Avatar użytkownika

Rozbrat

6
patronów
95 
miesięcznie
2 805 
łącznie
6
patronów
95 zł 2 805 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
To prawie tak jakbyś zbijał z nami co miesiąc pionę ;)
10 zł miesięcznie
Każda dyszka to już garść ulotek, które Rozbrat puszcza w świat.
Nasze ksero jest ciągle w ruchu - korzystają z niego grupy pracownicze, lokatorskie, ekologiczne, darmowa szkoła i dziesiątki innych inicjatyw. Od Ciebie zależy jak daleko dotrze ich przekaz.
50 zł miesięcznie
Ty decydujesz jak głośno nas usłyszą. Pomóż nam organizować skuteczne i głośne protesty. Od 25 lat jesteśmy obecni na ulicach Poznania, Polski i Europy.
W tym roku zostaliśmy zmuszeni do organizowania cyklicznych akcji w obronie Rozbratu - miejsca, które dało możliwość robienia setek ważnych akcji. Każda organizacja demo uderza po kieszeniach. Baterie do krzykaczki, mazaki na transparenty, spreje na szablony, plakaty na mury - dziś potrzebujemy więcej paliwa do działania.
80 zł miesięcznie
Wsparcie prawne jest tak samo ważną gałęzią naszych działań jak ulotki, plakaty, transparenty, akcje. Nasze inicjatywy istnieją i unikają wielu zagrożeń dzięki stałej pomocy prawnej.
Teraz, w walce o Rozbrat musimy mierzyć się z prawnikami deweloperów, banków, spekulantów i władz.
Nic nowego - od ćwierć wieku ludzie z Rozbratu toczą wygrane batalie prawne z czyścicielami kamienic, szefami ogromnych zakładów (VW, Amazon), czy poznańską policją.
Dzięki Tobie nie cofniemy się nigdy przed walką z elitami.
200 zł miesięcznie
Dla naszych sympatyków, którzy już nie pójdą z nami na barykady ale szanują to, że środowiska związane z Rozbratem bezkompromisowo walczą z nierównościami, o sprawiedliwą planetę.
Masz pieniądze? Od ćwierć wieku dowodzimy, że anarchizm to po prostu najlepsza inwestycja ;)

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Rozbrat w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

W październiku mija 27 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

We wrześniu mija 27 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki! 
Rozbrat to centrum społeczno-kulturowe znajdujące się na Sołaczu w Poznaniu. Kompleks ten stanowi bazę wielu oddolnych inicjatyw odgrywających ważną rolę w życiu miasta. Jest to przede wszystkim otwarta, niekomercyjna przestrzeń, w której każdy może realizować projekty o charakterze publicznym.

Choć uważamy, że po 27 latach działalności teren ten należy się stronie społecznej – komornik, spekulanci nieruchomościami i ich polityczne zaplecze ponownie podjęli przeciwko nam kroki prawne, które mają na celu likwidację Rozbratu. Po 12 latach ponownie, nie oglądając się na naszą historię, działalność, nasze prawa i roszczenia, na trwający proces o zasiedzenie, chcą zlicytować teren, który jest w naszym posiadaniu. 15 maja 2019 r. komornik oszacował wartość gruntu, co otwiera drogę do licytacji, a w przyszłości do siłowej eksmisji Rozbratu.


Uchwalone dla tej okolicy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu zabudowę jednorodzinną. Poparty został w ten sposób interes deweloperów kosztem zdrowia mieszkańców. Inwestycje w tym miejscu oznaczają bowiem redukcję zachodniego klina zieleni - starej koncepcji urbanistycznej zakładającej połączenie miejskich parków z podmiejskim lasami.

W 27-lecie naszego istnienia zapowiadamy walkę o miejsce, które powinno być pod społeczną kontrolą. Formalnie tytuł prawny do tej nieruchomości posiada skarb państwa, a mimo to nie powstrzymano spekulacji tym terenem. To aktywiści Rozbratu bronią tego terenu przed zakusami deweloperów.
W ciągu 27 lat zorganizowano na Rozbracie tysiące wydarzeń: koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych, wykładów, seminariów naukowych i warsztatów. Rozbrat stanowił miejsce codziennej działalności wielu oddolnych inicjatyw: biblioteki społecznej i wydawnictwa, darmowego warsztatu rowerowego, wolnej szkoły, pracowni sitodruku, klubu sportowego, kuchni Jedzenia Zamiast Bomb, sali prób dla różnych zespołów i inicjatyw muzycznych.
Rozbrat był i jest domem dla kilku pokoleń aktywistów i aktywistek, którzy nadawali i wciąż nadają ton wielu ważnym debatom i mobilizacjom społecznym. Skupieni wokół Rozbratu i Federacji Anarchistycznej działacze i działaczki występowali czynnie w obronie najbardziej poszkodowanych mieszkańców naszego miasta, wspierając protesty pracownicze, lokatorskie i ekologiczne. To my (wraz z mieszkańcami kamienicy przy ul. Piaskowej) powołaliśmy do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Nagłaśnialiśmy i blokowaliśmy nielegalne eksmisje, uniemożliwiając wyrzucenie „na bruk” osób chorych, z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z dziećmi. To na Rozbracie 17 lat temu odbywały się pierwsze zebrania związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w których uczestniczył Marcel Szary. To stąd wychodziły demonstracje w obronie poznańskich parków i klinów zieleni.

To tutaj powstał WOMB – Wolny Ogród Miejski Bogdanka czyli kiełkująca rewolucja powstał w myśl partycypacji społecznej w szeroko pojętych działaniach ekologicznych i społecznych. Nie tylko wspólnie wymieniamy się wiedzą, ale również stopniowo odzyskujemy wraz z Rozbratem realny wpływ na losy terenów zieleni w Poznaniu. Stanowczo nadszedł czas, aby zakończyć erę betonowania przyrody wyłącznie dla zysków deweloperów i władz miasta. Ich obecne działania w przestrzeni miejskiej to nie rozwój – rozwojem będą decyzje, które uwzględnią potrzeby mieszkańców, jak również wartość istniejących ekosystemów, parków i klinów zieleni. Takim ekosystemem jesteśmy my czyli wszyscy, którym bliska jest zieleń miejska i aktywność społeczna w tejże zieleni.

Rozbrat wraz z WOMBem tworzą integralną część najcenniejszych terenów zieleni w Poznaniu – jest miejscem retencjonowania wody oraz stanowi naturalne korytarze życia dla fauny i flory. Dzięki temu wytwarzają swój własny mikroklimat o niespotykanej bioróżnorodności. Włożyliśmy i wkładamy w to miejsce wiele pracy i pieniędzy między innymi zebranych dzięki Wam. Zamawiamy dość kosztowne kontenery, co pozwala nam usunąć nagromadzone przez lata odpady. W związku z akcją porządkowania ogrodu potrzebujemy waszego dalszego wsparcia. Duży kontener, który ostatnio zamówiliśmy, zapełnił się w ciągu paru godzin. Jeżeli chcemy, aby ten teren został należycie uporządkowany, musimy zapełnić ich jeszcze sporo. Miasto nie dla deweloperów! Nie pozwolimy zabetonować ogródków działkowych!
Udzieliliśmy i wciąż udzielamy wsparcia organizacyjnego, prawnego i moralnego tysiącom poszkodowanych przez biznes i państwo oraz innym niezależnym grupom w kraju. Budujemy solidarny ruch, który zamiast wyścigu szczurów propaguje pomoc wzajemną. Zorganizowaliśmy setki pikiet i demonstracji, nie godząc się na pogardę, z jaką traktowano i traktuje się ludzi o niższym statusie materialnym, o innym kolorze skóry, o innych poglądach. Miejsce to stało się też okresowym i stałym schronieniem dla niejednej osoby bezdomnej. To my „reprezentujemy biedę”.

Obrona Rozbratu wiąże się z m.in. kosztami pomocy prawnej i dystrybucji materiałów informacyjnych. Wesprzyj, jeżeli uważasz, że warto byśmy mogli jeszcze działać.

Rozbrat świętuje, Rozbrat zostaje!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Rozbrat już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Katarzyna Czypicka
Katarzyna Czypicka
10 zł
Tomasz Jankowiak
Tomasz Jankowiak
50 zł
Dorota Jakubczyk
Dorota Jakubczyk
10 zł
Jarosław Urbański
Jarosław Urbański
5 zł
Anonimowy patron
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.