Miesiąc zaczęliśmy od fascynującej podcastowej opowieści o starożytnym Rzymie. Gościem Julii Wollner był pisarz i miłośnik starożytności Michał Kubicz, a głównym tematem rozmowy, oczywiście, tożsamość.
Z Rzymu przenieśliśmy się znacznie bardziej na północ – do Kraju Basków. Nieodzownym elementem tożsamości mieszkańców tego pięknego regionu jest kuchnia. Cristobal Balenciaga, znany projektant mody i rodowity Bask, mawiał, że jedno z trzech podstawowych pytań, jakie zadają sobie jego krajanie, to: „co dziś na obiad?”. Przepis na pyszną baskijską piperadę zdradziła Karolina Wiercigroch.
Najedzeni i szczęśliwi wróciliśmy do Włoch, by zapoznać się z wyjątkową książką Ucieczka Anny pióra Matii Corrente. Sycylijski pisarz opowiedział o tożsamości przez pryzmat wolności. To idealna lektura dla tych, którzy od literatury oczekują intelektualnej przygody, duchowego poruszenia oraz przyjemności obcowania z pięknem słowa. To wszystko znajduje się w tekście znakomicie przełożonym przez Tomasza Kwietnia, niedawnego laureata Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa.
W połowie miesiąca nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Julia wybrała się w fascynującą podróż do Kamieńca Ząbkowickiego, by wygłosić referat na konferencji Marianna Orańska – królewna z przyszłości. Przedstawiła postać wyjątkowej kobiety, której życiowa postawa przekraczała zarówno granice geograficzne, jak i czasowe. W zrealizowanym chwilę później podcaście Julia opowiedziała także o związkach Marianny Orańskiej z Italią, tropiła śródziemnomorskie ślady w jej posiadłości i zaprosiła do refleksji nad śródziemnomorską filozofią, która zdawała się silnie wpływać na tę niezwykłą dziewiętnastowieczną kobietę.
Kobieco było także podczas literackiej wyprawy na największą śródziemnomorską wyspę. Podróż zafundował nam pisarz i dziennikarz Gaetano Savatteri w swoich Sycylijkach – książce, która przybliża biografie kobiet prawdziwych, ale także tych, które narodziły się w umysłach rozmaitych twórców. Savatteri ukazał ich wielowymiarowość, siłę, przede wszystkim zaś: różnorodność. Cóż to za lektura! Książkę szczegółowo przedstawiliśmy tutaj.
Na koniec jeszcze jedna publikacja, tym razem pokazująca kobiety z tureckiej perspektywy. Renia Respondek zachwyciła się lekturą Czarnego mleka Elif Shafak. Czy każda kobieta stworzona jest do tego, by zostać matką? Jak pogodzić wychowanie dzieci z karierą zawodową i czy to w ogóle możliwe? Jak różni się sytuacja kobiet w zależności od grupy społecznej i kraju, w którym przyszło im żyć? To garść zagadnień, z którymi najbardziej popularna turecka pisarka zmierzyła się w najbardziej autobiograficznej ze swoich książek.
Jak zawsze gorąco dziękujemy za Wasze wsparcie i z radością wchodzimy w czerwiec!
Trwa ładowanie...