Przystanek Dolny Śląsk

Już 10 rok wspieramy dolnośląską turystykę i komunikację zbiorową.PRZYSTANEK DOLNY ŚLĄSK to bezpłatny kwartalnik poświęcony krajoznawstwu i historii regionalnej oraz promocji turystyki indywidualnej i transportu zbiorowego. Jesteśmy na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

O Autorze

Dolny Śląsk to region niezwykły, obfitujący w atrakcje przyrodnicze i kulturalne, posiadający bogatą i wielokulturową historię. Na przestrzeni wieków swoje piętno odcisnęli na tej ziemi Polacy, Niemcy i Czesi, dzięki czemu można tu znaleźć - jak nigdzie indziej - ogrom dziedzictwa kulturowego kilku epok i narodów. Piękne zabytki łączą się z niezwykłą przyrodą, a najdawniejsza historia przeplata się z tą najnowszą, kusząc tajemnicami z czasów odległych i nam współczesnych, zwłaszcza tych z okresu II wojny światowej.

Dziękujemy, że tu jesteś i chcesz wesprzeć nasz projekt. Jeśli wybierzesz opcję z nagrodą wysyłaną pocztą, pamiętaj aby wysłać nam w prywatnej wiadomości swój aktualny adres.

Uwaga: dla wszystkich, którzy wspierają nas więcej miesięcy niż kwartalnik ma wydań i podadzą nam swój adres pocztowy mamy jednorazową nagrodę niespodziankę. 

Wysyłamy Pocztą Polską na krajowe adresy (w wypadku adresu zagranicznego skontaktuj się z nami wcześniej, aby ustalić sposób pokrycia kosztów przesyłki). Możesz też podać adres innej osoby, jeśli nagroda ma być prezentem.

  Koniecznie obejrzyj jak piękny i ciekawy jest Dolny Śląsk na naszym Instagramie >>>. Jest tam już ponad 1500 zdjęć wykonanych przez ponad stu różnych autorów.

 

Przystanek Dolny Śląsk to kwartalnik poświęcony krajoznawstwu i historii regionalnej oraz promocji turystyki indywidualnej i transportu publicznego regionu dolnośląskiego. Wszystkie wydania są dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej. Każdy numer to stokilkadziesiąt stron ciekawych artykułów i fotoreportaży. 

  Nad tym numerem kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk pracowało ponad 20 autorów i fotografów, 4 redaktorów, 1 grafik i 1 informatyk. Nawet jeśli nie zdecydujesz się zostać naszym Patronem, zobacz co zrobili >>>.

Magazyn jest projektem społecznym, tekstów nie zamawiamy, współpracujemy z wieloma autorami. Ich liczba przekroczyła już setkę. Znajdziecie wśród nich zawodowych historyków, geografów, archeologów czy fotografów, jednak co najmniej połowa to osoby, które na co dzień pracują w zupełnie innych dziedzinach. Wszystkich łączy natomiast jedno - miłość do Dolnego Śląska i chęć podzielenia się swoją pasją.

Cieszymy się też, że średnio co trzeci z naszych współpracowników nie mieszka na stałe na Dolnym Śląsku, a jednak chce swój wolny czas poświęcić naszemu regionowi, przyjechać tu na weekend, na wakacje, a potem opowiedzieć innym o tym, co zobaczył, odkrył, usłyszał. Współpracujemy też z dolnośląskimi muzeami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi samorządami, od których otrzymujemy też sporo ciekawych materiałów.

  Staramy się odwiedzać  mniej znane miejsca i nietuzinkowe muzea na całym Dolnym Śląsku. Zobacz Muzeum Powozów, to jeden z kilkunastu, jakie znajdziesz na naszym blogu.

Na naszym Instagramie opublikowaliśmy już 1500 zdjęć, a na Facebooku - 9000! Uruchomiliśmy 2 projekty tematyczne: Koleją po Dolnym Śląsku i Smaki Dolnego Śląska, które również mają swoje konta i grupy na Facebooku. Publikujemy codziennie, organizujemy też różne konkursy i staramy się pozostawać w stałym kontakcie z naszymi Czytelnikami.

Jako redakcja angażujemy się w kampanie na rzecz dolnośląskiej turystyki i komunikacji publicznej. Między innymi od paru lat wspieramy organizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe akcję Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko. Interweniowaliśmy też wielokrotnie w wypadku pogarszania się oferty komunikacji publicznej lub złego informowania pasażerów.

Wiosną tego roku, chcąc pomóc dotkniętej ograniczeniami z powodu epidemii dolnośląskiej gastronomii - tak jak zasugerowali nasi Czytelnicy - zdecydowaliśmy się na utworzenie w ramach projektu Smaki Dolnego Śląska specjalnej grupy, która pozwoli zareklamować swoje produkty dolnośląskim lokalom i producentom. I nawet jeśli nie zdecydujecie się wesprzeć nas na Patronite, odwiedźcie Grupa Smaki Dolnego Śląska, bo też możecie pomóc!  

  Projekt Koleją pod Dolnym Śląsku połączył osoby, które lubią jeździć pociągami i poświęcają swój czas wolny na fotografowanie kolei. W naszych przewodnikach znajdziesz zdjęcia ponad 50 różnych autorów! Ściągnij przewodnik >>>.

Jednak działanie kwartalnika i wszystkiego, co z nim związane, wymaga też zaplecza. Oprogramowania do profesjonalnego składu i przygotowania materiałów, aplikacji do obróbki zdjęć, wydajnego serwera do publikowania materiałów, obsługi informatycznej do aktualizacji naszych stron i usług, funduszy na wysyłkę listów w kampaniach społecznych i paczek z nagrodami w konkursach.

Przez ostatnie lata działaliśmy dzięki dziesiątkom ludzi, którzy nas wsparli finansowo lub poświęcili swój czas wolny. Pora na profesjonalizację. Jednak nawet, gdy startujemy po dotację lub grant - w ten sposób wydaliśmy już serię przewodników Koleją po Dolnym Śląsku: 5 tras - każdy projekt wymaga wkładu własnego w wysokości od kilku do kilkunastu procent budżetu, a na to trudno znaleźć środki bez stabilnego comiesięcznego finansowania.

Działalność wydawnicza wymaga też od nas prowadzania księgowości, sporządzania sprawozdań i spełniania wszelkich wymogów prawnych, bo kwartalnik od początku działa jako legalnie zarejestrowany tytuł prasowy. Jego wydawcą jest fundacja Instytut Dolnośląski


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent