Avatar użytkownika

Fundacja Skryptorium

0
patronów
0 
miesięcznie
0 
łącznie
0
patronów
0 zł 0 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Będziemy naprawdę uszczęśliwieni każdą kwotą. Za proponowane wyżej wsparcie Darczyńca otrzyma od nas podziękowania w treści jednego z artykułów.
20 zł miesięcznie
Będziemy wdzięczni! Stosowane podziękowania znajdą się w treści artykułu, ale dodatkowo z pewnością nie zapomnimy o Donatorach, którzy zdecydują się na ten próg, w planszy końcowej materiału filmowego z naszych działań.
50 zł miesięcznie
To już solidna porcja wsparcia, zatem i podziękowania będą stosowne. Oprócz podziękowań opisanych w poprzednich progach, Darczyńca (o ile wyrazi zgodę) zostanie umieszczony na liście donatorów, która stworzona zostanie na stronie głównej fundacji.
100 zł miesięcznie
Podziękowaniom nie będzie końca! W artykule, w materiale filmowym - a w tej kwocie mieści się nie tylko umieszczenie Darczyńcy (o ile będzie to jego życzeniem) na liście Donatorów, która zostanie stworzona na głównej stronie fundacji, ale także zaproszenie na wyprawę na nasze poszukiwania, które będziemy realizować na terenach, na które mamy pozwolenia. Ze wspólnych poszukiwań zostanie stworzona produkcja filmowa, którą również umieścimy na stronie fundacji. Osoba oferująca takie wsparcie otrzyma dodatkowo tytuł Przyjaciela Fundacji i będzie również zapraszana na oficjalne wydarzenia.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Skryptorium w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Zamiłowania: archeologia, ochrona miejsc pamięci, zabytków, poszukiwania śladów historii. Tworzymy dokumentację i wspieramy archeologów i poszukiwaczy w ich działaniach. Uwielbiamy być tam, gdzie coś się dzieje po to, by zarejestrować, opisać i Wam udostępnić. Przygodę z historią może przeżyć każdy!

Jako pasjonatów czasów minionych fascynuje nas historia. Nie bez powodu nazwa naszej fundacji pochodzi od nazwy pomieszczenia, gdzie były spisywane dokumenty, przepisywane księgi, itp. Na swój sposób było to miejsce, gdzie tworzyły się dokumenty tamtej epoki. Dziś nasza praca przypomina pracę średniowiecznych skryptorów. Pisanie to nasza mocna strona - zawodowo jesteśmy związani z mediami regionalnymi, zatem tutaj, w Fundacji,  tworzymy publikacje, produkcje filmowe, uczestniczymy w wykopaliskach,  wspieramy archeologów w ich działaniach. 

Robimy to wszystko głównie po to, by przekazać Wam, jak historia może być naprawdę wspaniałą pasją i jeśli obserwując naszą działalność sami ruszycie w teren, będziemy mogli zameldować wykonanie naszego zadania ;-)  Pokonujemy dla Was rzeki, bagna, piaszczyste plaże, sztormy i wzburzone morze, ciasne bunkry, średniowieczne krypty, ruiny i wieże po to, by przedstawiać Wam historię w jak najlepszy sposób. Wszystkie przygody potem dokładnie opisujemy i filmujemy.  

Naszą pracę dokumentuje wspierający nas Szlakiem lat - kanał YT, a więcej o historii i poszukiwaniach jej śladów piszemy współtworząc portal Szlakiem lat.

Nie tylko twórczością żyjemy. Naszą działalność jako Fundacja "Skryptorium" rozpoczęliśmy od flagowego projektu, jakim jest oczyszczanie plaży. Nie takiego "zwykłego" zbierania śmieci - oczyszczamy ją z zalegających na niej niebezpiecznych elementów. Przy okazji wydobywamy cenne dla historii znaleziska - znalezione zabytki oddajemy, gdzie pozwolenie nakazuje.  Dlatego cała akcja to najpierw pozwolenia, dokumenty, pozwolenia, dokumentacja, raporty... a potem zabawa, najczęściej z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami.

 

Do tej pory wyciągnęliśmy niespełna tonę złomu... Ale przekazaliśmy również parę interesujących rzeczy do Muzeum, jak ostatnio elementy dwóch Junkersów: Ju-87 oraz Ju-88:

Artykuł o ostatnich znaleziskach: Wydobyli fragmenty Junkersa, znaleźli niewybuchy

Szczegóły pracy Fundacji zamieszczamy i opisujemy na stronie: Fundacja Skryptorium.  

"Perełką" naszych zainteresowań i oczkiem w głowie jest kaplica templariuszy w Chwarszczanach - jedyny taki obiekt zachowany po tym zakonie. Ma wiele tajemnic, ale nie szukamy tam skarbu ;-) Współuczestniczymy w badaniach zarówno wewnątrz kaplicy, jak i na zewnątrz, prowadzonych przez dr P. Kołosowskiego.

Dbając o bezpieczeństwo na szlakach historii, zorganizowaliśmy konferencję, w której poruszonych zostało wiele tematów dotyczących hobby, jakim jest poszukiwanie śladów historii. Temat nie został wyczerpany i będzie z pewnością kontynuowany w kolejnym roku, a kto wie, czy nie stanie się wydarzeniem cyklicznym i okazją do zaproszenia - swoistego "zlotu" Patronów i Przyjaciół Fundacji - jeśli tylko będzie taka Wasza wola. 

Nasza działalność, jak większości fundacji, opiera się na darowiznach. Na sprzedaży zebranego złomu za dużo nie zarabiamy, bo kilogram złomu to jedyne, co ostatnio staniało, ale żebyśmy mogli działać tak, jak planujemy - potrzebujemy wsparcia, nawet najmniejszego. I za każde z góry dziękujemy!

Cele Autora

Szara codzienność organizacji...
  • 1 500 zł miesięcznie
  • 1 500 zł brakuje
0%
Jak już opisaliśmy w wizytówce, podjęliśmy się zadania, jakim jest oczyszczenie plaży i terenów przyległych z niebezpiecznych elementów metalowych... i nie tylko. Znajdujemy przy okazji różne fajne pamiątki z czasów minionych, II WŚ oraz innych epok, oczywiście wszystko z odpowiednimi pozwoleniami. Zabytki trafiają zgodnie z decyzją WKZ, inne rzeczy nie-zabytki, ale ciekawostki różnego rodzaju, trafiają zazwyczaj do Muzeum. Reszta to złom - jego sprzedaż to przychód fundacji, ale to jedyna rzecz, która ostatnio staniała, zatem daleko dosłownie na jego sprzedaży nie zajedziemy. Aby zatem dojechać tam, gdzie chcemy i co chcemy Wam pokazać, o co zadbać, potrzebujemy pokrycia kosztów wypraw w postaci chociażby paliwa. Póki możemy, dokładamy sami, ale posiadając takie regularne wsparcie, jesteśmy w stanie dać z siebie o wiele więcej. Czyste, bezpieczne plaże i tereny przyległe - to flagowa akcja fundacji i pożytek dla nas wszystkich. Ochrona zabytków i szukanie nowych - to nasze zobowiązanie wobec minionych wieków. Ich badanie na ziemiach dotąd pomijanych - to nasze nowe cele, na które mając takie wsparcie, jesteśmy w stanie realizować w szerszym wymiarze.
Kto daje, jest szczęśliwszy...
  • 2 000 zł miesięcznie
  • 2 000 zł brakuje
0%
Wychodzimy z założenia, że w życiu nie można brać - trzeba również dawać. A dawanie czyni ludzi szczęśliwszym, zatem ten cel to również wsparcie innych Autorów, fundacji, stowarzyszeń. W tej kwestii nie ma dla nas czegoś takiego jak "konkurencja". I tu jest możliwość składania przez Was propozycji, jakiego Autora, stowarzyszenie, fundację chcielibyście, abyśmy wsparli. Warunek jest jeden: działalność takiej osoby musi być zgodna z celami naszej fundacji, a zatem: działalność charytatywna w dziedzinie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, kultury i sztuki. Wspieramy zatem badania przy zabytkach, ich poszukiwania - również te organizowane przez różne stowarzyszenia, ponadto: ekspedycje archeologiczne, naukowe, organizujemy różne wydarzenia z tej dziedziny - i tym podobne. To bardzo szerokie pojęcie. Oczywiście muszą to być działania legalne, oparte na aktualnych pozwoleniach. Z realizacji tego celu co miesiąc będziemy patronom przesyłać sprawozdanie, w jakim stopniu i kogo wsparliśmy. Zastrzegamy sobie jednak, że ostateczne zdanie odnośnie przekazania wsparcia należy do Zarządu. Dlaczego...? Dlatego, że dziś każdy zna się na polityce, komputerach, samochodach, sporcie i historii. Ta ostatnia naszym zdaniem powinna być wolna od wpływów politycznych. Z góry dziękujemy za zrozumienie.
Wsparcie organizacyjne
  • 3 500 zł miesięcznie
  • 3 500 zł brakuje
0%
Organizacja wypraw, poszukiwań, czy flagowej akcji oczyszczania plaży i terenów przyległych to wiadomo: koszty. Projekt jest pod nadzorem archeo, prowadzony również pod nadzorem saperskim - to zwiększa koszty, ale bez tego nie można realizować projektu tak, jak sobie założyliśmy. Otrzymując takie wsparcie jesteśmy w stanie zwielokrotnić nasze działania. I o wszystkim Was informować, a jeśli wsparcie na to pozwoli: zaprosić Patronów na wspólne wypady. W końcu każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie i spokoju.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Skryptorium już teraz!

Zostań Patronem

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.