Matury odbywające się raz w roku, to wyjątkowe wydarzenie dla każdej przystępującej do tego egzaminu osoby. Większość uczestników egzaminu przygotowuje się do niego przez kilka lat. Niektórzy liczą na szczęście lub posiadaną wrodzoną inteligencję. Inni przygotowują się ekspresowo, korzystając ze skryptów, gotowych opracowań i testów z poprzednich lat.
Mając na uwadze matury następnego roku, przedstawię liczne materiały mogące pomóc w przygotowaniach, nauce. Poruszę różnorodne wątki z przedmiotów dodatkowych. Być może w późniejszym czasie napiszę coś z zakresu przedmiotów podstawowych, jednakże nie nie będzie to od razu. Obecnie skupię się na informatyce, biologii, chemii. Być może sięgnę do materiałów językowych i innych.
Spośród 254 966 osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku 2024, tylko 84,1 % osób zdało egzamin w pierwszym podejściu. 5,5% osób nie zdało egzaminu z kilku przedmiotów. Co ważne, w ostatnich latach, również w tym roku, egzaminy maturalne były wyjątkowo łatwe. Już od 2025 roku poziom egzaminów ma wzrosnąć. Z Języka polskiego dojdą dodatkowo testy.
Z języków własnych najczęściej wybierano język polski. 248 060 osób zdawało egzamin podstawowy, 48 863 osoby odważyły się przystąpić do egzaminu rozszerzonego. 121 osób zdawało egzamin z języka białoruskiego, jako języka mniejszości narodowej, 79 osób z języka ukraińskiego. Tylko dwie osoby zdecydowały się na język niemiecki rozszerzony i trzy na język czeski rozszerzony. Inaczej wyglądała sytuacja języków obcych nowożytnych. Maturę zdawano głównie z języka angielskiego, oraz z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego. Z przedmiotów dodatkowych najczęściej zdawano egzamin z geografii, biologii, następnie chemii, fizyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki. W granicach tysiąca lub kilku tysięcy osób zdawało egzamin z historii sztuki, filozofii. Najmniej osób zdecydowało się na egzamin z historii muzyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka kaszubskiego, języka łemkowskiego.
Przykład niezbędnego poziomu wiedzy.
W latach 2023 i 2024 poziom wiedzy i umiejętności rozumienia, posługiwania się językiem obcym, niezbędny do zaliczenia egzaminu maturalnego, był równoznaczny z poziomami znajomości języków obcych według skali Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego.
Do zaliczenia egzaminu konieczna jest znajomość środków językowych leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych, fonetycznych; rozumienie wypowiedzi, tworzenie i redagowanie, przetwarzanie wypowiedzi z zakresu: osób, ich opisów, danych, adresów, edukacji, pracy, życia prywatnego, zakupów, żywienia, podróży, turystyki, kultury, sportu, zdrowia, nauki, techniki i otoczenia, czyli przyrody, państwa, społeczeństwa. Należy znać również wiedzę o krajach posługujących się danym językiem społecznościach.
Do egzaminu maturalnego mogą przystąpić osoby, które ukończyły ustalone w ustawie kształcenie (szkołę średnią) oraz złożyły wypełnioną i podpisaną deklarację maturalną. Osoby kończącą w danym roku kształcenie podpisują ją w szkole.
Osoby, które przystępują do egzaminu w późniejszych terminach, składają deklarację w szkole macierzystej lub w przypadku jej likwidacji w okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zdającego.
W przypadku niezdania egzaminu maturalnego można przystąpić do egzaminu poprawkowego. Można też zdawać egzaminy maturalne w późniejszych latach. W przypadku poprawy niezaliczonego egzaminu, w ciągu 5 lat od niezaliczenia, przystępuje się do egzaminu z wybranych przedmiotów. W przypadku podejścia do ponownego egzaminu, w terminie przekraczającym pięć lat od egzaminu pierwszego, konieczne jest zaliczenie egzaminu z wszystkich przedmiotów.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ponownego zdawania egzaminu zaliczonego. Bez względu na upływ lat możemy do niego przystąpić z wybranych przez nas przedmiotów. Nie ma też ryzyka pogorszenia oceny. W przypadku niezaliczenia ponownego egzaminu pozostajemy przy starych wynikach. W przypadku poprawy wyników egzaminów otrzymujemy aneks do świadectwa maturalnego wydanego przed laty.
***
autor: mgr Emilie Eve Stahl
specjalista przedsiębiorczości, marketingu, usług finansowych
Trwa ładowanie...