Przydatne linki
Nie jesteś zalogowany
Szukaj
Nie jesteś zalogowany
Dolny Śląsk to region niezwykły, obfitujący w atrakcje przyrodnicze i kulturalne, posiadający bogatą i wielokulturową historię. Na przestrzeni wieków swoje piętno odcisnęli na tej ziemi Polacy, Niemcy i Czesi, dzięki czemu można tu znaleźć - jak nigdzie indziej - ogrom dziedzictwa kulturowego kilku epok i narodów. Piękne zabytki łączą się z niezwykłą przyrodą, a najdawniejsza historia przeplata się z tą najnowszą, kusząc tajemnicami z czasów odległych i nam współczesnych, zwłaszcza tych z okresu II wojny światowej.
![]() |
Koniecznie obejrzyj jak piękny i ciekawy jest Dolny Śląsk na naszym Instagramie >>>. Jest tam już ponad 1100 zdjęć wykonanych przez ponad stu różnych autorów. |
Przystanek Dolny Śląsk to kwartalnik poświęcony krajoznawstwu i historii regionalnej oraz promocji turystyki indywidualnej i transportu publicznego regionu dolnośląskiego. Wszystkie wydania są dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej. Pierwszy numer miał 100 stron, ostatni - już 216. Od 7 lat bez żadnej przerwy wspieramy dolnośląską turystykę i komunikację publiczną, a teraz potrzebujemy Waszego wsparcia dla dalszej działalności.
![]() |
Nad tym numerem kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk pracowało ponad 20 autorów i fotografów, 4 redaktorów, 1 grafik i 1 informatyk. Nawet jeśli nie zdecydujesz się zostać naszym Patronem, zobacz co zrobili >>>. |
Magazyn jest projektem społecznym, tekstów nie zamawiamy, współpracujemy z wieloma autorami. Ich liczba przekroczyła już setkę. Znajdziecie wśród nich zawodowych historyków, geografów, archeologów czy fotografów, jednak co najmniej połowa to osoby, które na co dzień pracują w zupełnie innych dziedzinach. Wszystkich łączy natomiast jedno - miłość do Dolnego Śląska i chęć podzielenia się swoją pasją.
Cieszymy się też, że średnio co trzeci z naszych współpracowników nie mieszka na stałe na Dolnym Śląsku, a jednak chce swój wolny czas poświęcić naszemu regionowi, przyjechać tu na weekend, na wakacje, a potem opowiedzieć innym o tym, co zobaczył, odkrył, usłyszał. Współpracujemy też z dolnośląskimi muzeami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi samorządami, od których otrzymujemy też sporo ciekawych materiałów.
Staramy się odwiedzać mniej znane miejsca i nietuzinkowe muzea na całym Dolnym Śląsku. Zobacz Muzeum Powozów, to jeden z kilkunastu, jakie znajdziesz na naszym blogu. |
Przez te siedem lat publikowaliśmy nie tylko w kwartalniku. Obecnie równolegle z kwartalnikiem działa blog Przystanek Dolny Śląsk, gdzie co 2-3 tygodnie staramy się dodawać nowy artykuł o Dolnym Śląsku. Na blogu Bedeker zazwyczaj raz w tygodniu pojawiają się regionalne ciekawostki, a na blogu Dolnośląska Biblioteczka polecamy ciekawe książki związane z regionem.
Na naszym Instagramie opublikowaliśmy już ponad 1100 zdjęć, a na Facebooku - ponad 8 tysięcy. Uruchomiliśmy 2 projekty tematyczne: Koleją po Dolnym Śląsku i Smaki Dolnego Śląska, które również mają swoje konta i grupy na Facebooku. Publikujemy codziennie, organizujemy też różne konkursy i staramy się pozostawać w stałym kontakcie z naszymi Czytelnikami.
Jako redakcja angażujemy się w kampanie na rzecz dolnośląskiej turystyki i komunikacji publicznej. Między innymi od paru lat wspieramy organizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe akcję Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko. Interweniowaliśmy też wielokrotnie w wypadku pogarszania się oferty komunikacji publicznej lub złego informowania pasażerów.
Wiosną tego roku, chcąc pomóc dotkniętej ograniczeniami z powodu epidemii dolnośląskiej gastronomii - tak jak zasugerowali nasi Czytelnicy - zdecydowaliśmy się na utworzenie w ramach projektu Smaki Dolnego Śląska specjalnej grupy, która pozwoli zareklamować swoje produkty dolnośląskim lokalom i producentom. I nawet jeśli nie zdecydujecie się wesprzeć nas na Patronite, odwiedźcie Grupa Smaki Dolnego Śląska, bo też możecie pomóc!
![]() |
Projekt Koleją pod Dolnym Śląsku połączył osoby, które lubią jeździć pociągami i poświęcają swój czas wolny na fotografowanie kolei. W naszych przewodnikach znajdziesz zdjęcia ponad 50 różnych autorów! Ściągnij przewodnik >>>. |
Jednak działanie kwartalnika i wszystkiego, co z nim związane, wymaga też zaplecza. Oprogramowania do profesjonalnego składu i przygotowania materiałów, aplikacji do obróbki zdjęć, wydajnego serwera do publikowania materiałów, obsługi informatycznej do aktualizacji naszych stron i usług, funduszy na wysyłkę listów w kampaniach społecznych i paczek z nagrodami w konkursach.
Przez ostatnie lata działaliśmy dzięki dziesiątkom ludzi, którzy nas wsparli finansowo lub poświęcili swój czas wolny. Pora na profesjonalizację. Jednak nawet, gdy startujemy po dotację lub grant - w ten sposób wydaliśmy już serię przewodników Koleją po Dolnym Śląsku: 5 tras - każdy projekt wymaga wkładu własnego w wysokości od kilku do kilkunastu procent budżetu, a na to trudno znaleźć środki bez stabilnego comiesięcznego finansowania.
Działalność wydawnicza wymaga też od nas prowadzania księgowości, sporządzania sprawozdań i spełniania wszelkich wymogów prawnych, bo kwartalnik od początku działa jako legalnie zarejestrowany tytuł prasowy. Jego wydawcą jest fundacja Instytut Dolnośląski.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Zostań Prenumeratorem/Prenumeratorką!
Oczywiście tak symbolicznie, bo nasz kwartalnik jest i raczej będzie nadal dostępny bezpłatnie, a więc nawet jeśli go nie zaprenumerujesz, to i tak będziesz mógł go przeczytać.
Ale wyślemy Ci zawsze link do pobrania nowego numeru, jeszcze zanim będzie dostępny dla wszystkich!
Zostań Subskrybentką lub Subskrybentem!
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gazety mają prenumeratorów, a newslettery - subskrybentów? My nie wiemy, ale w tym progu zachęcamy do subskrypcji.
Co miesiąc otrzymasz od nas specjalny newsletter z nowym niepublikowanym wcześniej artykułem.
Zostań Filokartystą lub Filokartystką!
Gdy podróżujemy, bardzo lubimy zbierać pamiątki. A poczesne miejsce wśród nich zajmują pocztówki. Może i Ty chcesz zacząć je zbierać? Obiecujemy wybierać tylko najfajniejsze!
Jeśli wybierzesz ten próg, to co dwa miesiące wyślemy do Ciebie pocztówkę z jakiegoś fajnego miejsca na Dolnym Śląsku.
Oczywiście otrzymasz też co miesiąc nasz specjalny newsletter z nowym niepublikowanym wcześniej artykułem.
Aha, ten próg ma limit, bo jednak pomyśleliśmy, że więcej kartek nie wypiszemy!
Limit: 50
Zostań naszą Muzą lub naszym Muzem!
Co trzy miesiące będziesz mógł lub mogła wziąć udział w dyskusji tematu przewodniego do kolejnego wydania kwartalnika.
Oczywiście dostaniesz także co miesiąc specjalny newsletter z nowym niepublikowanym wcześniej artykułem.
Zostań naszym Fanem lub naszą Fanką!
Bycie Fanem lub Fanką jednak do czegoś zobowiązuje, to nie tylko nagrody! Jeśli zdecydujesz się na ten próg, to musisz też nam napisać, dlaczego nas lubisz (w końcu jesteś Fanką lub Fanem).
A skoro już jesteś, to w połowie drugiego miesiąca otrzymasz pakiet powitalny, w którym znajdziesz jeden z naszych ostatnich przewodników oraz kilka firmowych drobiazgów.
Oczywiście wyślemy też do Ciebie co miesiąc nasz specjalny newsletter z nowym niepublikowanym wcześniej artykułem.
Jeśli zaś przynajmniej 2 razy w roku (ale możesz też częściej, będzie nam miło!) wyślesz do nas pocztówkę, to my co dwa miesiące wyślemy Ci pocztówkę z jakiegoś fajnego miejsca na Dolnym Śląsku,
Zostań Zbieraczką lub Zbieraczem!
Już mówiliśmy, że lubimy zbierać pamiątki z miejsc, które odwiedzamy? Mamy też trochę naszych własnych gadżetów, a i od czasu do czasu jakieś publikacje od naszych partnerów docierają.
Jeśli wybierzesz ten próg, to w połowie drugiego miesiąca otrzymasz pakiet powitalny, a potem przynajmniej dwa razy w roku wyślemy do Ciebie paczkę niespodziankę. Co w niej znajdziesz? Może to będą gadżety z miejsc, które ostatnio odwiedziliśmy, a może ciekawa książka? Po prostu niespodzianka!
Oczywiście otrzymasz też co miesiąc nasz specjalny newsletter z nowym niepublikowanym wcześniej artykułem.
Aha, ten próg ma limit nie bez przyczyny. Ale i tak każda paczka będzie inna!
Limit: 10
Zostań Mecenasem lub Mecenaską!
Ten próg kierujemy do firm i instytucji, ale jeśli jakaś osoba prywatna będzie chciała zostać naszym mecenasem lub mecenaską, to też będziemy szalenie zadowoleni.
Informacja o wsparciu wraz z nazwą firmy lub instytucji albo imieniem i nazwiskiem patrona pojawi się w kwartalniku przy spisie treści numeru. O nowych mecenatach poinformujemy także w naszych mediach społecznościowych.
Promowani autorzy
Pomoc