Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyJesteśmy grupą pasjonatów, która działa na rzecz lokalnej społeczności. Głównym efektem naszych działań jest Kamieniecka Izba Pamiątek - Archiwum Społeczne im. Stefana Gnaczy
Izba gromadzi świadectwa historycznej zmiany na obszarze ziemi kamienieckiej, która została przyłączona do Polski w 1945 roku. Jesteśmy przekonani, że wartości historyczne i kulturowe stworzone przez Polaków na ziemi kamienieckiej miały i mają ogromne znaczenie w historii Dolnego Śląska i Polski.
Nasze izba opowiada i wyjaśnia tę złożoną rzeczywistość za pośrednictwem swoich różnorodnych kolekcji – niemal każdy ze składających się na nie przedmiotów jest darem bardzo konkretnej osoby, a przez to, nośnikiem określonej opowieści. Posiada nieocenioną wartość źródłową i historyczną, które powinny podlegać szczególnej ochronie.
Jako że działalność izby opera się na aktywności członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej, którzy są lokalnymi wolontariuszami, to od ich obecności i zaangażowania zależy istnienie izby.
Dlatego też chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom i prosić Was o wsparcie. Stara zasada mówi, że kto się nie rozwija ten stoi w miejscu. W rzeczywistości w dzisiejszym pędzącym do przodu świecie mamy wrażenie, że się cofamy.
Chcemy przywrócić izbie należny blask i dać jej drugie życie. Zależy nam, aby nie kojarzyła się tylko z archaicznymi gablotami, zakurzonymi rekwizytami, ale poprzez nowoczesne środki przekazu potrafiła przekazać uniwersalne prawdy o życiu i lokalnej historii.
1. Zabezpieczyć regionalne dziedzictwo kulturowe w jego formie materialnej i niematerialnej
Cel ten osiągniemy między innymi dzięki inwentaryzacji i digitalizacji archiwum oraz zbiorów znajdujących się w naszej izbie. Pomoże nam to wykorzystać zbiory w różnorodnych projektach we współpracy z innymi podmiotami. Chcemy także dzielić się naszą profesjonalną wiedzą i doświadczeniem na temat ochrony lokalnego dziedzictwa przez organizację multimedialnych prelekcji, zajęć szkolnych i warsztatów.
2. Wzmocnić tożsamość lokalną i szacunek dla dziedzictwa kulturowego
Będziemy dążyć do realizacji mikroprojektów wspierających naszą lokalną społeczność w działaniach związanych z pamięcią historyczną, takich jak nagrywanie relacji historii mówionej, digitalizacja rodzinnych zbiorów czy opracowywanie lokalnej historii.
3. Rozszerzyć potencjał ekspozycyjny, merytoryczny i społeczny izby
To jeden z najważniejszych kroków w realizacji postulatu naszego „żywego muzeum”. Wierzymy, że dzięki symbiozie naszych działań i pracy zespołowej poszerzymy skład naszego stowarzyszenia o krąg wspierających nas sympatyków. Działając wspólnie na szczeblu lokalnym będziemy mogli jeszcze efektywniej eksponować nasze ocalałe dziedzictwo.
Dzięki wam!
Wesprzyj działalność Autora Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.