To tylko teoria

W Patronite od 27.03.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 110

liczba Patronów: 76

144 patronów
2 340 zł miesięcznie
Od roku 2014 prowadzę bloga, który poświęcony jest przede wszystkim popularyzowaniu nauki, zwłaszcza biologii i medycyny. Obalam popularne mity na tematy naukowe, tłumaczę jak funkcjonuje nauka, krytykuję ruchy pseudonaukowe, promuję racjonalizm. Na co dzień zajmuję się biologią.

O Autorze

Nazywam się Łukasz Sakowski. Jestem biologiem i blogerem naukowym. Obie te rzeczy wiążą się z moją wieloletnią pasją do nauki, fascynacją poznawania nowych rzeczy. Od roku 2014 prowadzę bloga To Tylko Teoria, na którym piszę na tematy związane z nauką, głównie biologią, medycyną i żywieniem. Czasem są to teksty obalające popularne mity dotyczące zdrowia (jak "lewoskrętna" witamina C czy dwukrotne gotowanie wody), czasem artykuły w wersji popularyzującej, omawiające jakiś problem dotykający kwestii naukowych (jak szczepionki czy teoria ewolucji biologicznej), a czasem notki nastawione bardziej na rozrywkę, ale ciągle w nurcie popularyzującym naukę. Tłumaczę też różne zagadnienia, głównie z zakresu biologii, tak by każdy przeciętny człowiek mógł zrozumieć czym jest np. zjawisko mitozy i mejozy, dziedziczenia epigenetycznego, doboru naturalnego, dryfu genetycznego, na czym polega klonowanie albo tworzenie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Czasami tworzę wspólne projekty z innymi blogerami i jutuberami, np. odcinki na Uwaga! Naukowy Bełkot. Jestem również organizatorem Biologicznej Bzdury Roku, która ukazała się na moim blogu, a którą będę w kolejnych latach kontynuował. Prowadzę też pierwszy i główny Ranking Polskich Blogów Naukowych, również publikowany na moim blogu.

 

 

Na napisanie artykułu popularnonaukowego potrzeba sporo czasu. Oczywiście nie zawsze, niektóre teksty na tematy bardzo dobrze mi znane lub po prostu krótsze notki, można wyprodukować dosyć szybko. Na ogół jednak by opisać jakieś mechanizmy biologiczne, zweryfikować w podręcznikach czy aby na pewno wszystko jest poprawnie napisane i przejrzeć dodatkowo świeższą literaturę naukową do uzupełnienia tematu, potrzebuję więcej czasu. Coraz częściej też mojej blogowej działalności towarzyszy branie udziału w publicznych czy medialnych debatach albo wygłaszanie popularnonaukowych wykładów. Niejednokrotnie możliwości na dodatkowe materiały na blogu, takie jak zdjęcia czy filmiki oraz częściej pojawiające się nowe artykuły, ograniczane są przez brak sprzętu i inne sprawy związane z finansami. Dlatego postanowiłem poprosić o patronat, który pozwoli mi rozwijać dalej bloga i robić to prężniej i skuteczniej. 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem