To Tylko Teoria i podkast Teoretico

119 patronów
2 275 miesięcznie
To Tylko Teoria to blog naukowy, gdzie od 2014 r. publikuję oryginalne artykuły popularnonaukowe, analizy, komentarze, recenzje, krytyki ruchów pseudonaukowych, a od 2021 roku także podkast „Teoretico”.

O Autorze

Nazywam się Łukasz Sakowski. Od roku 2014 prowadzę bloga To Tylko Teoria, na którym piszę na tematy związane z szeroko pojętymi naukami przyrodniczymi, wyjaśniając je także w kontekście społecznym. Od 2021 roku nagrywam także podkast Teoretico, w którym rozmawiam z ekspertami na różne tematy dotyczące życia i świata w duchu racjonalizmu, empiryzmu i humanizmu. Jestem również organizatorem Biologicznej Bzdury Roku. Od czasu do czasu przygotowuję artykuły popularnonaukowe, analizy i wywiady także dla konwencjonalnych mediów, jednak przede wszystkim skupiam się na moim blogu.

 

 

Moja działalność, możliwa dzięki Patronom i Patronkom z Patronite:

 • Opisałem rozmaite pseudomedyczne terapie, wyjaśniając, czemu są nieskuteczne, np. biorezonans, biologia totalna, strukturyzowana woda, lewoskrętna witamina C, sok z noni, lewatywy z kawy i wiele innych;
 • Nagłośniłem w ogólnopolskiej skali ważne sprawy dotyczące zdrowia publicznego czy nieuczciwych informacji o produktach i usługach, w tym m.in. basen ze strukturyzowaną wodą firmy Sante, produkty wolne od GMO Hochland, suplementy od Katarzyny Lewko/Pepsi Eliot, kreacjonistyczne treści w podręcznikach szkolnych i wiele innych;
 • Wygrałem proces sądowy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu z Jerzym Ziębą;
 • Napisałem szereg artykułów popularnonaukowych na tematy dotyczące ewolucji biologicznej, genetyki, embriologii czy zoologii, w tym nawiązujące do ważnych aspektów życia codziennego, np. o kwestiach ewolucyjnego niedostosowania, będących przyczynami chorób cywilizacyjnych, o dziedziczeniu genetycznym i epigenetycznym, o tym jak rozwija się zarodek, czym dokładnie jest życie, jakie organizmy zamieszkują poszczególne tereny globu;
 • Szeroko krytykowałem ruchy antynaukowe i pseudonaukowe, w tym: medyczną homofobię, kreacjonizm i inteligentny projekt, antyszczepionkowców, ciałopozytywność rozumianą jako normalizowanie i gloryfikowanie otyłości, denialistów klimatycznych, denialistów płci, altmed, demonizowanie chemii i bioinżynierii rolniczej i wiele innych;  
 • Nie boję się otwarcie merytorycznie skrytykować zarówno działaczy i aktywistów skrajnie prawicowych (np. za homofobię), jak i skrajnie lewicowych (np. za ideologię łołk/woke);
 • Przeprowadziłem wiele wywiadów ze znakomitymi naukowcami; 
 • Wymyśliłem i regularnie organizuję plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku.

 

 

Wsparcie ze strony Patronów i Patronek na Patronite jest nieocenione. Pozwala mi ono:

 • pisać znacznie więcej artykułów na bloga, gdyż dzięki uzyskanym środkom mam czas na czytanie literatury, robienie wywiadów z ekspertami, weryfikowanie informacji i pisanie tekstów;
 • nagrywać podkasty w formie wywiadów z naukowcami, ekspertami, analitykami, w co wliczam również czas, aby do takich nagrań merytorycznie się przygotowywać;
 • utrzymywać i rozwijać stronę internetową To Tylko Teoria;

 

Pieniądze z Patronite znacząco przyczyniły i dalej przyczyniają się do utrzymania i rozwijania bloga. Mogę dzięki nim poświęcać więcej czasu na przygotowywanie i tworzenie wysokich jakościowo treści, nie martwiąc się o liczbę kliknięć, nie tworząc clickbaitów ani sensacji, jak również mogąc stronić od reklam, które na mojej stronie www są okazjonalną rzadkością. Na moim blogu nie ma także krótkich, newsowych tekstów czy treści skopiowanych z agencji prasowych itp., jakie dominują w wielu współczesnych mediach. Wszystkie artykuły są oryginalne, analityczne, rozbudowane.

Być może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale napisanie tego typu teksu to zazwyczaj najpierw godziny czytania rozmaitych publikacji i książek oraz weryfikowania informacji, robienia wywiadów z ekspertami, tworzenia zarysu artykułu, później napisania go, redakcji i wreszcie publikacji. Również do nagrania podkastu potrzebuję sporo czasu, aby się do niego przygotować merytorycznie. Nie ukrywam więc, że wsparcie z Patronite zasadniczo właśnie na to jest przeznaczone: na czas potrzebny do czytania, weryfikowania, analizy i pisania bądź nagrywania.

Nawet najmniejsza wpłata przyczynia się do utrzymania i rozwoju jakościowego dziennikarstwa i blogowania.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Agnieszka Kozłowska
Agnieszka Kozłowska
Próg: 5 zł
Grzegorz Świstowski
Grzegorz Świstowski
Próg: 50 zł
Katarzyna Smuda
Katarzyna Smuda
Próg: 10 zł
Katarzyna Wysocka
Katarzyna Wysocka
Próg: 5 zł
Maciej Mielniczuk
Maciej Mielniczuk
Próg: 25 zł
Di. Cre
Di. Cre
Próg: 25 zł