Drodzy Patroni i Patronki,
dziękujemy za Wasze wsparcie. Ostatni czas przyniósł nam kilka bardzo ważnych wydarzeń, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić.
Oto podsumowanie naszej działalności w czerwcu i lipcu:
09.06. Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zakończyliśmy bardzo intensywne działania edukacyjne oraz mobilizacyjne pod hasłem ,,Mam głos".
11 czerwca opublikowaliśmy stanowisko Zarządu Fundacji Wolne Sądy w sprawie rezygnacji Michała Wawrykiewicza z funkcji Członka Zarządu:
W czerwcu otrzymaliśmy pismo od Marszałka Sejmu z prośbą o przedstawienie rekomendacji dotyczących procesu wyłaniania sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Oto nasza odpowiedź:
25.06.-05.07. W ramach naszej pracy na rzecz edukacji obywatelskiej uczestniczyliśmy w spotkaniach:
"Scholars Cohort 2024", zorganizowanym przez Club Alpbach Poland, na którym rozmawialiśmy o komunikacji z opinią publiczną w kryzysowych sytuacjach:
Brunchu Sieci Młodych Liderek (SML), czyli warsztatach o autoprezentacji:
A także „RUG Honours College summer school on de-democratisation and re-democratisation”, projektu organizowanego przez prof. Johna Morjina i Our Rule of Law Organization, na którym rozmawialiśmy o walce o praworządność i jej przywracaniu w Polsce:
Pod koniec czerwca dwoje członków naszego zespołu - Maria Łabuszewska i Hubert Wróbel- obronili prace magisterskie z prawa, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego! Jesteśmy z nich niezwykle dumni!
05.07. w programie ,,Bez kitu” na Open’er Festival, wystąpiła adw. Sylwia Gregorczyk – Abram wraz z prof. Adamem Bodnarem. Głównymi tematami spotkania były oczywiście odbudowa praworządności w Polsce, stosunek NGO-sów do działań podejmowanych w tym celu przez rząd oraz potrzeba mądrych rozliczeń, ale rozmawiano także o sytuacji na granicy, związkach partnerskich i zmianach w definicji mowy nienawiści oraz bezpieczeństwie kobiet w polskim systemie prawnym. Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram zdecydowała się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, jako kobiety aktywnej w sieci, związanych z cyberprzemocą, wskazując, że 27 razy częściej dotyka ona właśnie przedstawicielki płci żeńskiej niż mężczyzn.
W lipcu nasza koleżanka, prawniczka Małgorzata Majewska ukończyła kurs STARLIGHT II, organizowany przez Hertie School i Hungarian Helsinki Committee! Rozwijała na nim teoretyczne i praktyczne umiejętności korzystania z Karty Praw Podstawowych UE jako narzędzia do prowadzenia sporów strategicznych. Kurs zakończyła w Berlinie, gdzie odebrała swój dyplom.
07.07. Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram poprowadziła rozmowę z prof. Adamem Bodnarem w ramach 10. edycji Festiwalu ,,Góry literatury” Fundacji Olgi Tokarczuk, który odbył się w Zamku Sarny. Tematem przewodnim była odpowiedzialność wobec wyborców w zakresie odbudowywania praworządności.
15.07. Na podstawie wyroku w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce, złożyliśmy wnioski do wszystkich organów i instytucji uprawnionych do wniesienia skargi nadzwyczajnej, o udostępnienie informacji publicznej, aby dowiedzieć się jak często w Polsce organy korzystają z instytucji skargi, w celu wzruszania prawomocnych rozstrzygnięć.
15.07. Tym razem na zaproszenie Senatu i Parlamentu Młodych adw. Sylwia Gregorczyk - Abram rozmawiała o rozwiązaniach dotyczących usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i odbudowania porządku konstytucyjnego. Młodzież na spotkanie sama przygotowała propozycje uchwał dot. sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego oraz wykonywania wyroków Trybunałów europejskich.
Przez cały lipiec przybliżaliśmy naszym obserwatorom czym zajmuje się Rada Europy oraz jakie organy wchodzą w jej skład.
22.07 Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce skargi dotyczące sposobu używania Pegasusa. ETPC zbada sprawę ze skargi: Jacka Karnowskiego, Doroty Brejzy, Krzysztofa Brejzy, Ryszarda Brejzy, Hanny Zdanowskiej, Zygmunta Frankiewicza, Małgorzaty Kidawy - Błońskiej, Barbary Nowackiej i Rafała Trzaskowskiego.
Skarżący zarzucają m.in. naruszenie art. 8 i art. 13 Konwencji, wskazując, że zostali lub istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że mogli zostać poddani nieuprawnionej i bezprawnej inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus i nie mieli do dyspozycji żadnych środków, za pomocą których mogliby złożyć skargę na przedmiotową inwigilację.
Zarzucają również, że w związku z korzystaniem z oprogramowania Pegasus przeciwko oponentom politycznym podczas kampanii wyborczej, wybory parlamentarne w 2019 roku odbyły się w warunkach sprzecznych prawem do wolnych wyborów wyrażonych w art. 3 Protokołu nr 1 do Konwencji.
Pełnomocniczkami Skarżących w postępowaniu przed Trybunałem są adw. Sylwia Gregorczyk – Abram oraz adw. dr Katarzyna Wiśniewska. Krzysztofa Brejzę reprezentują wspólnie z adw. Dorotą Brejzą.
Więcej na temat tej sprawy można przeczytać w komunikacie prasowym na naszej stronie internetowej.
23.07. Odbyło się wyjątkowe wydarzenie - publiczne wysłuchanie w Senacie kandydatów na sędziego ETPC z ramienia Polski.
Wraz z Okręgową Radą Adwokacką zdecydowaliśmy, że warto poprzedzić wysłuchanie śniadaniem prasowym, które miało być pretekstem do dyskusji na temat wykonywania orzeczeń ETPC.
Na śniadaniu pojawili się przedstawicielki i przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych, a także przedstawiciele mediów.
W rozmowie poruszono kwestie przywrócenia konstytucyjnego kształtu KRS-u, przeprowadzania zmian w TK w związku z wyrokiem Xero Flor oraz o instytucji skargi nadzwyczajnej.
Na wysłuchanie publiczne kandydatów sędziów ETPC, tj. dr Anny Adamskiej - Gallant, prof. Małgorzaty Wąsek - Wiaderek oraz prof. Adama Wiśniewskiego wybraliśmy się całym zespołem. To było świetnie doświadczenie! Kandydaci wypowiadali się m.in. na temat praw kobiet i ochrony klimatu w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz wykonywania wyroków ETPC.
Oczywiście w ostatnich tygodniach opublikowaliśmy także szereg materiałów edukacyjnych w formie postów i filmików w naszych mediach społecznościowych.
Z uwagi na to, że w lipcu wypadają rocznice wydania kluczowych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach dot. praworządności w Polsce, wypuściliśmy serię postów, przypominających o postępowaniach takich jak: Broda i Bojara przeciwko Polsce, Tuleya przeciwko Polsce, Reczkowicz przeciwko Polsce.
Adw. Sylwia Gregorczyk – Abram reprezentując Fundację, udzieliła także kilku wywiadów związanych z bieżącymi wydarzeniami.
W 2017 roku na fali protestów w obronie niezależności sądownictwa powołaliśmy do życia nieformalną inicjatywę obywatelską - Wolne Sądy. Edukowaliśmy o tym, dlaczego niezależne sądy sa tak ważne dla każdego obywatela i obywatelki. Założyliśmy Fundację by prowadzić szereg aktywności mających na celu dążenie do przywrócenia praworządności w Polsce. Teraz, niezmiennie aktywnie działamy na rzecz praworządności, demokracji, wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Występujemy przed europejskimi trybunałami, aktualnie prowadzimy ponad 150 postępowań. Reprezentujemy represjonowanych sędziów i obywateli. Kontynuujemy także nasze działania w zakresie edukacji i zwiększania świadomości społecznej.
W lipcu Wolne Sądy obchodziły swoje 7. urodziny! Dziękujemy za Wasze wsparcie przez cały ten czas! Nasza misja trwa i jeszcze dużo przed nami #staytuned
Kolejne podsumowanie działalności Wolnych Sądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!
Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego anglojęzycznego opracowania, przygotowywanego kwartalnie, w którym rzetelnie opisujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności. Aby regularnie otrzymywać nasz newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter
Zachęcamy do śledzenia Instagrama Wolnych Sądów, gdzie na bieżąco informujemy o istotnych wydarzeniach dotyczących praworządności i praw człowieka.
Trwa ładowanie...