Adolf Szyszko-Bohusz – kreator zbiorowej pamięci. Część 2.

Obrazek posta

Adolf Szyszko-Bohusz – kreator zbiorowej pamięci. Część 2.

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu #przecieżtoniejestmodernizm i kolejną rozmowę o Adolfie Szyszko-Bohuszu. Tym razem udamy się do krypty.

https://youtu.be/g2L_QakTBUI
https://open.spotify.com/episode/7hf2djPC9XXJQo5Im2H4fk?si=BG8LjxXsSNaYSJVxWIpsXQ
Zapraszamy do wsparcia nas przez: Patronite.pl

Rozmawiają: Dorota Leśniak-Rychlak i Michał Wiśniewski
Międzywojenna Polska stanęła przed wyzwaniem budowy kanonu pojęć i form, wokół których budowana była nowoczesna, zbiorowa tożsamość. Kluczową rolę w tym projekcie odgrywał Adolf Szyszko-Bohusz, krakowski architekt i konserwator zabytków odpowiedzialny za odnowę Zamku Królewskiego na Wawelu. W ciągu kilku lat stanął przed wyjątkowym zadaniem budowy kilku mauzoleów dla współczesnych i historycznych bohaterów narodowych. Sukces ponownego pochówku Juliusza Słowackiego na Wawelu w 1927 roku sprawił, że w kolejnych latach Adolf Szyszko-Bohusz został zaproszony do przygotowania mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie i mauzoleum rodziny Mościckich na Powązkach w Warszawie. Najważniejszą kreacją architekta w zakresie form sepulkralnych była budowa mauzoleum Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Kolejne projekty i proces dochodzenia do ostatecznej formy stanowią dzisiaj fascynującą opowieść o kreowaniu zbiorowej fantazji i wyobrażeń o własnej tożsamości.
Linki i literatura:
https://szlakmodernizmu.pl/wydawnictwa/adolf-szyszko-bohusz/
https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/monument
https://zacheta.art.pl/.../mediateka-i.../figury-niemozliwe

Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście przyglądamy się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruujemy jej mity, penetrujemy ślepe uliczki i podziwiamy trwałe osiągnięcia.
Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio

#bądźturystąwswoimmieście #przecieżtoniejestmodernizm #fundacjainstytutarchitektury #instytut_architektury_fundacja #instytutarchitektury #krakowski_szlak_modernizmu #krakowskiszlakmodernizmu #krakow #cracow #cracovia

Zobacz również

Pornotopia: Architektura rozebrana przez media. Czytając Preciado i Colominę
Adolf Szyszko-Bohusz czy Adolf Wszystko-Bohusz. Część 1
Czego nie wybudowano w Nowej Hucie? Część 2. Od odwilży do transformacji.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...