Avatar użytkownika

Ptasia Strefa

47
patronów
1 105 
miesięcznie
34 185 
łącznie
47
patronów
1 105 zł 34 185 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie !

Patroni jako pierwsi dostają dostęp do filmów Ptasiej Strefy, jeszcze przed ich oficjalnym upublicznieniem. Link do filmu będzie przesyłany za pośrednictwem wiadomości serwisu Patronite.

Pytania od Patronów są omawiane w pierwszej kolejności w odcinkach Q&A.

Nazwiska Patronów będą wyświetlać się na koniec filmów powstających w czasie udzielania wsparcia
20 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie !

Wpierające ten próg zachowujesz Dostęp do bonusów z poprzedniego progu.

Możesz proponować tematy kolejnych filmów Ptasiej Strefy.

Co najmniej raz na dwa miesiące udostępnię Patronom zdjęcie ptaka na tapetę telefonu. Będą to tylko i wyłącznie zdjęcia wykonane przeze mnie w trakcie zbierania materiałów na rzecz filmów Ptasiej Strefy.
50 zł miesięcznie
To duża kwota wsparcia, dziękuję !

Oczywiście zachowujesz dostęp do bonusów z poprzednich progów, ale to nie koniec!

Jeśli w maju lub czerwcu nagrasz głosy ptaków w swoim ogrodzie i podeślesz mi nagranie to ja powiem Ci jakie gatunki słychać na nagraniu
75 zł miesięcznie
Jestem pod wielkim wrażeniem takiego wsparcia Dzięki !

Oczywiście zachowujesz dostęp do bonusów z poprzednich progów.

Ponadto: indywidualnie omówię/opiszę jak możesz chronić ptaki w konkretnie Twoim ogrodzie
Zaproponuję krzewy, budki lęgowe czy miejsce ustawienia karmnika. Możemy też indywidualnie sprawdzić i omówić akcesoria dla ptaków, które już posiadasz.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
23 dostępne miejsca
Takie wsparcie trudno mi sobie wyobrazić – Nie wiem co napisać…

Oczywiście zachowujesz dostęp do bonusów z poprzednich progów.

Ponadto możesz wziąć udział w bezpłatnej wycieczce na ptaki, którą raz lub dwa razy do roku będę organizował dla patronów z tego progu w okolicach Trójmiasta. A dobrych miejsc by poobserwować ptaki jest tu całkiem sporo.
Patroni z tego progu mogą być wymienieni na osobnej planszy na koniec filmów powstających w czasie udzielania wsparcia.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Ptasia Strefa w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Ptasia Strefa to kanał na YouTube propagujący wiedzę o ptakach oraz o tym w jaki sposób każdy może skutecznie im pomagać we własnym zakresie. Kanał odsłoni niektóre z ptasich tajemnic a także pomoże Ci rozpocząć niesamowitą przygodę z hobby jakim jest obserwowanie tych niezwykłych stworzeń.

Witajcie, mam na imię Kuba i jestem zawodowym ornitologiem. Obserwowanie ptaków jest pasją, która dopadła mnie już kiedy miałem pięć lat. To właśnie wtedy, pewnego poranka,  obudziłem się i za oknem zobaczyłem dużego ptaka siedzącego na gałęzi. Zawołałem mojego tatę i zapytałem - co to był za ptak?  A tata zrobił coś co wpłynęło na całe późniejsze moje życie. Przyniósł mi atlas pod tytułem „Ptaki Polski”, autorstwa profesora Jana Sokołowskiego. Książkę, która zawierała wielokrotnie więcej kolorowych obrazków niż jakakolwiek książka dla dzieci, którą wtedy miałem. Dzięki temu atlasowi zobaczyłem jak duży i jakże różnorodny jest świat ptaków, które można u nas obserwować. To właśnie wtedy zapragnąłem je zobaczyć i poznać. Pomimo, że nie umiałem jeszcze czytać, dzięki tej książce samodzielnie rozpoznałem swoje pierwsze ptaki, jak zięba czy sikora sosnówka.

Oczywiście jako dziecko miałem jeszcze wiele różnych zainteresowań jak dinozaury, historia starożytna, wędkarstwo czy lotnictwo, ale to ptaki interesowały mnie bez przerwy i to do tego stopnia, że stały się dla mnie także pracą zawodową.

A ptakiem, którego zobaczyłem za oknem był grzywacz, nasz największy krajowy dziki gołąb.

 

W roku 2009 ukończyłem studia na wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w tym samym roku, przed obroną pracy magisterskiej rozpocząłem etatową pracę w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Moim ulubionym tematem badawczym były i są niezmiennie ptaki korzystające z budek lęgowych, zwłaszcza w okresie zimowym. Pracę zmieniłem w roku 2017, kiedy to przez rok pracowałem na Wydziale Biologii UG. Jednak praca ta dość mocno odbiegała od moich ptasich zainteresowań, stąd decyzja o staniu się tzw. freelancerem. Zacząłem zatem pracować na różnego rodzaju ptasie zlecenia.

Od roku 2014 prowadzę na YouTube kanał o nazwie Ptasia Strefa , na którym dzielę się moją wiedzą o tym: jak skutecznie pomagać ptakom, jak je rozpoznawać, w jaki sposób i czym je obserwować, a także o ich zwyczajach i zagrożeniach z jakimi się stykają na co dzień. Główny nacisk kładę na wiedzą o ptakach z naszego najbliższego otoczenia.

Kanał cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a to działa na mnie bardzo budująco i zachęca do dalszego jego rozwoju. Na tyle, że zacząłem marzyć o tym, by porzucić lub przynajmniej mocno ograniczyć wykonywanie płatnych ekspertyz środowiskowych. Co tu dużo mówić, zdecydowanie wolę pokazywać osobom zainteresowanym świat ptaków, które żyją bardzo blisko nas, choć często ich nie zauważamy. Dzięki tej pracy chciałbym także poszerzać wiedzę ludzi na temat tego jak ptakom pomagać, żeby ta pomoc była skuteczna i nie była dla ptaków szkodliwa. To tak zwana ornitologia stosowana, która w ostatnim czasie przez naukowców wydaje się być zapomniana lub celowo pomijana, bo publikacje z niej płynące nie są wysoko oceniane. Szkoda. Wystarczy spojrzeć na masę komentarzy pod moimi filmami, by dostrzec jak wiele osób potrzebuje konkretnych informacji o tym jak pomagać ptakom we własnym ogrodzie. Niestety nie na wszystkie pytania da się łatwo odpowiedzieć. Co gorsza wiele zaleceń, przepisywanych z książki na książkę od pokoleń, jest dość starych i nigdy nie zweryfikowanych konkretnymi badaniami. Ponadto, wiedza o skutecznej ochronie ptaków jest niewystarczająca nawet wśród wielu zawodowych ornitologów. Co jeszcze smutniejsze, zalecanych jest wiele zabiegów, które przynoszą ptakom więcej szkody niż pożytku.

Moich marzeń związanych z Ptasią Strefą jest kilka, ale można je zawrzeć w trzech punktach:

Sprawić, by jak najwięcej osób zainteresowało się ptakami – bo to zajęcie, które daje dużo radości niezależnie od wieku, wyznania czy poglądów, co więcej często zbliża ludzi.

Pokazać jak najlepsze sposoby pomagania ptakom w najbliższym otoczeniu.

Ożywić ornitologię stosowaną i w sposób możliwie najlepszy (badaniami) sprawdzać nowe metody ochrony ptaków i zweryfikować te stare. Czyli dalej prowadzić to, co na ziemiach polskich zaczął Jan Sokołowski na początku wieku XX.

 

Cele Autora

Rozwój sprzętu i kanału
  • 2 800 zł miesięcznie
  • 1 695 zł brakuje
39%
Ptasią Strefę montuję sam i jestem jeszcze daleki od skorzystania z pomocy profesjonalnych montażystów. Pracuję na około dziesięcioletnim komputerze stacjonarnym, który dzięki wsparciu przyjaciół kanału wyposażyłem w nieco lepszy procesor kupiony z drugiej ręki (nowych do tej płyty kupić się nie da). Zdjęcia robię aparatami, które swoją świetność miały też 8-10 lat temu. Dużym wsparciem od widzów był zakup Nikona coolpix p 1000 i obiektywu Tamron 150-600 (łącznie 9000 zł) w roku 2020. To jednak nie cały sprzęt jakim pozyskuję materiały jak video czy głosy ptaków. Jest wiele elementów, które wymagają wymiany czy zakupu (rejestratory, mikrofony, kamery). O każdym zakupie sprzętu ze środków Patronite będę informował na swoich filmach bo wiem, że wiele osób jest zainteresowanych urządzeniami do rejestrowania ptaków.
Ptasia Strefa jako praca
  • 7 800 zł miesięcznie
  • 6 695 zł brakuje
14%
Sprawa jest bardzo prosta. Filmy Ptasiej Strefy powstają wtedy, kiedy mogę sobie pozwolić na ich tworzenie. Niektóre tematy są dość proste, inne wymagają sięgnięcia do literatury fachowej, poszukania lub zdobycia obrazu, który legalnie można pokazać na filmie, niezbędny jest też montaż materiału filmowego. To wszystko wymaga sporo czasu, niekiedy bardzo dużo, więcej niż praca na etacie.
Niestety trzeba też jakoś utrzymywać siebie, a przede wszystkim swoją rodzinę, jak również mieć czas na życie z nimi, a nie obok nich. Z życia rodzinnego nigdy nie zrezygnuję, co chyba dla wszystkich jest jasne, ale z prac zarobkowych na rzecz realizacji i rozwoju Ptasiej Strefy bardzo chętnie.
Wyjazdy Ptasiej Strefy
  • 800 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Mieszkam na Pomorzu. Niestety nie wszystkie krajowe ptaki, czy ptasie zjawiska można tu zobaczyć. Niekiedy trzeba pojechać gdzieś dalej. Wyjazdy to koszty: paliwa, noclegu i wyżywienia. Na taki wyjazd najczęściej zabieram ze sobą doświadczonych ornitologów, którzy pomagają mi w terenie pozyskać dobry materiał. Oczywiście za taki wyjazd nikomu nie płacę, ale byłoby mi łatwiej i bardziej komfortowo móc pokryć przynajmniej część kosztów wspólnego wyjazdu. Tym bardziej, że celem wyjazdu jest zebranie materiału na film Ptasiej Strefy.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Ptasia Strefa już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Franciszek Bera
Franciszek Bera
20 zł
Anonimowy patron
20 zł
Anonimowy patron
50 zł
Małgorzata Gulczyńska
Małgorzata Gulczyńska
20 zł
Marcin Górny
Marcin Górny
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.