Ptasia Strefa

W Patronite od 07.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 653

Liczba Patronów: 633

Zostań Patronem
Kup na prezent
28 patronów
810 miesięcznie
22 515 łącznie
Ptasi Strefa to kanał na YouTube propagujący wiedzę o ptakach oraz o tym w jaki sposób każdy może skutecznie im pomagać we własnym zakresie. Kanał odsłoni niektóre z ptasich tajemnic a także pomoże Ci rozpocząć niesamowitą przygodę z hobby jakim jest obserwowanie tych niezwykłych stworzeń.

O Autorze

Witajcie, mam na imię Kuba i jestem zawodowym ornitologiem. Obserwowanie ptaków jest pasją, która dopadła mnie już kiedy miałem pięć lat. To właśnie wtedy, pewnego poranka,  obudziłem się i za oknem zobaczyłem dużego ptaka siedzącego na gałęzi. Zawołałem mojego tatę i zapytałem - co to był za ptak?  A tata zrobił coś co wpłynęło na całe późniejsze moje życie. Przyniósł mi atlas pod tytułem „Ptaki Polski”, autorstwa profesora Jana Sokołowskiego. Książkę, która zawierała wielokrotnie więcej kolorowych obrazków niż jakakolwiek książka dla dzieci, którą wtedy miałem. Dzięki temu atlasowi zobaczyłem jak duży i jakże różnorodny jest świat ptaków, które można u nas obserwować. To właśnie wtedy zapragnąłem je zobaczyć i poznać. Pomimo, że nie umiałem jeszcze czytać, dzięki tej książce samodzielnie rozpoznałem swoje pierwsze ptaki, jak zięba czy sikora sosnówka.

Oczywiście jako dziecko miałem jeszcze wiele różnych zainteresowań jak dinozaury, historia starożytna, wędkarstwo czy lotnictwo, ale to ptaki interesowały mnie bez przerwy i to do tego stopnia, że stały się dla mnie także pracą zawodową.

A ptakiem, którego zobaczyłem za oknem był grzywacz, nasz największy krajowy dziki gołąb.

 

W roku 2009 ukończyłem studia na wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w tym samym roku, przed obroną pracy magisterskiej rozpocząłem etatową pracę w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Moim ulubionym tematem badawczym były i są niezmiennie ptaki korzystające z budek lęgowych, zwłaszcza w okresie zimowym. Pracę zmieniłem w roku 2017, kiedy to przez rok pracowałem na Wydziale Biologii UG. Jednak praca ta dość mocno odbiegała od moich ptasich zainteresowań, stąd decyzja o staniu się tzw. freelancerem. Zacząłem zatem pracować na różnego rodzaju ptasie zlecenia.

Od roku 2014 prowadzę na YouTube kanał o nazwie Ptasia Strefa , na którym dzielę się moją wiedzą o tym: jak skutecznie pomagać ptakom, jak je rozpoznawać, w jaki sposób i czym je obserwować, a także o ich zwyczajach i zagrożeniach z jakimi się stykają na co dzień. Główny nacisk kładę na wiedzą o ptakach z naszego najbliższego otoczenia.

Kanał cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a to działa na mnie bardzo budująco i zachęca do dalszego jego rozwoju. Na tyle, że zacząłem marzyć o tym, by porzucić lub przynajmniej mocno ograniczyć wykonywanie płatnych ekspertyz środowiskowych. Co tu dużo mówić, zdecydowanie wolę pokazywać osobom zainteresowanym świat ptaków, które żyją bardzo blisko nas, choć często ich nie zauważamy. Dzięki tej pracy chciałbym także poszerzać wiedzę ludzi na temat tego jak ptakom pomagać, żeby ta pomoc była skuteczna i nie była dla ptaków szkodliwa. To tak zwana ornitologia stosowana, która w ostatnim czasie przez naukowców wydaje się być zapomniana lub celowo pomijana, bo publikacje z niej płynące nie są wysoko oceniane. Szkoda. Wystarczy spojrzeć na masę komentarzy pod moimi filmami, by dostrzec jak wiele osób potrzebuje konkretnych informacji o tym jak pomagać ptakom we własnym ogrodzie. Niestety nie na wszystkie pytania da się łatwo odpowiedzieć. Co gorsza wiele zaleceń, przepisywanych z książki na książkę od pokoleń, jest dość starych i nigdy nie zweryfikowanych konkretnymi badaniami. Ponadto, wiedza o skutecznej ochronie ptaków jest niewystarczająca nawet wśród wielu zawodowych ornitologów. Co jeszcze smutniejsze, zalecanych jest wiele zabiegów, które przynoszą ptakom więcej szkody niż pożytku.

Moich marzeń związanych z Ptasią Strefą jest kilka, ale można je zawrzeć w trzech punktach:

Sprawić, by jak najwięcej osób zainteresowało się ptakami – bo to zajęcie, które daje dużo radości niezależnie od wieku, wyznania czy poglądów, co więcej często zbliża ludzi.

Pokazać jak najlepsze sposoby pomagania ptakom w najbliższym otoczeniu.

Ożywić ornitologię stosowaną i w sposób możliwie najlepszy (badaniami) sprawdzać nowe metody ochrony ptaków i zweryfikować te stare. Czyli dalej prowadzić to, co na ziemiach polskich zaczął Jan Sokołowski na początku wieku XX.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Denis Dubiella
Denis Dubiella
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 100 zł
JOANNA SZUMIELA
JOANNA SZUMIELA
Próg: 20 zł
Michał Marcinkowski
Michał Marcinkowski
Próg: 20 zł
Grzegorz ple ple
Grzegorz ple ple
Próg: 100 zł
Mirosław Piszczalski
Mirosław Piszczalski
Próg: 10 zł