Avatar użytkownika

Ślązag

15
patronów
435 
miesięcznie
7 725 
łącznie
15
patronów
435 zł 7 725 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Tak mało, a tak wiele... Mogłeś za tę kwotę kupić sobie np. 3/4 kostki masła, a jednak. To wiele dla nas znaczy. Taki mały, sympatyczny gest. Innymi słowy: Ty załatwiasz masło, my jesteśmy popcornem. To doskonałe połączenie. Dobrze, że trzymamy się razem.
15 zł miesięcznie
To już konkretna kwota! Jakieś dwa litry paliwa – wiesz, ile można na tych dwóch litrach zajechać? Wsiadasz, a my prowadzimy. Ta droga nigdy się nie kończy, nie ma progów zwalniających, dziur w nawierzchni i zawsze jest zielone. Mamy najlepszych kierowców na Śląsku i w Zagłębiu. Jazdę umilą nam zawodowe podcasty, które tworzymy.
30 zł miesięcznie
ŚLĄZAG czy Netflix? Netflix? ŚLĄZAG? ŚLĄZAG! Wiemy, że Netflix ostatnio obniżył loty, ale i tak – to ogromne zobowiązanie. Bez ściemy: oferujemy za to dostęp do naszej facebookowej grupy dla patronów, gdzie będziesz mógł porozmawiać z nami o tematach artykułów, o tym, co sam chciałbyś przeczytać na ŚLĄZAGU, podyskutować z redakcją. Kulturalnie lub jak tam wolisz.
50 zł miesięcznie
To już ŚLĄZAG w HD. To szczodrość, która odróżnia chłopców od mężczyzn. Króla Stefana Batorego od Stefa Króla z Batorego (taka dzielnia w Chorzowie). Gadanie od czynów. Sam wiesz. Za czyny dajemy Indywidualny Certyfikat Patrona, osobiste podziękowanie od Marcina Zasady, redaktora naczelnego ŚLĄZAGA. Ponadto Twoje nazwisko trafi do Hali Sław „Ś” - specjalnego działu w naszym portalu, gdzie wyróżniamy wspierające nas osoby.
100 zł miesięcznie
Mecenasie Śląska i/lub Zagłębia, do pasa się kłaniamy! Dzięki Tobie możemy dalej rozwijać szalony projekt tworzenia ambitnego medium regionalnego, bez cepelii i badziewia, ale z dobrymi, wartościowymi treściami o tutejszej kulturze, tożsamości i codziennych problemach Ślązaków i Zagłębiaków. Jako nasz dobroczyńca otrzymasz dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, Certyfikat Patrona, miejsce w Hali Sław, a dodatkowo wymienimy Twoje nazwisko w naszych materiałach wideo.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Ślązag w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy ŚLĄZAG – pierwszy taki regionalny portal w Polsce, pierwszy, który pogodził Hanysów z Gorolami. Pierwszy, który o Katowicach, Sosnowcu czy Bytomiu opowiada tak, że sam chciałbyś tam być. Tłumaczymy Śląsk i Zagłębie: regionalną politykę, kulturę, tożsamość, zjawiska, ludzi.

Pamiętacie film o Maradonie? Zanim pomyślisz: „czy to jest najbardziej absurdalne pytanie, jakie przeczytałem na Patronajcie?”… Masz do wyboru: bądź dobrodziejem od razu albo poczytaj do końca. Zaraz będą odpowiedzi.

Wiesz, każdy ma jakiś tam swój świat. Łomża czy Nakło. Miasto stołeczne Warszawa. Kraków, do Krakowa zawsze z szaconkiem. Danzig, pardon Gdańsk. Polska to taki piękny konstrukt. I jesteśmy my. Ci najgorsi.

Przyznaj no, kierowniku, ile razy powtarzałeś sobie: „Co ten Śląsk zaś?”. Węgiel kopią. Za Niemcem tęsknią. Oddychają jakąś pradawną mieszanką metali rzadkich. Hello. Pamiętasz film o Maradonie? Jak grał w Napoli? I do syfiastego Neapolu przyjeżdżali piękni, świeżo wykąpani kibice z Turynu i Mediolanu. Same ikony modowe. Krzyczeli oni do neapolitańczyków, że brudasy, że choroby, że tego. Sam rozumiesz, jak jest. Zwłaszcza jeśli przypadkiem jesteś ze Śląska. Zakamuflowana opcja niemiecka. Awanturnicy z kilofami, co czysto po polsku nie potrafią gadać.

Jeśli już wzięliśmy cię na współczucie i potraktowałeś dyszkę jako cło klimatyczne, trudno. Zostań z nami, jeszcze nie koniec. Po pierwsze, wszystkie te straszne rzeczy, które o nas opowiadają bardzo nas… nie bolą. Wiesz, ludzie są dziwni: jedni nad życie wielbią Tuska, inni mówią, że Bóg zesłał nam Kaczyńskiego. Jeszcze inni ekscytują się opowieściami, jak królowi Karolowi prasują na dworze sznurówki. Albo jak mec. Kaszewiak wjeżdża w patologię w „Sprawie dla reportera”. Spoko. Może faktycznie jest tego wszystkiego za dużo, ale, no cóż… W markecie też nie kupujesz wszystkiego, co podpowiada ci gazetka, prawda?

Słuchaj uważnie. Wyobraź sobie nawet, że czyta ci to Morgan Freeman.

Dlaczego warto wspierać ŚLĄZAG.PL?

 1. Bo ŚLĄZAG jest najlepszym portalem regionalnym na Górnym Śląsku (i w Zagłębiu). Niektórzy mówią, że jest jedynym portalem regionalnym na Górnym Śląsku (i w Zagłębiu), ale, choć jedno nie wyklucza drugiego, wolimy to pierwsze. Powiemy ci nawet więcej: jesteśmy chyba jedynym na wskroś regionalnym portalem w Polsce, który nie wali ściemy i nie sprzedaje ci na boku wróżb wróżki Estery, „zobaczania jak mieszka Cichopek” albo doniesień, „czy Robert Lewandowski już zjadł śniadanie”. Pilnujemy tego, co nasze. Taki niemieckopodobny (sic!) patriotyzm.
 2. Fakty, nie opinie: mieszkamy w najbardziej pokręconej krainie w tej części Europy. Ktoś złośliwy powiedziałby, że jesteśmy takim wielkim Nowym Jorkiem, ale składającym się z… małych yorków, z których jeden szczeka głośniej od drugiego. Katowice są lepsze od Gliwic. Gliwice są lepsze od Bytomia. Sosnowiec jest lepszy od Katowic, a Tarnowskie Góry w ogóle są najlepsze. Piekary Śląskie są ważniejsze niż Siemianowice Śląskie, a w Rudzie Śląskiej najważniejsza jest każda dzielnica. Stolica u nas jest umowna, każdy ma swoje ambicje i swoją historię do opowiedzenia. Mało?
 3. No to jest jeszcze najważniejszy, święty podział wyznaczany pradawnymi meandrami rzeki Brynicy. Po lewej Śląsk, po prawej Zagłębie (albo raczej: odwrotnie). Spróbuj powiedzieć, że Jacek Cygan jest ze Śląska. Albo Edward Gierek. Albo że Huta Katowice. Tak, Huta Katowice jest w Zagłębiu. Trzeba uważać na każdym kroku, trzeba nadążać, trzeba wiedzieć. Jeśli Bóg istnieje, wie, że próbujemy. Ktoś jeszcze tak robi w naszym pięknym kraju?
 4. Weź teraz to wszystko do tzw. kupy: te wszystkie przesądy, te heheszki, te wszystkie strachy na lachy (że Śląsk) plus to ciekawe wszystko, co słyszałeś (lub widziałeś) na Śląsku. Mamy najlepszą historię do opowiedzenia w Polsce. Teraz już serio, bez śmieszków. Wiesz, że tak ze 150 lat temu różni sławni ludzie, gdy przyjeżdżali na Śląsk, to wyjeżdżali potem ze szczęką w karocy i poczuciem, że oto otwarło się przed nimi dno piekieł? Ten ogień, te huty, te dymiące kominy. Górny Śląsk to jest pakt z diabłem albo sam diaboł w istocie: nieprzewidywalny, niepokojący, w ciągłym ruchu napędzanym piekielnym ogniem. Kraina rozpięta gdzieś między niebem, a czeluścią. „Opowiedz mi to, jeśli potrafisz” – tak nam mów. A my będziemy opowiadać.
 5. Bo Śląsk (i Zagłębie) mogą Polaków uczyć, co to jest regionalizm. Co to jest (excuse my deutsch) „hajmat”. My tu mamy swój język, mamy swoją powikłaną historię, o której nie uczą w podręcznikach, mamy życiorysy, których nie rozgryzłaby nawet „Sprawa dla reportera”. Mamy nawet pomnik Piłsudskiego na klaczy z tym… no… męskim… No wiecie. W Katowicach, serio. Śląsk (i Zagłębie) to naprawdę pudełko czekoladek bez dna. Nigdy nie wiesz, na co trafisz. Czy ktoś o tym opowiada? Każdego dnia, jak my? No, sam zobacz.
 6. Musi być jeszcze punkt szósty? Więc… Jest inflacja. Jeśli czas to pieniądz, to pewnie masz coraz mniej czasu. Jeśli masz do wyboru: oddać dychę Glapińskiemu w tydzień, daj ją nam. Przynajmniej nie zamienimy jej w gwiezdny pył.


Co chcemy zrobić?

Milion rzeczy. Na przykład pisać o Ślązakach i Zagłębiakach tak, jak tego nie robi nikt. Opowiadać Śląsk i Zagłębie: historią, architekturą i filmowymi życiorysami. Program komentatorsko-satyryczny, bo jesteśmy szalenie dowcipni. Wywiady na temat transformacji przemysłowej naszego hajmatu – ważne, prawda?

Poza tym, próbujemy się też dobrze bawić i uwierz nam, brachu, możesz bawić się z nami. I obejrzyj w końcu film o Maradonie. A jeśli nie masz czasu, obiecujemy – napiszemy o tym tekst, specjalnie dla Ciebie.

Cele Autora

Jedziemy z koksem
 • 5 000 zł miesięcznie
 • 4 565 zł brakuje
8%
ŚLĄZAG wraz z siecią satelickich portali lokalnych to ok. 200 tekstów tygodniowo. Z Waszym wsparciem możemy dbać nie tylko o ilość, ale i jakość. W ten sposób na ŚLĄZAGU będzie pojawiać się jeszcze więcej tekstów, jakich nigdy nie spłodzą newsroomy żadnego z ogólnopolskich mediów, bo nie znają się na Śląsku (i Zagłębiu), jak my.
Nowy człowiek w redakcji
 • 10 000 zł miesięcznie
 • 9 565 zł brakuje
4%
Za każdym medium stoją ludzie. Mamy dziś najlepszych dziennikarzy w regionie, ale roboty jest mnóstwo, a pomysłów jeszcze mnóstwiej. Mamy kilka spektakularnych pomysłów w zanadrzu na nowe cykle wideo i podcasty. Zróbmy to razem, lepiej niż reprezentacja trenera Czesława w Katarze. Dużo lepiej.
Mniej reklam, więcej komfortu
 • 20 000 zł miesięcznie
 • 19 565 zł brakuje
2%
Utrzymanie takiego medium, jak ŚLĄZAG, to naprawdę ogromny wysiłek. Większe wpływy od patronów sprawią, że nie będziemy musieli tak bardzo gonić za reklamodawcami, którzy obecnie pozwalają nam robić to, co robimy. Nie chcemy wzbogacić się jak Elon Musk. Mniej reklam to także większy komfort korzystania ze ŚLĄZAGA. A wrażenia artystyczne równie wysokie.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Ślązag już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Alois Smolorz
Alois Smolorz
30 zł
Anonimowy patron
15 zł
Iza Kowalska
Iza Kowalska
100 zł
Przemysław Wojtasik
Przemysław Wojtasik
10 zł
owen777 mtb
owen777 mtb
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.