Reporterzy Samozwańcy

W Patronite od 05.09.2019

Tworzymy niezależne treści dokumentalne. Wideo, fotografia, webdoc.

O Autorze

Od kilku lat realizujemy wspólnie niezależne treści dokumentalne. Wszystkie dotychczasowe projekty sfinansowaliśmy z własnych środków. 

Nie chcemy wyłącznie informować, ale przede wszystkim pomóc w zrozumieniu rzeczywistości. Skupiamy się na dłuższych formach przekazu, które wymagają obszernego przygotowania, opracowania i interdyscyplinarnej prezentacji. Jesteśmy krytyczni i wierzymy, że dziennikarstwo jest w stanie przyczynić się do zmian na lepsze. 

Do tej pory nakręciliśmy dokumenty w Maroku, na Kubie i w obozie dla uchodźców we francuskim Calais. Ten ostatni projekt zdobył pierwsze miejsce w kategorii wideo w prestiżowym konkursie "Temat: Uchodźcy", organizowanym przez Instytut Reportażu i Fundację Batorego. Zmierzyliśmy się wtedy z autorami największych stacji telewizyjnych. W konkursie zgłoszono 147 prac. W uzasadnieniu naszej nagrody jury napisało, że nagradza nas "za świadomą opowieść własnym głosem, odautorską odwagę, za zdolność uogólnienia, za szlachetną redukcję opowiadania, ascetyczną formę, literacki skrót. Za pokazanie, że webdoc może opowiadać równie dużo i szlachetnie, co dobry film dokumentalny".

Obóz Uchodźców, Calais, Francja
Obóz Uchodźców w Calais, Francji

 

Webdoc z Calais można zobaczyć tutaj:

 

 

dzungla.reporterzysamozwancy.pl

 

 

Teraz potrzebujemy Waszego wsparcia, by móc niezależnie zrealizować kolejne przedsięwzięcie:NIENAWIŚĆ W RÓŻU

Przedstawiamy historie osób, które doświadczyły aktów nienawiści w Polsce. Kim są? Jaka jest ich historia? “Nienawiść w Różu” to fotograficzna opowieść o ludziach, których łączy poczucie odmienności i wyobcowania we własnym świecie. To także opowieść o przemocy ⁠— fizycznej i psychicznej ⁠— w społeczeństwie. Oddając głos naszym bohaterom, staramy się przybliżyć ich punkt widzenia oraz to, w jaki sposób zostali wykluczeni przez obowiązujące normy społeczne.

Dlaczego kominiarki? Zamiarem jest odarcie sprawców z posiadanej władzy i przekazanie jej osobom, które ucierpiały na skutek aktów nienawiści. Nie chcę, żeby fotografowane osoby jawiły się jako ofiary wystawione do oglądania. Jednocześnie, chcę, aby ich doświadczenie uzyskało reprezentację. Chcę swoim bohaterom dać konfrontacyjną obecność, nie litościwą. Nie chcę, aby ich twarze i tożsamość zostały przekształcone we zewnętrzne obiekty, oddzielone od rzeczywistości widza. Chcę, aby fotografowane osoby posiadały uzewnętrznioną siłę. Wierzę, że anonimowość i symbolika kominiarki przyczyni się do bezpośredniości.

Dlaczego różowy? Kolor ten, jest związany z tożsamością i przemocą od dziesięcioleci. Był kolorem dla chłopców, teraz jest uważany za dziewczęcy. Homoseksualiści w nazistowskich Niemczech byli oznakowani różowym trójkątem. W późnych latach 70–tych, kolor ten był używany do poskromienia agresywnych tendencji więźniów (dalsze badania obaliły mit, a badacze zasugerowali, że psychologiczny efekt koloru był wywołany poniżeniem). Różowy to kolor z tradycją osadzoną w przemocy i dominacji.

Premierę projektu planujemy na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Pierwsze prace można zobaczyć w linku poniżej:

 

Nienawiść w Różu

 W DRODZE

Warszawskie Targi Książki 2019

Jesteśmy zapraszani na spotkania z młodzieżą w różnych częściach Polski m.in. podczas Warszawskich Targów Książki, czy jako “Obserwatorzy Rzeczywistości” na serii spotkań zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Podczas spotkań opowiadamy o swoich doświadczeniach i dzielimy się metodami pracy. Bardzo cenimy sobie te spotkania i nie chcielibyśmy z nich zrezygnować.

KIM JESTEŚMY?

Brian, Ania i Patryk

 

Patryk Michalski ⁠— absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, reporter RMF FM, zajmuje się polityką i sprawami społecznymi. Jako specjalny wysłannik RMF FM relacjonował m.in. kryzys migracyjny w Europie, sytuację w Wenezueli podczas kryzysu humanitarnego i politycznego, serię zamachów terrorystycznych w Europie oraz sytuację we Włoszech po trzęsieniu ziemi. 

Brian Dam — student Kalifornijskiej Akademii Sztuki w San Francisco, USA. Absolwent fotografii prasowej i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Dokumentalista wizualny. 

Anna Tomaśko — absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i filologii angielskiej na SWPS. Przez 6 lat (do 2018 r.) związana z Polsat News: najpierw jako stażystka, a później producentka i wydawczyni. Podróżniczka, publikowała m.in. dla National Geographic. Wśród krajów, które odwiedziła są m.in. Iran, Jordania, Kuba, Wietnam, Singapur, Tanzania, Kolumbia, Boliwia, Peru, Argentyna, Urugwaj. Przez prawie pół roku przemierzała Amerykę Południową.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)