"Lente" w kwietniu 2024

Obrazek posta

W kwietniu wiele czasu spędziliśmy we Włoszech, ale nie tylko. Kwitnący miesiąc rozpoczęliśmy od podcastowego spotkania z Maciejem Brzozowskim – italianistą, dziennikarzem i autorem książki Włosi. Życie to teatr. Dyskutowaliśmy oczywiście o niej oraz o włoskiej tożsamości, jakże trudnej do zdefiniowania.

Wcale nie łatwiej jest określić tożsamość Wiecznego Miasta, które 21 kwietnia obchodziło swoje kolejne urodziny i o którym rozprawiałyśmy w kolejnej audycji. Co to znaczy być rzymianinem? W jaki sposób Rzym dotknięty jest procesem gentryfikacji? Co ma Rzym do pałaców, a co do groteski? Opowiadałam też o tym, jaki mało znany szlak odkryłam tam ostatnio, dokąd udać się po najwspanialsze rzymskie smaki oraz jakie skarby mogą skrywać się w piwnicach tamtejszych banków. Jeśli jeszcze nie słuchaliście, zmieńcie to koniecznie!

Znawczyni Maroka, Anka Florczak, zaprosiła nas natomiast do rozważań o tożsamości Marokańczyków. Składają się na nią stulecia niczym nieograniczonej wolności, przeplatane długimi okresami niespodziewanych podbojów, dziedzictwo rdzennej ludności kraju, długie lata kolonializmu francuskiego, hiszpańskiego oraz portugalskiego, kojarząca się z niepodległością monarchia, współistnienie wielu, czasem zupełnie różnych kultur, języki, które stały się odbiciem tej różnorodności, terytorium i kwestia Sahary Zachodniej, wreszcie przynależność do kontynentu afrykańskiego przy jednoczesnej bliskości Europy. Pasjonujący tekst Anki znajdziecie tutaj.

Kwiecień to tradycyjnie także miesiąc kojarzony z książkami. Z tej okazji przedstawiliśmy Wam pasjonujący esej hiszpańskiej autorki Irene Vallejo Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytnych. Zajrzyjcie do recenzji, może skłoni Was do lektury tego pokaźnego tomu!

Jakiś czas temu niektórzy z Was dawali nam znać, że na łamach "Lente" brakuje tekstów na temat Francji. Z pomocą przybyła Dorota Malina, tłumaczka mieszkająca w Paryżu, która, mam nadzieję, przybliży nam trochę swą ojczyznę z wyboru. Czy jednak Miasto Świateł można uznać za miasto śródziemnomorskie? Zobaczcie, co sądzi Dorota!

Na zakończenie kwitnących i kwietniowych tygodni zapraszam Was także do bliższego poznania fascynującego kwiatu: irysa, po polsku zwanego także kosaćcem. Jest to kwiat obecny w kulturze śródziemnomorskiej co najmniej od 3 500 lat. Symbol Francji i Chorwacji, zawdzięczający swoją nazwę greckiej bogini, kojarzony jest z Florencją i upamiętnia nowotestamentowe wydarzenia w izraelskim Nazarecie. Wydaje się przy tym pełen prawdziwie niebiańskich konotacji. Sprawdźcie!

Jak zawsze gorąco dziękujemy za Wasze wsparcie i z radością rozpoczynamy kolejny etap: maj.

Julia Wollner i redakcja "Lente"

Na zdjęciu: Rzym, niekwestionowany bohater ostatnich tygodni

Zobacz również

"Lente" w marcu 2024
"Lente" w lutym 2024
"Lente" w styczniu 2024

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...