Psychowiedza

W Patronite od 08.10.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1772

liczba Patronów: 1882

1 patron
14 zł miesięcznie
14 zł łącznie
"Psychowiedza" to blog, na którym znajdziesz wiedzę oraz praktyczne wskazówki dotyczące działania ludzkiej psychiki, relacji czy komunikacji. Tworzę go pro bono. Treści oparte są na naukowej wiedzy z zakresu neuronauki oraz tzw. III fali TPB - terapii schematu, mindfulness i ACT.

O Autorze

Mam marzenie. Chcę żyć w świecie, w którym ludzie czują się ze sobą dobrze. Umieją zadbać o siebie i realizować swoje wartości, ale też nie ranią innych. Słuchają i szanują siebie nawzajem. Mielibyśmy wtedy świat, w którym jako psychoterapeuta nie miałbym zbyt wiele do roboty :)

Wiem, że moja wizja to utopia. Nie przeszkadza mi to dążyć do takiego właśnie świata. Jako psychoterapeuta widzę praktycznie codziennie jak wiele cierpienia bierze się z braku zrozumienia dla ludzkich potrzeb. Zarówno własnych, jak i naszych bliskich. Czasem proste wyjaśnienie perspektywy drugiej strony czyni cuda. A czasem do zmiany potrzebna jest długa praca, polegająca na tym, być kogoś, kto miał trudną przeszłość, poskładać na nowo i nauczyć go czuć się wartościową i zasługującą na miłość osobą. To właśnie chcę robić: być przewodnikiem po meandrach naszej psychiki. Realizuję ten cel zawodowo, w gabinecie oraz jako trener. Robię to również z pasji i przekonania.

Dlatego właśnie powstała Psychowiedza.

Zaczęło się niewinnie. Był koniec 2009 roku, a ja jako stażysta na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych dostałem zadanie: poprowadź zajęcia psychoedukacyjne. Pracowałem już wtedy jako nauczyciel akademicki na WUM, więc jakieś doświadczenie w przekazywaniu wiedzy miałem (teraz, z perspektywy czasu, widzę jak kiepski wtedy byłem...). Uzbrojony w owe doświadczenia i uzupełnianą na bieżąco wiedzę ruszyłem więc, by realizować nową misję. I tu zaskoczenie: psychoedukacja na szpitalnym oddziale to zupełnie inna jakość! Konkretni ludzie, z konkretnymi problemami. Nie potrzebowali teorii i koncepcji, a bardzo konkretnych wskazówek. I też na bieżąco konfrontowali to, co mówię, z realnym życiem. To była dla mnie prawdziwa szkoła! Drodzy otwoccy pacjenci oraz koleżanki i koledzy z zespołu terapeutycznego - dziękuję Wam za to i chylę przed Wami czoła. To Wy mnie ukształtowaliście. Jędrzej – dla Ciebie mam szczególne podziękowania. Bez Ciebie nie zaczęłaby się ta przygoda.

Teraz, gdy piszę te słowa (w początkach października 2020 roku) jestem już w zupełnie innym miejscu:

Trochę tego jest, nieprawdaż? Kocham to, co robię. I chcę więcej! A żeby jeszcze wzmocnić ten przekaz, oddam głos Zeusowi:

To moja druga przygoda z Patronite. Założyłem konto autora pod koniec 2018 roku. Wtedy stchórzyłem - nie pokazałem nikomu mojego profilu. Teraz zamierzam pójść krok dalej i zobaczyć co się stanie :) Cytując Zeusa z powyższego utworu:

"Ja jestem siewcą!
Dobrzy ludzie ze mną dobre ziarno idą siać
Rzucamy je w ciemność
Mając pewność, że komuś może światło dać"

I niech to stanie się mottem mojej obecności na Patronite!

Nie mam kanału na YouTube, ale kiedyś miałem przyjemność porozmawiać z Hanią Es. Tu możesz zobaczyć naszą rozmowę i poznać lepiej to, czym się zajmuję:

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni