"Lente" w lutym 2024

Obrazek posta

W tym miesiącu mieszały się u nas przede wszystkim wątki włoskie i greckie, choć, za sprawą przepisu na sałatkę escalivada, mieliśmy także okazję porozmawiać chwilkę o Katalonii. Autorka tekstu, Karolina Wiercigroch, omówiła dla Was pokrótce kuchnię tego hiszpańskiego regionu.

Kuchnia była także tematem rozważań Marcina Wojtasika, który przedstawił fascynującą, a jednocześnie smutną historię neapolitańskiego jedzenia ulicznego. Jego poruszający artykuł o zjawisku, które jeszcze nie tak dawno stanowiło element okrutnej turystycznej zabawy, znaleźć można tutaj.

Z Neapolu całkiem niedaleko jest do Taorminy – perły Sycylii, w której szczególnie zachwyca starożytny teatr. Pamięta on czasy Wielkiej Grecji. O tym niezwykłym miejscu, a także o roli sztuki w naszym życiu, rozprawiałyśmy w podcaście "Lente". Jak Morze Śródziemne uczyło nas czerpania przyjemności dla ducha? Dlaczego mówi się o Sycylii, że jest buziakiem od Boga? Skąd się wzięły amfiteatry? Tego wszystkiego dowiecie się w tym odcinku.

Naukom, jakie dają nam starożytni, w całości poświęcona jest rozmowa z Markiem Węcowskim, wybitnym historykiem antyku. Co łączy naszą tożsamość z tożsamością starożytnych Greków? Po co są nam barbarzyńcy, kim są “my”, a kim “oni”? Czy przez ostatnie 2500 lat nauczyliśmy się czegoś na swoich błędach? Co powiedziałby Tukidydes o wojnie w Ukrainie albo tej na Bliskim Wschodzie? Czy dokonał się już upadek mitu śródziemnomorskiego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poruszającej rozmowie Antyk na nasze czasy.

W ramach rozważań o tożsamości polecamy też w lutym szczególną lekturę: Kapelusz cały w czereśniach Oriany Fallaci. Jak podkreśla przedstawiająca książkę Agnieszka Biczyńska, monumentalne dzieło włoskiej dziennikarki stanowi wyraz przekonania, że to geny przodków złożyły się na jej barwną osobowość. Jeśli nie czytaliście jeszcze tej wspaniałej sagi, koniecznie zajrzyjcie do tekstu Biczyńskiej; jeśli już jesteście po lekturze – przypomnijcie ją sobie razem z nami!
 

Po raz kolejny dziękujemy za Wasze wsparcie i cieszymy się na następny wspólny miesiąc: marzec.

Redakcja "Lente"

Na zdjęciu: Neapol

Zobacz również

"Lente" w grudniu 2023
"Lente" w listopadzie 2023
"Lente" w marcu 2024

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...