Polskie Towarzystwo Psychodeliczne (PTP) zostało założone przez Macieja Lorenca, Damiana „Mestosława” Sobczyka, Agnieszkę Sieniawską i Justynę Hobot, którzy od 2019 roku tworzą przestrzeń do merytorycznej debaty na temat potencjalnego zastosowania psychodelików w nauce, medycynie, psychoterapii i kulturze. PTP zrzesza również osoby specjalizujące się w wielu dziedzinach wiedzy m.in. prawie, psychologii, farmakologii, psychiatrii, neuronauce czy naukach humanistycznych. Od ponad 4 lat wspólnie działamy na rzecz racjonalnych regulacji prawnych, popularyzujemy wiedzę o psychodelikach oraz wspieramy badania naukowe dotyczące tych substancji.
Od momentu naszego powstania działamy z determinacją, aby spełnić naszą misję:
- Stworzyliśmy przestrzeń współpracy między profesjonalistami_tkami, zajmującymi się tematem psychodelików.
- Zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce konferencję naukową poświęconą działaniu substancji psychodelicznych pt. „Nauka Psychodeliczna”, która odbyła się we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
- Prezentowaliśmy aktualny stan wiedzy o psychodelikach i ich potencjale terapeutycznym na różnych konferencjach naukowych w Polsce m.in. na „47 Zjeździe Psychiatrów Polskich”, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w ramach sympozjum warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Szpitalu Nowowiejskim, podczas „XL Szkoły Zimowej” Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, w trakcie “Ogólnopolskiej Konferencji Uzależnienia – polityka, nauka, praktyka” Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, oraz na licznych, międzynarodowych konferencjach, takich jak konferencja INSIGHT i Annual Meeting of the Association for the Scientific Study of Consciousness.
- Prowadziliśmy działania z zakresu profilaktyki i redukcji szkód związanych z rekreacyjnym używaniem psychodelików na warszawskich imprezach i ogólnopolskich festiwalach (m.in. Egodrop, LAS, Uroczysko i Wibracje) w ramach projektu „Bezpieczna przestrzeń”.
- Założyliśmy „Poradnię Psychoaktywną”, aby pomagać osobom używającym substancji psychoaktywnych w rozwiązywaniu problemów prawnych, umożliwić im kontakt z psychoterapeutą_ką, prowadzić integrację psychodeliczną oraz udzielać konsultacji z dziedziny redukcji szkód.
- Popularyzowaliśmy wiedzę o psychodelikach poprzez udzielanie rzeczowych informacji w wywiadach (m.in. Gazeta Wyborcza, Poradnik Zdrowie, Onet, TVP1, Dzień Dobry TVN, Focus, Newonce), udział w wystąpieniach publicznych (m.in. Uniwersytet SWPS, Centrum Nauki Kopernik, Millennium Docs Against Gravity) czy publikowanie artykułów popularnonaukowych (m.in. Miesięcznik ZNAK, Tygodnik Powszechny, Krytyka Polityczna, Przekrój).
- Objęliśmy patronatem medialnym wiele polskich publikacji dotyczących psychodelików m.in. „Jak zmienić swój umysł” (autorstwa Michael’a Pollana), „Narkotyki bez paniki” (autorstwa Davida Nutta) i „Dobra chemia. Co nauka mówi o psychodelikach i poczuciu połączenia” (autorstwa Julie Holland).
- Przygotowaliśmy Manifest psychodeliczny do Prezesa Rady Ministrów, który podpisało już ponad 2 400 osób (zachęcamy do podpisu).
Co chcemy zrobić w latach 2023-2025, aby przyczynić się do dekryminalizacji psychodelików?
- Zrealizować film dokumentalny prezentujący historie polskich pacjentów_ek, korzystających z psychodelików w ramach samoleczenia różnych zaburzeń.
- Zorganizować w trzecim kwartale 2024 roku na Uniwersytecie Warszawskim kolejną edycję konferencji naukowej na temat psychodelików – Nauka Psychodeliczna.
- Prowadzić działania adwokacyjne wśród polityków_ek, instytucji i organizacji na rzecz zmiany statusu prawnego psychodelików.
- Przygotować opinię prawną oraz projekty ustaw zmierzające do dekryminalizacji psychodelików w Polsce.
- Kontynuować popularyzację wiedzy o psychodelikach za pośrednictwem działań medialnych, wydawniczych i warsztatowych.
- Stworzyć Informator Psychodeliczny, w którym znajdą się doniesienia o najnowszych odkryciach i badaniach naukowych, a także zakulisowe relacje na temat rozwoju terapii i nauki psychodelicznej w Polsce.
- Kontynuować działania z zakresu profilaktyki i redukcji szkód związanych z rekreacyjnym używaniem psychodelików na warszawskich imprezach i ogólnopolskich festiwalach muzycznych.
- Zainicjować tworzenie szkoły terapeutycznej dotyczącej integracji doświadczeń psychodelicznych, adresowanej do specjalistek i specjalistów z zakresu psychiatrii, psychoterapii i terapii uzależnień.
Opis naszych ogólnych celów oraz zespołu znajduje się na stronie internetowej psychodeliki.org. Możesz śledzić nasze działania przez media społecznościowe (FB i IG).
Od naszego powstania w 2019 roku realizujemy działania bez stałego finansowania ze strony instytucji publicznych i sektora prywatnego. Organizacje pozarządowe, a w szczególności inicjatywy zajmujące się tematem psychodelików borykają się z problemem niedofinansowania. Jest to spowodowane zarówno obowiązującą polityką narkotykową, jak i społeczną stygmatyzacją wynikającą z braku dostępu do rzetelnej wiedzy. Mimo tych ograniczeń głęboko wierzymy w naszą misję, dlatego też od 4 lat systematycznie i z determinacją realizujemy ustalone cele.
Wiemy jednak, że przed nami jeszcze długa droga – dążymy do zmiany statusu prawnego psychodelików w taki sposób, aby osoby potrzebujące mogły legalnie je używać w kontekście terapeutycznym oraz nikt nie był karany za posiadanie psychodelików na własny użytek.
Nie dokonamy tego bez Twojego wsparcia. Wierzymy, że przyjęcie odpowiednich przepisów prawnych może przynieść liczne korzyści dla społeczeństwa. Zgadzasz się? Wesprzyj finansowo nasze dalsze działania! Wspólnie możemy zmienić polską rzeczywistość!
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w społecznej świadomości na temat psychodelików. Widzimy, jak nasza społeczność ciągle się powiększa, a przekaz dociera do coraz większej ilości osób. Jest nam niezmiernie miło, że podzielasz naszą misję i wspólnie doświadczamy postępów w rozwoju wiedzy o psychodelikach. Jesteśmy przekonani, że przyszłość przyniesie jeszcze więcej pozytywnych zmian!
Będziemy niezmiernie wdzięczni za wsparcie działalności PTP! Poniżej znajdziesz kilka sugerowanych progów wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć inną kwotą, możesz to zrobić poprzez przekazanie darowizny na stronie Fundacji, wpisując w tytule przelewu „darowizna na cele statutowe Fundacji, PTP".
Twoje wsparcie za pośrednictwem portalu Patronite pomaga nam w dalszym dążeniu do legalizacji medycznego użycia psychodelików w Polsce oraz dekryminalizacji ich posiadania na własny użytek! Dzięki Tobie możemy:
- Prowadzić Informator Psychodeliczny, dzięki któremu na początku każdego miesiąca dowiadujesz się o najnowszych odkryciach i badaniach naukowych oraz dostajesz zakulisowy dostęp do rozwoju nauki psychodelicznej w Polsce.
- Popularyzować wiedzę o psychodelikach za pośrednictwem działań medialnych i wydawniczych.
- Współpracować zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi organizacjami i instytucjami naukowymi w zakresie prowadzenia badań nad psychodelikami.
- Kontynuować działania z zakresu profilaktyki i redukcji szkód związanych z używaniem psychodelików na warszawskich imprezach i ogólnopolskich festiwalach oraz zapewniać niezbędne wsparcie osobom, które przeżywają trudne doświadczenia pod wpływem tych substancji (tzw. psyhelp).
- Działać na rzecz racjonalnych regulacji prawnych dotyczących psychodelików - prowadzić działania adwokacyjne wśród polityków oraz pisać opinie prawne i projekty ustaw zmierzające do dekryminalizacji psychodelików.
- Pracować nad filmem dokumentalnym prezentującym historie polskich pacjentów, którzy używają psychodelików w ramach samoleczenia różnych zaburzeń.
- Prowadzić działania na skalę ogólnopolską - zorganizować drugą edycję konferencji „Nauka Psychodeliczna” na Uniwersytecie Warszawskim oraz stworzyć szkołę z zakresu integracji doświadczeń psychodelicznych adresowaną do psychiatrów, terapeutów i psychoterapeutów uzależnień.
Od każdej wpłaty pobierana jest prowizja Patronite w wysokości 8% oraz prowizja Operatora Płatności w wysokości 1-2,9%.