"Lente" w listopadzie 2024

Obrazek posta

W miesiąc weszliśmy z ulubienicą Julii Wollner – bohaterką pierwszego listopadowego podcastu była Kleopatra. Ta antyczna władczyni do historii przeszła jako uwodzicielka i femme fatale, a przecież wcale nie odznaczała się wyjątkową urodą, zaś swoim dwóm życiowym partnerom pozostała wierna do końca. Na czym polegał jej fenomen?  Posłuchaj podcastu tutaj lub na Spotify, Apple, Google lub Youtube.

W drugim odcinku podcastu przenieśliśmy się do kulturowej ojczyzny Kleopatry – starożytnej Grecji. Julia Wollner wraz z Katarzyną Marciniak rozmawiały o Mitologii Jana Parandowskiego, której pierwsze wydanie ukazało się dokładnie sto lat temu, a także o mitologii greckiej w ogóle – dlaczego jest tak ważnym elementem naszej tożsamości? Audycja dostępna jest pod tym linkiem oraz na wszystkich platformach podcastowych.

Tradycyjnie w naszych materiałach nie zabrakło wątków kulinarnych. Karolina Wiercigroch zaproponowała przygotowanie gnocchi di prugne - pulchnych kluseczek pochodzących z Triestu, które odrobinę przypominają nasze knedle ze śliwkami. Przepis na ten jesienny smakołyk znajdziesz tutaj. Zrecenzowaliśmy też dla Was nową książkę Bartka Kieżuna, który tym razem zabiera nas w gastropodróż do Chorwacji (artykuł znajdziesz tutaj).

Miesiąc bez fascynującej rozmowy to miesiąc stracony! W listopadzie Julia Wollner spotkała się więc z fotografem Jackiem Porembą, który, w ramach nowego cyklu wywiadów z Polakami mieszkającymi nad Morzem Śródziemnym, opowiedział o swoim sycylijskim domu. Koniecznie musisz poznać historię o tym, jak artysta postanowił postawić pośrodku domu… palmę!

Na naszych łamach nie mogło zabraknąć wyjątkowej premiery – kilku słów o nowym przekładzie Dekameronu Boccaccia, którego autorką jest Zofia Anuszkiewicz. To doskonały pretekst, by przypomnieć sobie włoską klasykę!

Listopad zwieńczyliśmy opowieścią o wyjątkowej postaci. Paweł Czapczyk przedstawił sylwetkę Zygmunta Kubiaka, który uparcie dowodził, że Polska duchowo, w najlepszej części swej tradycji, leży nad Morzem Śródziemnym. Dowiedz się o nim więcej (tutaj) i bądź z nami także w grudniu!

 

Zobacz również

"Lente" w sierpniu 2024
"Lente" w grudniu 2024
"Lente" w styczniu 2025

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...