W Patronite od 14.09.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1159

liczba Patronów: 1249

3 patronów
70 zł miesięcznie
70 zł łącznie
Sesama jest kolektywem, ale również filią Fundacji Razem Pamoja powołaną w 2016 w Yogyakarcie (Indonezja) przez Adama Grubę i Justynę Górowską oraz wielu artystów lokalnych i zagranicznych. Osadzona w tradycyjnym jawajskim domu pełni funkcję project space’u, domu kultury jak i rezydencji twórczej.

O Autorze

Sesama jest kolektywem, ale również trzecią filią Fundacji Razem Pamoja (obok tej w Krakowie i Nairobi) powołaną w 2016 w malowniczej Yogyakarcie przez Adama Grubę i Justynę Górowską. Osadzona w tradycyjnym jawajskim domu pełni funkcję project space’u, domu kultury jak i rezydencji twórczej. Sesama powstała z projektu Hati Hati Hat, który umożliwił alternatywne zebranie środków poprzez zaangażowanie ponad 60 polskich artystów, którzy przeprojektowali kolonialny kapelusz w dzieła sztuki, projekt był prezentowany na wystawie Social Design for Social Living w Galerii Narodowej w Jakarcie. 

Zdjęcie Sesamy
Sesama na zewnątrz z iluminacją neonu (2017)

 

Jedno z naszych kolektywnych zebrań (2019)

 

Nasze czteroletnie działania skupiały się wokół współpracy z lokalną społecznością, mieszkańcami wioski Jeblog jaki i grupami artystycznymi w kontekście najbardziej palących problemów z jakimi zmagają się takowe środowiska.  Prowadziliśmy także program rezydencyjny, który pozwalał na polsko-indonezyjską wymianę artystów oraz na wizyty artystów z całego świata zainteresowanych wspólnym działaniem.

Jak wskazuje sama nazwa (SESAMA - j.jawajski wspólnie) jest przede wszystkim community mieszkańców, artystów i edukatorów.

Tłumy na otwarciu wystawy o książce SESAMA
Studenci odwiedzają jedną z wystaw

Nasze metody pracy są oparte o fascynację kulturą Do-It-Youself oraz zaangażowany model współpracy z pogranicza sztuki, aktywizmu i edukacji. Artyści wywodzący się z różnorodnych środowisk mieli tu okazję uczyć się od siebie nawzajem w atmosferze sprzyjającej kreatywności, nie mając narzuconych ścisłych reguł i zasad, tworzyli mieszkając wspólnie, gotując, dyskutując, wymieniając się doświadczeniami. 

Do tej pory współpracowaliśmy z wieloma kolektywami i organizacjami z Yogyakarty, które zainspirowały nas do działania, są to m.in:

Honfablab, Performance Klub, ketjilbergerak, Survive!l Garage, Taring Padi, Omah Pohon, Sanggar Anak Jeman, Public Kitchen, Public Farm, Lifepatch, Rumah Hitam, Nusantara Tribe

Wspólny posiłek naszego kolektywu przed otwarciem kolejnej wystawy
Wystawa trwa również na zewnątrz :)

 

Więcej zdjęć, filmów i nasze działania bieżące i przeszłe są prezentowane w social mediach na stronach:

http://wwww.facebook.com/Sesama/ 

http://www.instagram.com/sesama_yogya/ 

 

Wybrane filmy z działań w Sesamie:

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni