Staszek iGRAszkowski

W Patronite od 17.02.2016

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 523

Liczba Patronów: 206

Zostań Patronem
Kup na prezent
107 patronów
1 110 miesięcznie
61 219 łącznie
Youtuber. Rocznik '88. Hodowca niezależnych indyków klasy A (nie mylić z AAA). Własny wybieg, ostra selekcja, żadnych marnych nielotów. Lubisz gry niezależne? No to pjona!

O Autorze

Czołem ludziska!

Youtuber. To określenie zazwyczaj budzi uczucia bardziej mieszane niż Martini Bonda. "Jakiś dzieciak, który gra w głupie gry i drze japę" - mógłby ktoś pomyśleć. I w sumie jest w tym sporo racji, jeśli spojrzeć przez pryzmat stereotypów. Zakładając swój kanał chciałem pokazać trochę inną stronę tego popularnego medium - często nazywanego "rakowym", szczególnie w Polsce.

Dlaczego Patronite?

Gdy zakładałem ten kanał nie spodziewałem się, ile czasu będzie mi pochłaniał kilka lat później. Szczególnie, że to niezmiennie kanał o tematyce niszowej. Dziennie spędzam nad nim kilka, czasami nawet kilkanaście godzin. W tym czasie nie tylko nagrywam, edytuję, montuję, publikuję, tworzę miniatury i animacje, a warto nadmienić, że w każdym tygodniu wypuszczam 14 (tak, czternaście) filmów! Co zatem robię oprócz tego? Uwaga, długa lista incoming!

Czytam wszystkie komentarze, na wiele z nich odpisuję, dbam przede wszystkim o to, by były wolne od spoilerów, spamu i nic niewnoszących treści, a za łamanie regulaminu wręczam "nagrody specjalne". Prowadzę grupę i aktywnie się na niej udzielam, robię ankiety i staram się szukać kompromisu między tym, w co ja chcę grać, a co widzowie chcą oglądać. Non-stop poszukuję nowych gier, śledzę na bieżąco rynek. Piszę i odpisuję na maile, czy z developerami, czy wydawcami, czy sklepami, załatwiam różne bonusy w postaci giveaway'ów kluczy. Siedzę również nad Abstraktonem, darmową grą tekstową inspirowaną tym, w co gram - obecnie nad drugą częścią. Prowadzę też kilka wewnętrznych kanałów discordowych, związanych chociażby z tłumaczeniem odcinków (dodawaniem napisów) czy sprawami moderacyjnymi. Na swojej stronie prowadzę zawsze aktualny harmonogram odcinków aż do 7 dni wprzód, a także dbam o to, by treści na niej zawsze były na czasie. Dwa razy w tygodniu prowadzę streamy, na których nie tylko gram, ale też sporo rozmawiam z widzami. Czasami gry są na tyle inspirujące, że zmieniam pod nie animacje, kolorystykę, dodaję specjalne intro i outro. Na urlop, jeśli już jakiś się trafi, szykuję się jak na wojnę - dbam o to, by nawet wtedy, kiedy mnie nie ma, na kanale pojawiał się przynajmniej jeden materiał dziennie.

Przyznam się, że dopiero teraz, wypisując tutaj te rzeczy, uświadamiam sobie, ile to wszystko pochłania czasu. Wychodzi z tego co najmniej drugi etat - etat, z którego zarobki z samych reklam na YouTubie nie pozwoliłyby mi się utrzymać. Do tego nie chciałbym robić z kanałem niczego na siłę albo wbrew swoim założeniom (jak chociażby pokazywanie twarzy czy wciskanie lokowania marek, które nie pasują pod profil kanału bez względu na ilość proponowanych zer w umowie). 

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że nie kroczę indyczą ścieżką sam. Dostaję od widzów sporo pozytywnego feedbacku, część z nich aktywnie pomaga mi w moderacji czy dbaniu o stronę, której utrzymanie też swoje kosztuje, czy po prostu wspiera metodami doraźnymi (jak chociażby napiwki na streamach). Jednak sporo osób często wypytuje mnie o bardziej cykliczne bądź stałe formy wsparcia.

Jestem na Patronite niemal od samego początku serwisu i uważam, że to jedna z najlepszych platform łączących autorów z ludźmi, którzy chcą ich wspierać - do tego wciąż rozwijająca się i w całości po polsku.

Jak działa Patronite?

Działa on na zasadzie miesięcznej subskrypcji, czyli stałej kwoty, którą wspierasz mnie w każdym miesiącu. Co ważne, w każdej chwili możesz zmienić próg albo anulować subskrypcję! Możesz zatem wspomóc mnie w jutuberskiej krucjacie, która ma na celu przede wszystkim propagowanie gier niezależnych w Polsce. I co najfajniejsze - wsparcie pociąga za sobą dodatkowe benefity!

Co zyskam wspierając?

Wspierając mnie przyczyniasz się przede wszystkim do rozwoju kanału! Twoje wsparcie to nieoceniony czynnik motywujący do tworzenia kolejnych filmów, inwestowania w najnowsze produkcje, ulepszania sprzętu i softu do nagrań oraz pokazywania światu, jak lami... w sensie... robić porządne let's play'e! 

KAŻDY WSPIERAJĄCY OTRZYMUJE ZAWSZE PEŁNY PAKIET MATERIAŁÓW, BEZ WZGLĘDU NA WYSOKOŚĆ WSPARCIA!

Posiłkując się feedbackiem od widzów, a w szczególności od stałych Patronów, zdecydowałem się na taki właśnie model wsparcia. Oznacza to, że nie ma znaczenia, jak wysoką kwotą zdecydujesz się mnie wesprzeć, zawsze otrzymasz dostęp do WSZYSTKICH materiałów, jakie kiedykolwiek opublikuję (i już opublikowałem) tu na Patronite.

► KLIKNIJ TUTAJ PO WSZYSTKIE MATERIAŁY BONUSOWE ◄

Widzowie często powtarzali mi, że wspierają mnie po to, by wspierać, a nie po to, by coś za to dostać. Mimo to, nadal możesz liczyć na cykliczne, jak i bardziej sporadyczne materiały specjalne tworzone z myślą o wspierających.

Kim w ogóle jestem?

Zawodowo zajmuję się animacją i montażem filmowym, dawniej pracowałem jako programista, ale z zapędów do pisania kodu pozostał mi jedynie plan stworzenia swojej własnej pełnoprawnej gry (bo mam już na koncie kilka małych darmowych gier, które wypuściłem na świat przez ostatnie lata). Jestem też zapalonym graczem, który uwielbia gry niezależne (zwane potocznie "indykami"), gdyż to one, a nie gry AAA, dostarczają mi najwięcej inspiracji i uważam, że wciąż są niedoceniane. W maju 2014 roku postanowiłem nadać swojemu graniu jakiś sens i w ten sposób ruszył Staszek iGRAszkowski - kanał, w którym przede wszystkim chcę propagować gry niezależne w Polsce.

Jak działam? Nowe materiały publikuję codziennie o stałej godzinie. Prezentuję gry z pomysłem, okraszam je abstrakcyjnym poczuciem humoru, dywaguję nad mechanikami rozgrywki od strony programistycznej (taki skrzyw). Żeby nie było zbyt drętwo, czasem rzucę sucharem, czasem spektakularnie zlamię, czasem sobie porymuję i popitolę od rzeczy. Od spinania się są zszywacze.

Na jakie materiały mogę liczyć?

Materiały dzielę na kilka kategorii:

 • [NOWOŚĆ!] #GROdcast Niedzielny - publikowany w każdą niedzielę podcast, w którym dzielę się z Wami tym, co działo się w minionym tygodniu, tym, co mam w planach, czy tym, co ciekawego wydarzyło się w świecie indyków. Ja sobie pogadam, a Wy przy okazji dowiecie się czegoś zza kulis, bądź będziecie wiedzieć zawczasu o tym, co planuję wrzucić na kanał.
 • #DruGRA Szansa - cykl materiałów pokazujących gry, które nie miały swojej szansy na kanale (gdyż z różnych względów uznałem je za niezadowalające), lub takich, w które grałem po godzinach i warto by im było dać drugą szansę.
 • #Ciche iGRAnie - czasami wrzucam materiały z zapisów swoich rozgrywek, kiedy nie włączam mikrofonu.
 • #GROdatek - materiały uzupełniające odcinki na kanale, czyli próby maksowania poziomów, zaliczania wątków pobocznych itp.
 • #Z Archiwum Lam - często mocno archiwalne zapiski czy zdjęcia, obrazujące w ciekawy sposób to, jak zmienił się kanał od jego startu w 2014 roku.

Wśród archiwalnych materiałów znajdziecie również Indycze Podsumowania Miesiąca, w których podsumowywałem najciekawsze premiery mijającego miesiąca. Niestety z braku czasu i mocnego obciążenia związanego z przygotowywaniem takich materiałów, zawiesiłem tę formę. W jej miejsce weszły GROdcasty, w których opowiadam między innymi o tym, jakie indyki wyszperałem w sieci i na co możecie zwrócić uwagę.

W 4 minuty o Staszku

Mógłbym opisać Ci swoją historię życia, ale kto ma czas na takie TL;DR. Zamiast tego, rzuć okiem na ten krótki film najefektywniej prezentujący to, jak działam. (WAŻNE! Ten materiał będzie wkrótce odświeżony, bo z biegiem czasu trochę stracił na aktualności, ale wciąż pasuje tu najlepiej)

Formy płatności

Obecnie istnieją dwie metody płatności:

 • PayPal - Płatności automatyczne, które co miesiąc ściągają z Twojego konta PayPal kwotę adekwatną do progu, który wybrałeś, aż do momentu anulowania subskrypcji. Zrezygnować możesz w KAŻDEJ chwili.
 • TPay - Płatność bezpośrednio z konta bankowego z góry za okres, który ustalasz sam. Nie odświeża się automatycznie, pod koniec okresu subskrypcji dostajesz maila z informacją o jej wygasaniu. Nie wymaga konta PayPal.

Wątpliwości?

Nie jesteś przekonany? Masz pytania? Sprawdź sekcję FAQ poniżej lub dołącz do grupy dyskusyjnej Patroni Staszka na FB i rozwiej swoje wątpliwości!

Alternatywy?

Jeśli z jakichś względów nie podoba Ci się Patronite lub nie jesteś w stanie w nim uczestniczyć, rzuć gałką na sekcję WSPARCIE na mojej stronie.

FAQ

P: Czyli teraz Twój kanał staje się PayToWatch?
O: Nic bardziej mylnego! Wszystkie materiały, które pojawiają się na Patronite są materiałami DODATKOWYMI. Kanał pozostaje całkowicie bez zmian.

P: Czy mogę w każdej chwili anulować subskrypcję?
O: Oczywiście! Gdy dokonujesz pierwszej płatności po wyborze progu, masz gwarantowane 30 dni dostępu do materiałów. Możesz nawet od razu zrezygnować, jeśli taka jest Twoja wola i wrócić do subskrypcji za jakiś czas, np. zmieniając próg.

P: Czy zmiana progu w trakcie trwania subskrypcji oznacza opłacenie pełnej kwoty za nowy próg?
O: Tak. Licznik bije wtedy od nowa, czyli otrzymujesz przynajmniej 30 dni dostępu do materiałów z wybranego progu.

P: Skąd ta zmiana na model tych samych nagród bez względu na próg wsparcia?
O: Gdy rozmawiałem z Patronami na temat tego, jakie materiały chcieliby ujrzeć, większość twierdziła, że nie wspiera mnie po to, by coś dostać, bo już ode mnie dostaje (dużo materiałów o grach niezależnych, stały kontakt ze mną, transmisje na żywo itd.). Postanowiłem zatem, że postawię na równość za wsparcie w misji tworzenia kanału, a nie "kupowanie" coraz większej liczby dodatków, jak to odbywa się choćby w grach. Spora część mojej widowni to ludzie młodzi, których nie stać / nie mają możliwości wspierać wysokimi kwotami. Chciałbym, aby wszyscy byli traktowani na równi.

Wielka Pjona!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
nariusz h
nariusz h
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Majki Skotarczak
Majki Skotarczak
Próg: 5 zł
Szymon Tomczyk
Szymon Tomczyk
Próg: 5 zł
Adrian Klepczarek
Adrian Klepczarek
Próg: 5 zł