raczej wszystko się uda, choć moje pierwotne założenia były chyba zbyt śmiałe i optymistyczne. Niemniej, powstała sympatyczna mikrospołeczność, grupa 40 Patronek i Patronów, która potężnie mnie mobilizuje. Działa grupa na FB, playlista dla Patronów urosła do grubo ponad 2 tys. utworów. Pierwsze upominki - płyty i książki - od bohaterów moich rozmów trafią za chwilę pod właściwie adresy. Ale, podcast jeszcze nie ruszył. Dlatego wszystkiego zrealizować nie mogę. Nie mam jak, nie mam gdzie i za co, ale...  

Ale mam super ludzi wokół siebie, którzy pomagają mi swoim talentem, czasem i zasobami. O Swiernalisie wspominałem wielokrotnie w swoich social mediach. To jemu spadam na głowę, zajmuję czas i studio. To on przygotował dżingle po kosztach i pokazał mi co i jak z dźwiękiem. Nie mniej czasu i uwagi skradłem Mateuszowi, to dzięki jego talentowi i cierpliwości powstała oprawa wizualna projektu, a teraz jej odświeżona i bardziej praktyczna wersja. Na tym zdjęciu poniżej siedzimy i pracujemy właśnie nad tym... 

 

Te 13 odcinków to na serio sporo pracy. Niby jeden odcinek, to jakoś poniżej godziny, ale w praktyce to dzień wyjęty w całości. Dojazd, nagranie, powrót. Wydzwanianie, umawianie, przygotowanie. Uzgodnienie terminu to konieczność znalezienia wolnego terminu w kalendarzu mojego realizatora i pogodzenia tego z kalendarzami pozostałych. Do tego edycja nagrania, przygotowanie plików na różne platformy. Wreszcie opisy, cala ta robota promocyjno-żebracza, sociale, profil na Patro i obsługa wszystkiego. Kombinowanie, wydzwanianie, namawianie. No i merytoryczne przygotowanie się na spotkanie z gościem. Serio, robię to ;). Paliwo, czas i energia. Rachunki. Nauka nowych aplikacji. W sumie etat. Normalna pełnowymiarowa praca, za którą nikt nie płaci. I pewnie długo jeszcze tak będzie. Bo...  

Bo najpierw sprzęt. Absolutnie kluczowy, by się usamodzielnić, uniezależnić i w przyszłości myśleć o wyprawach na festiwale i inne wydarzenia. Najpierw muszę zebrać te 70% kwoty na rekorder, mikrofony i wszystkie inne graty i akcesoria niezbędne do funkcjonowania. Szczegółowo opisałem to w zakładce "Cele". Resztę gdzieś pożyczę ;) Potem dopiero najem małego pomieszczenia na studyjko. Przy takiej ilości produkcji, korzystanie z gotowych przestrzeni dla podcasterów po 250zł lub więcej za godzinę mija się z celem. Nie opłaca się. Racjonalniej jest mieć swój kącik, w Warszawie to jakieś 1,5k zł miesięcznie za najem. Wyjdzie taniej, bo będę mógł zawsze i każdego zaprosić, dostosować się i skorzystać z jego obecności w okolicy, zaprosić w gości słuchaczy-patronów, mieć miejsce i przestrzeń do pracy. Dopiero potem jest jakaś szansa na wynagrodzenie.   

Dlatego kreślę te słowa (ze wstydem). Jeśli podoba Ci się to, co dostajesz ode mnie w Rozmowach Rawicza, bez reklam, ze swobodnym dostępem na każdej platformie, już w liczbie 6 odcinków miesięcznie, to może rozważysz, czy nie chcesz do mnie dołączyć na Patronite? Tu nie chodzi o wielkie, nieuzasadnione kwoty, a o drobne gesty. Drobne gesty wielu słuchaczy, którym staram się odwdzięczyć, jak umiem i jak tylko mogę. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to byłoby super miło.  

Każda subskrypcja, lajk czy komentarz na YT, ocena na Spoti, itd. to też wymierna forma wsparcia i krok do tego, by poszukać partnera, sponsora, który nie będzie się wpierdzielał w treść i dobór gości, a skorzysta na miłej atmosferze i wrażliwym słuchaczu. 


 

UPDATE - 6 marca 2023r.:

Niespełna 3 miesiące od rozpoczęcia projektu i 2 miesiące od opublikowania pierwszego odcinka pilotażowego serwis Patronite.pl wyróżnił mnie tytułem "Autora Tygodnia". 

 

To dla mnie nie tylko fajny gest, ale i dowód wielkiego zaufania i docenienia dotychczasowych wysiłków. Cholernie mi miło. Bardzo wszystkim dziękuję za okazaną pomoc, wsparcie i kciuki - te w górze i te ściskane. Nic dla Was bez Was! :)


 

UPDATE - 1 czerwca 2023r.:

Budowa i wyposażenie studia podcastowego. Początek Zbiórki na pokrycie kosztów.  

Pierwszy Cel w postaci zebrania 70% wartości sprzętu nagraniowego został osiągnięty! Dziękuję z całego serducha. Zbiegło się to akurat z... Little Grand Opening, czyli otwarciem podcastowego Studia RR w centrum Warszawy. Opisałem to tak: 

By nie pisać w trybie warunkowym - jeśli / to, by nie udowadniać, że można zaufać komuś, kto potknął się o uzależnienia oraz by nie odwlekać w czasie tego, co zamierzam, postanowiłem postawić świat crowdfoundingu na głowie.  

Zaryzykowałem, zapożyczyłem się i zbudowałem od podstaw takie studio. Studio RR istnieje od niedzieli 28 maja na mapie Warszawy. Wszystkie koszty zostały poniesione. Żadna inflacja, niespodzianki i nieprzewidzianki tu już nic nie zmienią. 

Teraz rozpoczynam drugi, długi marsz ku następnemu celu. Zgromadzeniu środków na sfinansowanie tego, co zostało zrobione.  

 

Wasze wsparcie podaję dalej... 

W Studio RR będą nie tylko powstawać kolejne odcinki Rozmów Rawicza. Służyć będzie jako miejsce spotkań Matronek i Patronów podcastu, goszczenia ich w nagraniach z poszczególnymi artystami i wspólnych odsłuchów płyt. Będę je również użyczał i dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem starszej młodzieży z domów dziecka oraz uchodźcom z Ukrainy.  

Dzieciaki z biduli startują w dorosłe życie inaczej niż większość z nas. Zamykają się za nimi drzwi placówki i tyle. Żadnych słoików od mamy, żadnego dorzucenia się do wkładu własnego przez tatę, żaden wujek roboty w Orlenie nie załatwi, żadna ciocia nie przenocuje na start. Chciałbym dać przestrzeń by np. “absolwent” wraz z “prawie absolwentem” mogli w swoim podcaście rozprawić się z takimi tematami. Co sezon inna para. Niech świadomość ich problemów niesie się dalej. Niech przy okazji prowadzący nabywają nowe umiejętności, może któryś znajdzie nowy zawód, pasję? Czyńmy dobro, niech sprzęt się nie kurzy... 

Podobnie z młodymi ludźmi z Ukrainy, którym przyszło w Polsce być... uchodźcami. Oni mają inne problemy, obawy i przeszkody do pokonania. Chciałbym by mieli przestrzeń by po swojemu mówić do swoich, tu i tam, w Ukrainie. Czyńmy dobro, niech sprzęt się nie kurzy... 

Wszystkie szczegóły i rozliczenie co do grosza jest tu: https://patronite.pl/post/48591/budowa-i-wyposazenie-studia-podcastowego 

Specjalna, zweryfikowana Zbiórka na Patronite (nie Cel) jest tu: https://patronite.pl/ArturRawicz/fundraises

To dopiero czwarta taka akcja w tym serwisie. Zbiórki są weryfikowane przez Patronite i serwis nie pobiera prowizji, nie trzeba się rejestrować ani mieć konta w serwisie. Wystarczy Blik. Środki wpłacone w ten sposób w całości trafiają na relację Zbiórki.  

P.s.: podczas otwarcia podcastowego Studia RR (impreza pod hasłem: Little Grand Opening) Estera Prugar-Wójcicka przeprowadziła ze mną wywiad na tę okoliczność. Opublikowałem ją jako 27 odcinek pilotażowego Sezonu ZERO. Nie mnie to oceniać, ale mówią, że to bardzo fajna i mocna rozmowa. 

 

c.d.n.


 

INNI O MNIE...

Niezręcznie jest tak pisać o sobie, więc po więcej detali pozwolę sobie odesłać Was do Winiego czy do Dużego W Maluchu.

Jednak najwięcej chyba dowiesz się z odcinka podcastu "Anatomia Sukcesu" z lutego 2023r., do którego zaprosił mnie Marcin Zawada. Polecam, bo to bardzo fajna, szczera i momentami mocna rozmowa. Tu pierwszy raz przyznałem się, że wstydziłem zwrócić się o wsparcie na Patronite.pl...

 

Pojawiłem się w tekście lub w obrazku w sumie w 12 różnych klipach i utworach (patrz niżej). Trzynasty, szczęśliwy, pojawi się w styczniu 2023 ;) Dziękuję Taco, GrubSonowi, Mesowi, VNM, WaluśKraksaKryzys, Swiernalis, Flitowi (temu od "mordowania pismaków") i innym. Posłuchajcie, popatrzcie:

Są tacy, co mówią, że do historii przeszły wywiady z Tede czy Eldo. To tak miłe, jak zaskakujące, bo hip-hop nigdy nie był moim "wiodącym przedmiotem". 

Wbrew pozorom to nie były łatwe rozmowy do poprowadzenia. Podobnie jak te z Wojciechem Waglewskim, Arkiem Jakubikiem, Zbigniewem Preisnerem, Andrzejem Grabowskim, Zbyszkiem Wodeckim, Krzysztofem Krawczykiem, Tomkiem Organkiem, Dawidem Podsiadło zaraz po "jego" gali Fryderyków czy... Popkiem ;)

A skoro już dotarłaś/eś aż tutaj...

...to zanim przejdziesz do sekcji Progi i rozważysz wsparcie mojej działalności, to mam coś ekstra - mój pierwszy w życiu wywiad :) Przed nagraniem jadłem węgiel. Stres towarzyszy mi do dziś. Nie ma lekko...


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Kuba S
Kuba S
Próg: 13 zł
Łukasz Czebreszuk
Łukasz Czebreszuk
Próg: 7 zł
Martka Martka
Martka Martka
Próg: 24 zł
Anonimowy patron
Próg: 13 zł
Tomasz Malicki
Tomasz Malicki
Próg: 48 zł