Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kolektyw Szpila w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKolektyw Szpila to feministyczna grupa antyrepresyjna, która powstała latem 2020 roku w Warszawie. Celem naszego działania jest zapewnienie pomocy prawnej każdej osobie zaangażowanej społecznie, która ze względu na swoje działania (np. udział w demonstracji, akcje bezpośrednie, organizowanie wydarzeń) ponosi konsekwencje prawne. Jesteśmy po to, by inne osoby czuły się bezpieczne i mogły działać, bez obaw, że zostaną same.
W ramach naszej pomocy zapewniamy wsparcie prawnika/czki od momentu zatrzymania przez całe postępowanie, pokrycie kosztów procesu, w niektórych przypadkach – pomoc solidarnościową. Pomagamy również w nagłośnieniu sprawy, czuwamy nad nią w ramach działań rzeczniczych oraz medialnych.
Kolektyw Szpila stał się rozpoznawalny po brutalnych zatrzymaniach społeczności LGBTQ+ 7 sierpnia 2020, czyli podczas tak zwanej “Tęczowej nocy”. Jesteśmy także wsparciem dla osób represjonowanych po protestach związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego lub spraw blokad homofobicznych furgonetek jeżdżących po polskich miastach. Od ponad roku zaangażowane jesteśmy również w udzielanie pomocy antyrepresyjnej dla osób działających społecznie na granicy polsko-białoruskiej.
Najważniejsze cele na najbliższy czas:
1. Zapewnienie stabilności obecnej struktury pomocowej na wypadek kolejnych represji i demonstracji:
a. utrzymanie kontaktów z siecią prawników i prawniczek gotowych świadczyć pomoc prawną,
b. pozyskanie stałych wpływów finansowych, pozwalających na kontynuowanie działań, w tym utrzymanie funduszu solidarnościowego, funduszu na koszty sądowe oraz funduszu na wynagrodzenia dla prawników i prawniczek,
2. Usystematyzowanie posiadanych informacji na temat spraw prowadzonych przez prawników i prawniczki, obecnie rozproszonych i nieaktualizowanych ze względu na brak czasu i mocy przerobowych, i na ich podstawie regularne raportowanie opinii publicznej, co będzie zwiększać wiedzę o stosowanych represjach,
3. Zwiększanie świadomości na temat represji doświadczanych na co dzień przez osoby nieuprzywilejowane, w tym wykluczone ekonomicznie czy ze względu na posiadanie cech narażających je na dyskryminację.
Dlaczego Patronite?
Mamy świadomość tego, że obecna skala protestów w Polsce jest dużo mniejsza niż w 2020 i 2021 roku, niemniej w każdej chwili może się to ponownie zmienić. Jednocześnie kolektyw Szpila kontynuuje niewidoczną i mniej medialną pracę związaną z gromadzeniem funduszy pozwalających na pokrycie kosztów pomocy prawnej dla osób oskarżonych po fali protestów sprzed dwóch lat. Te sprawy wciąż trwają, i nie ma takiego tygodnia aby ktoś ze współpracujących z nami prawników nie musiał stawiać się w sądzie. Właśnie dlatego kluczowa dla nas jest możliwość wypłacania choćby symbolicznych wynagrodzeń za ciężką pracę każdej z tych osób. Dzięki wsparciu Matronek i Patronów możemy utrzymać stabilną sytuację finansową kolektywu i przygotowywać się na kolejne wyzwania, jakie może przynieść 2023 rok.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.