W Patronite od 21.12.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 965

Liczba Patronów: 1013

Zostań Patronem
Kup na prezent
14 patronów
445 miesięcznie
1 030 łącznie
Jesteśmy ŚLĄZAG – pierwszy taki regionalny portal w Polsce, pierwszy, który pogodził Hanysów z Gorolami. Pierwszy, który o Katowicach, Sosnowcu czy Bytomiu opowiada tak, że sam chciałbyś tam być. Tłumaczymy Śląsk i Zagłębie: regionalną politykę, kulturę, tożsamość, zjawiska, ludzi.

O Autorze

Pamiętacie film o Maradonie? Zanim pomyślisz: „czy to jest najbardziej absurdalne pytanie, jakie przeczytałem na Patronajcie?”… Masz do wyboru: bądź dobrodziejem od razu albo poczytaj do końca. Zaraz będą odpowiedzi.

Wiesz, każdy ma jakiś tam swój świat. Łomża czy Nakło. Miasto stołeczne Warszawa. Kraków, do Krakowa zawsze z szaconkiem. Danzig, pardon Gdańsk. Polska to taki piękny konstrukt. I jesteśmy my. Ci najgorsi.

Przyznaj no, kierowniku, ile razy powtarzałeś sobie: „Co ten Śląsk zaś?”. Węgiel kopią. Za Niemcem tęsknią. Oddychają jakąś pradawną mieszanką metali rzadkich. Hello. Pamiętasz film o Maradonie? Jak grał w Napoli? I do syfiastego Neapolu przyjeżdżali piękni, świeżo wykąpani kibice z Turynu i Mediolanu. Same ikony modowe. Krzyczeli oni do neapolitańczyków, że brudasy, że choroby, że tego. Sam rozumiesz, jak jest. Zwłaszcza jeśli przypadkiem jesteś ze Śląska. Zakamuflowana opcja niemiecka. Awanturnicy z kilofami, co czysto po polsku nie potrafią gadać.

Jeśli już wzięliśmy cię na współczucie i potraktowałeś dyszkę jako cło klimatyczne, trudno. Zostań z nami, jeszcze nie koniec. Po pierwsze, wszystkie te straszne rzeczy, które o nas opowiadają bardzo nas… nie bolą. Wiesz, ludzie są dziwni: jedni nad życie wielbią Tuska, inni mówią, że Bóg zesłał nam Kaczyńskiego. Jeszcze inni ekscytują się opowieściami, jak królowi Karolowi prasują na dworze sznurówki. Albo jak mec. Kaszewiak wjeżdża w patologię w „Sprawie dla reportera”. Spoko. Może faktycznie jest tego wszystkiego za dużo, ale, no cóż… W markecie też nie kupujesz wszystkiego, co podpowiada ci gazetka, prawda?

Słuchaj uważnie. Wyobraź sobie nawet, że czyta ci to Morgan Freeman.

Dlaczego warto wspierać ŚLĄZAG.PL?

 1. Bo ŚLĄZAG jest najlepszym portalem regionalnym na Górnym Śląsku (i w Zagłębiu). Niektórzy mówią, że jest jedynym portalem regionalnym na Górnym Śląsku (i w Zagłębiu), ale, choć jedno nie wyklucza drugiego, wolimy to pierwsze. Powiemy ci nawet więcej: jesteśmy chyba jedynym na wskroś regionalnym portalem w Polsce, który nie wali ściemy i nie sprzedaje ci na boku wróżb wróżki Estery, „zobaczania jak mieszka Cichopek” albo doniesień, „czy Robert Lewandowski już zjadł śniadanie”. Pilnujemy tego, co nasze. Taki niemieckopodobny (sic!) patriotyzm.
 2. Fakty, nie opinie: mieszkamy w najbardziej pokręconej krainie w tej części Europy. Ktoś złośliwy powiedziałby, że jesteśmy takim wielkim Nowym Jorkiem, ale składającym się z… małych yorków, z których jeden szczeka głośniej od drugiego. Katowice są lepsze od Gliwic. Gliwice są lepsze od Bytomia. Sosnowiec jest lepszy od Katowic, a Tarnowskie Góry w ogóle są najlepsze. Piekary Śląskie są ważniejsze niż Siemianowice Śląskie, a w Rudzie Śląskiej najważniejsza jest każda dzielnica. Stolica u nas jest umowna, każdy ma swoje ambicje i swoją historię do opowiedzenia. Mało?
 3. No to jest jeszcze najważniejszy, święty podział wyznaczany pradawnymi meandrami rzeki Brynicy. Po lewej Śląsk, po prawej Zagłębie (albo raczej: odwrotnie). Spróbuj powiedzieć, że Jacek Cygan jest ze Śląska. Albo Edward Gierek. Albo że Huta Katowice. Tak, Huta Katowice jest w Zagłębiu. Trzeba uważać na każdym kroku, trzeba nadążać, trzeba wiedzieć. Jeśli Bóg istnieje, wie, że próbujemy. Ktoś jeszcze tak robi w naszym pięknym kraju?
 4. Weź teraz to wszystko do tzw. kupy: te wszystkie przesądy, te heheszki, te wszystkie strachy na lachy (że Śląsk) plus to ciekawe wszystko, co słyszałeś (lub widziałeś) na Śląsku. Mamy najlepszą historię do opowiedzenia w Polsce. Teraz już serio, bez śmieszków. Wiesz, że tak ze 150 lat temu różni sławni ludzie, gdy przyjeżdżali na Śląsk, to wyjeżdżali potem ze szczęką w karocy i poczuciem, że oto otwarło się przed nimi dno piekieł? Ten ogień, te huty, te dymiące kominy. Górny Śląsk to jest pakt z diabłem albo sam diaboł w istocie: nieprzewidywalny, niepokojący, w ciągłym ruchu napędzanym piekielnym ogniem. Kraina rozpięta gdzieś między niebem, a czeluścią. „Opowiedz mi to, jeśli potrafisz” – tak nam mów. A my będziemy opowiadać.
 5. Bo Śląsk (i Zagłębie) mogą Polaków uczyć, co to jest regionalizm. Co to jest (excuse my deutsch) „hajmat”. My tu mamy swój język, mamy swoją powikłaną historię, o której nie uczą w podręcznikach, mamy życiorysy, których nie rozgryzłaby nawet „Sprawa dla reportera”. Mamy nawet pomnik Piłsudskiego na klaczy z tym… no… męskim… No wiecie. W Katowicach, serio. Śląsk (i Zagłębie) to naprawdę pudełko czekoladek bez dna. Nigdy nie wiesz, na co trafisz. Czy ktoś o tym opowiada? Każdego dnia, jak my? No, sam zobacz.
 6. Musi być jeszcze punkt szósty? Więc… Jest inflacja. Jeśli czas to pieniądz, to pewnie masz coraz mniej czasu. Jeśli masz do wyboru: oddać dychę Glapińskiemu w tydzień, daj ją nam. Przynajmniej nie zamienimy jej w gwiezdny pył.


Co chcemy zrobić?

Milion rzeczy. Na przykład pisać o Ślązakach i Zagłębiakach tak, jak tego nie robi nikt. Opowiadać Śląsk i Zagłębie: historią, architekturą i filmowymi życiorysami. Program komentatorsko-satyryczny, bo jesteśmy szalenie dowcipni. Wywiady na temat transformacji przemysłowej naszego hajmatu – ważne, prawda?

Poza tym, próbujemy się też dobrze bawić i uwierz nam, brachu, możesz bawić się z nami. I obejrzyj w końcu film o Maradonie. A jeśli nie masz czasu, obiecujemy – napiszemy o tym tekst, specjalnie dla Ciebie.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Iza Kowalska
Iza Kowalska
Próg: 100 zł
Przemysław Wojtasik
Przemysław Wojtasik
Próg: 10 zł
owen777 mtb
owen777 mtb
Próg: 10 zł
Karolina Jarosz-Gałka
Karolina Jarosz-Gałka
Próg: 30 zł
Michal Kostka
Michal Kostka
Próg: 15 zł
Magdalena Wester
Magdalena Wester
Próg: 50 zł