Jaka obroża jest najlepsza dla psa i jak dobrać jej rozmiar?

Obrazek posta

Funkcją obroży jest przytrzymanie psa przez zapięcie o nią smyczy/linki tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. W każdym innym momencie spaceru obroża powinna być niewyczuwalna dla psa. Ma nie obciążać szyi, nie uciskać, umożliwiać swobodne oddychanie, skręty szyi, bieganie i tarzanie się. Musi być lekka, dobrze dopasowana i bez zawieszek, które obijają się i hałasują przy każdym kroku.

Wygodna obroża - półzaciskowa martingale

Obroża martingale jest obrożą nierozpinaną, od standardowej obroży półzaciskowej odróżnia ją pasek zaciskowy w postaci obręczy wykonanej z materiału. Przy pociągnięciu za linkę mniejsze kółko zaciska się z obu stron. W ten sposób siła jest rozłożona bardziej równomiernie na szyi psa, a moment zaciśnięcia jest łagodniejszy niż w przypadku obroży półzaciskowej.

U psów, u których szyja ma zbliżoną szerokość do szerokości czaszki (psy o budowie diliochocefalicznej czaszki jak charty, owczarek szkocki długowłosy) przy pochyleniu głowy może dochodzić do ześlizgiwania obroży. Dla potrzeb psów o takiej budowie zaprojektowano obroże martingale, ale sprawdza się ona u wszystkich psów.

Jaki rozmiar obroży półzaciskowej/martingale wybrać?

W naszym sklepiku proponujemy cztery szerokości obroży martingale - 1,5cm, 2cm, 2,5cm, 3cm. Szerokość obroży jest zależna od wielkości psa oraz budowy jego szyi, ale żeby ułatwić klientom zadanie powiązaliśmy szerokość z obwodem, więc w większości przypadków wystarczy znać obwód szyi psa. Mierzymy go za pomocą centymetra krawieckiego lub tasiemki w miejscu noszenia obroży - kilka centymetrów ponad wpustem klatki piersiowej. Obwód szyi psa powinien znajdować się w zakresie wielkości jednego z 6 dostępnych na stronie rozmiarów. Podany przedział 10 centymetrów to najmniejsza i największa wartość jaką możemy uzyskać przez regulację obroży. Pasek zaciskowy nie wlicza się do tego wymiaru i stanowi dodatkowe 10 centymetrów, z których korzystamy przy zakładaniu i zdejmowaniu obroży.

 

Aby odpowiednio wyregulować obrożę, którą już mamy w rękach należy założyć ją psu na szyję i przy zaciśniętym pasku zaciskowym zebrać w palcach naddatek materiału obroży. W tym momencie obroża ma przylegać do szyi, ale nie uciskać - powinien zostać zapas o szerokości około 2 palców. Następnie zdejmujemy obrożę i ścieśniamy jej obwód poprzez regulator. Znowu zakładamy psu obroże i sprawdzamy w ten sam sposób jej dopasowanie. W razie potrzeby należy powtórzyć mierzenie i regulowanie.

Co kilka tygodni (u psów rosnących nawet częściej) należy sprawdzić, czy obroża jest dobrze dopasowana i czy przy zaciśnięciu paska przez pociągnięcie smyczy nie uciska szyi psa.

Najczęstsze problemy przy doborze rozmiaru obroży.

Obroża dla psa rosnącego

U każdego psa należy raz na jakiś czas sprawdzać dopasowanie obroży. U psów rosnących należy robić to częściej i w razie potrzeby wymienić obrożę na większą. Zakres 10 centymetrów powinien pokryć zmieniający się obwód szyi u rosnącego psa, ale nie jest to reguła. Nie piszemy tutaj o bardzo młodych psach, którym zakładanie obroży nie powinno być potrzebne.

Szerokość 3cm to za mało dla ogromnego psa

Uważamy i przetestowaliśmy to dzięki pomocy wielu olbrzymich psich przyjaciół, że szerokość 3cm jest zupełnie wystarczająca. Szersze obroże niepotrzebnie obciążają szyję i uniemożliwiają pełen skręt głowy. Zarówno dla psów ogromnych jak i ras z długimi szyjami obroża o szerokości 3cm będzie odpowiednia.

Obroże dla psów ciągnących.

Bardzo często ludzie decydują się na szelki zamiast obroży w przypadku psów, które ciągną ich na smyczy. Jest to błąd, który kosztuje psa dyskomfort i często długoletnie niezrozumienie i frustrację. Szelki uniemożliwiają naukę operowania smyczą przez właściciela i pozbawiają psa czucia ruchów smyczy. Efekt jest odwrotny od zamierzonego. Rozwiązaniem problemu ciągnięcia psy na smyczy jest zrozumienie i zaspokojenie jego potrzeb oraz nauka osoby posługującej się smyczą, jak robić to poprawnie. Zachęcamy do udziału w seminariach z komunikacji i emocji psów oraz warsztatów z nauki prowadzenia psa na smyczy.

Budowa naszej obroży martingale i jej zalety

Nasza obroża martingale jest wykonana z dwóch materiałów - wzorzystego materiału zewnętrznego odpornego na zabrudzenia i miękkiej podszewki typu softshell. Kółko zaciskowe od wewnątrz jest podszyte taśmą dla lepszej przesuwalności. Elementy metalowe są wytrzymałe, ale bardzo lekkie, dzięki czemu obroża w największym dostępnym rozmiarze waży zaledwie 115 gramów. Regulacja w zakresie 10cm (dla obroży o szerokości 1,5cm jest to 5cm) umożliwia dopasowanie i zmienianie obwodu, jeśli jest taka potrzeba.

Wszystkie nasze obroże znajdziecie w sklepiku Fundacji Duch Leona: https://duchleona.shop/29-obroze

Cały dochód ze sprzedaży wspiera podopiecznych Fundacji, więc zapraszamy na zakupy :)

Jeśli uważasz, że to, co robimy jest ważne, wybierz próg wsparcia i zostań naszym Patronem.  Zostań częścią społeczności, dla której troska, poszanowanie, uważność i wolność - to filary życia z psem.

Duch Leona - Fundacja inna niż wszystkie.

Wesprzyj, nie czekaj.

Fundacja "Duch Leona"

Kontakt w sprawie adopcji: 607 94 11 97

Adopcje wirtualne

Sklepik Ducha

Facebook

Instagram

Przelew: 81 1090 2792 0000 0001 2332 8499

BLIK: 607 941 197

PayPal: fundacja@duchleona.pl

IBAN: PL81 1090 2792 0000 0001 2332 8499 SWIFT:WBKPPLPP

#obrożadlapsa #fundacjaduchleona #niemawięzinauwięzi

Zobacz również

Nie rozumiemy psów, nie staramy się nawet ich zrozumieć
Spacer - ważna sprawa
Podopieczni Ducha - Cleo

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...