Marta Kurek

W Patronite od 08.10.2018

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 902

Liczba Patronów: 2951

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
500 miesięcznie
25 225 łącznie
Cześć, jestem Marta i... postanowiłam sprowadzić do Krakowa smoki! Na początek. Chciałabym, żeby legenda o Smoku Wawelskim ożyła nowym życiem, więc napisałam książkę o jego współczesnych potomkach i samodzielnie ją wydałam. Jeśli chcesz wiedzieć, co gra w moim smoczym serduchu, zapraszam Cię dalej.

O Autorze

Cześć, jestem Marta i...

...kieruję się w życiu słowami Tolkiena: "to nie przygoda, jeśli nie ma w niej smoków"! 

Moją przygodą jest książka, którą napisałam, i projekt, jaki wokół niej buduję. W pewien nudny, zimowy dzień wymyśliłam, że sprowadzę do Krakowa współczesnych potomków Smoka Wawelskiego, coby nie mówiono, że tu tylko smog :D Miałam wtedy 13 lat (to niby wiele tłumaczy...), ale teraz mam 21 i jeszcze nigdy nie byłam bardziej zadowolona z tego, co robię.

Od razu przyznam się, że dużo mówię, więc dla dobra nieco mniej cierpliwych, zacznę od maksymalnego skrótu, czyli listy najważniejszych informacji o mnie :) 

 

 1. Jestem autorką książki "Szał Vandy". Wydałam ją samodzielnie dzięki wsparciu z Polak Potrafi.
 2. Chcę, aby smoki powróciły między ludzi - tworzę uniwersum, w którym stare legendy (takie jak ta o Smoku Wawelski) ożywają nowym życiem i stają się częścią osadzonego w naszej rzeczywistości świata.
 3. Centrum moich działań jest Kraków - chcę promować nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i wykorzystać drzemiący w nim potencjał.
 4. SMOKI TO STYL ŻYCIA - moja działalność wykracza poza literaturę: dzielę z moją Smoczą Społecznością właściwie całą sobą - swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami, problemami, a nawet podróżami. 
 5. Patronite założyłam, żeby nie musieć sobie wypruwać wnętrzności we wspaniałych, choć naprawdę wyczerpujących psychicznie, krótkoterminowych akcjach crowdfundingowych i żeby móc realizować mój pomysł z lepszym zapleczem, na które nie zawsze mogę sobie pozwolić, bo "jestę studentę", więc wiadomo ;)

 

Uff, skrót już jest, więc mogę puścić wodze fantazji...

Kraków w rękach smoków?

Zaczęło się od "Szału Vandy", czyli pierwszej cześci serii "Dragonus Cracovus: Biomagia". "Szał Vandy" opowiada o Dragonus Cracovus - alternatywnym gatunku cywilizowanych, jakby "ludzkich" smoków - które na mocy Testamentu Smoka Wawelskiego (ich odległego przodka) kupują współczesny nam Kraków, aby osiedlić się tu wśród ludzi. Następuje Wielki Przylot, a Dragonus przynoszą swoją kulturę, technikę, religię, ale też mroczny sekret, z którym - jak to w baśniach bywa - musi się uporać główna bohaterka książki, piętnastoletnia Wanda Wszechwiedzka, córka naukowców i wielka miłośniczka biologii. 

Marta Kurek

Heh, no to sobie napisałam...

Jeśli myślisz, że trudno zdobyć Mount Everest, jesteś w błędzie. Trudno wydać powieść, tak przynajmniej uważa większość Polaków. "Proszę Cię, kochanie, kto to przeczyta?" - powie ciocia Zosia albo inny autorytet w dziedzinie literatury (lub też czytania gazetek z Biedronki), kiedy tylko napomkniesz o swoim marzeniu. Mam to szczęście, że jestem "ciocioodporna", więc postanowiłam zawalczyć o publikację "Szału Vandy", nawet gdyby na mojej drodze stanął tyranozaur albo sam Sauron z armią orków. Obyło się bez tego, ale droga nie była łatwa.

Początkowo książkę miało wydać wydawnictwo Znak, jednak w wyniku ich wewnętrzynych zmian zakończyliśmy współpracę. Wtedy... cóż, zaszalałam w prawdziwie smoczy sposób ;) 

Polak Potrafi to smok też!

W XXI wieku pierwszego miliona nie trzeba już kraść. Można go scrowdfundować! Tak też zrobiłam, choć nie był mi potrzebny milion. Uznałam, że 20 tysięcy "styknie", aby rozpocząć budowę smoczego imperium ze stolicą w Krakowie.

Dzięki wspierającym z Polak Potrafi zebrałam tę smoczą kupę złociszków i mogłam wydać swoją pierwszą powieść tak, jak zawsze marzyłam. Jest to efekt 7 lat wytężonej pracy i wstawania zawsze o 5 rano; dowód mojego uporu i być może motywacja dla innych. Przede wszystkim jest to jednak niesamowita opowieść. Historia z Krakowa, ale o całym świecie, współczesna baśń o odpowiedzialności i zderzeniu z innością. Przygoda podszyta szumem skrzydeł, ale nie odlatująca od Ziemi i tego, co tutaj nasze i piękne. Smoki mają w niej ludzkie twarze, a magia kryje się w naturze.

Za szczególne osiągnięcie uważam nie tyle samo wydanie "Szału Vandy", a wydanie go w sposób profesjonalny, co pozwoliło mi otrzymać patronat Miasta Literatury UNESCO i RMF FM.

Teraz, kiedy moje marzenie stało się rzeczywistością, chciałabym je rozwinąć :) 

Przede wszystkim zależy mi na budowaniu Smoczej Społeczności. W mojej książce smok to tak naprawdę symbol. Symbol mądrości i odwagi, które mogą zmienić świat. Chcę się dzielić swoją historią - niech to będzie wartość dla wszystkich, którzy też wierzą, że warto robić coś INNEGO.

Więcej o realizacji marzeń można przeczytać w Smokletterze, czyli w newsletterze, który wysyłam przez moją stronę martakurek.com :)

Wsparcia potrzebuję, bo jestem na początku drogi. Wydałam już książkę i samodzielnie ją sprzedaję, ale minus jest taki, że muszę też sama płacić np za dodruki, muszę też (albo raczej chcę ;)) po prostu żyć, a jak dobrze wiemy, życie kosztuje. Pomoc Patronów umożliwia mi zorganizowanie zaplecza (np. kamery, programów do montowania, materiałów do rysunku, komputera itp), na które normalnie nie mogłabym sobie pozwolić, a także na rozwój mojego pomysłu z większym rozmachem - mając do dyspozycji nie tylko środki, które zarabiam.

Wielki Przylot i jeszcze większy plan

Wydaje mi się, że powiedziałam już wszystko, choć jako gaduła mogłabym oczywiście powiedzieć drugie tyle. Na koniec dodam, że dążę do czegoś większego - wydaje mi się, że mój pomysł uwspółcześnienia legend Krakowa czerpie z wartości, które są bardzo potrzebne, a symbol smoka z ludzką twarzą mieści w sobie zarówno przeszłość, jak i przyszłości: wywodzi się z tradycji, ale sięga do współczesności, do nadziei i problemów, które dotyczą każdego. Jest w nim pierwotna mądrość, jest siła i jest ogień, który może ogrzać cały świat.

Mam nadzieję, że moja przygoda ze smokami nie skończy się wyłącznie na książkach i wyłącznie w Polsce. Wiem, że jest wiele smoczych opowieści do odkrycia i wielu, którzy chcieliby je poznać ;)

Marta i smoki!

 

Zdjęcia ze mną: Justyna Wydra (ig:@j.w.foto), zdjęcia książki: Gosia Lu (ig:@gosia.lu.photo), smocza suknia - projekt i wykonanie: Lucyna Zienkiewicz, www.kreatorka.eu (ig:@kreatorka.eu).

Dla bardzo dociekliwych zostawiam jeszcze link do mojej akcji na Polak Potrafi, do Smoczego Sklepu i do artykułu Miasta Kobiet z czasów zbiórki crowdfundingowej:

 

 1. http://bit.ly/2xOib0F
 2. http://bit.ly/SMOCZY_SKLEP
 3. https://www.miastokobiet.pl/marta-kurek-szal-vandy-biomagia/

 

 

 

 

 

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Waldi
Waldi
Próg: 500 zł
Jarosław Gauze
Jarosław Gauze
Próg: 50 zł
Jarosław Gauze
Jarosław Gauze
Próg: 100 zł
Waldi
Waldi
Próg: 100 zł