Avatar użytkownika

Dorota Kozińska

56
patronów
2 130 
miesięcznie
37 700 
łącznie
56
patronów
2 130 zł 37 700 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Upiór serdecznie dziękuje za wsparcie i zrobi wszystko, by odwzajemnić się swoim Patronom świeżą porcją solidnej publicystyki, rzetelnej wiedzy oraz inspirujących odkryć muzycznych.
30 zł miesięcznie
Upiór serdecznie dziękuje za wsparcie i zrobi wszystko, by odwzajemnić się swoim patronom świeżą porcją solidnej publicystyki, rzetelnej wiedzy oraz inspirujących odkryć muzycznych.
50 zł miesięcznie
Upiór serdecznie dziękuje za wsparcie i zrobi wszystko, by odwzajemnić się swoim Patronom świeżą porcją solidnej publicystyki, rzetelnej wiedzy oraz inspirujących odkryć muzycznych.
100 zł miesięcznie
Upiór serdecznie dziękuje za wsparcie i zrobi wszystko, by odwzajemnić się swoim Patronom świeżą porcją solidnej publicystyki, rzetelnej wiedzy oraz inspirujących odkryć muzycznych.
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
12 dostępnych miejsc
Upiór oficjalnie podziękuje Patronom w mediach społecznościowych, regularnie uzupełniając listę najgorliwszych mecenasów.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
4 dostępne miejsca
Upiór, w dowód pamięci o swych najhojniejszych mecenasach, będzie z nimi korespondował w formie tradycyjnych, odręcznie pisanych listów. Patroni mogą liczyć na "osobiste" teksty krytyczne, tworzone na gorąco podczas wyjazdów recenzenckich i wysyłane wraz z drobnymi upominkami z odwiedzanych teatrów na całym świecie - przynajmniej raz w miesiącu.
2000 zł miesięcznie
Wybierz 2000 zł
1 dostępne miejsce
Upiór proponuje wspólną wizytę w którejś z europejskich oper. Gwarantuje Patronowi bezpłatny bilet na przedstawienie. W pozostałych sprawach skontaktuje się z mecenasem osobiście i chętnie pomoże w organizacji wyjazdu.
5000 zł miesięcznie
Wybierz 5000 zł
1 dostępne miejsce
Tak wielkodusznego Patrona się nie spodziewam, ale jeśli się znajdzie, coś już wymyślę, żeby nie pożałował swojej decyzji.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Dorota Kozińska w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

"Upiór w operze: strona dla słuchających inaczej" jest jednym z najpopularniejszych w polskiej cyberprzestrzeni miejsc poświęconych muzyce, zwłaszcza operowej. Ma swoich sympatyków, ale też i życzliwych polemistów.

https://atorod.pl/

Nazywam się Dorota Kozińska – zajmuję się krytyką operową i od blisko dziesięciu lat staram się pozostać niezależna od wszystkiego poza tym, co widzę i słyszę na scenie. Stale współpracuję z "Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem "Teatr". Ponad trzy dekady byłam związana z Polskim Radiem, między innymi jako jurorka Płytowego Trybunału Dwójki.

W latach 1992-2013 pracowałam w redakcji „Ruchu Muzycznego” (z początku jako szefowa działu krajowego, 2011-2013 na czele działu teatru muzycznego), na którego łamach publikowałam między innymi felieton historyczny Mysz w Ruchu (pod pseudonimem Mus Triton). Prowadzę autorskie zajęcia o muzyce teatralnej w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współorganizowałam wiele przedsięwzięć edukacyjnych i akcji wolontariackich w kraju i za granicą, m. in. w Nepalu i Afganistanie. Od pięciu lat uczestniczę jako wykładowczyni w warsztatach krytyki muzycznej prowadzonych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jestem w gronie publicystów muzycznych rokrocznie nominujących młodych polskich artystów do prestiżowych "Paszportów Polityki".

W roku 2022 otrzymałam Doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich: "za bogatą twórczość krytyczną, eseistyczną i translatorską, obejmującą rozległe obszary muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru muzycznego".

Stronę "Upiór w operze" założyłam w 2014 roku – jako autorski, częściowo dwujęzyczny magazyn internetowy z możliwością wzajemnej wymiany opinii. Publikuję recenzje, eseje i felietony na tematy związane z operą, sztuką wokalną i historią wykonawstwa. Buduję solidną bazę informacyjną dla entuzjastów formy. Wszystkie przedsięwzięcia umożliwiające rozwój strony – podróże recenzenckie, badania i kwerendy w archiwach – finansuję z własnej kieszeni, bez wsparcia instytucjonalnego: żeby utrzymać status jednego z nielicznych profesjonalnych krytyków-freelancerów w Polsce.

***

My name is Dorota Kozińska – I am an opera critic who strives to remain independent of everything except what I see and hear onstage. I write and talk not only about opera. For many years, I headed the concert section and later the opera section at the Polish beweekly 'Ruch Muzyczny'. I teach opera and other forms of musical theatre at the Academy of Dramatic Art in Warsaw. I have participated as a lecturer in music criticism workshops organised by Fryderyk Chopin Institute since 2017. For more than three decades I collaborated with Polish Radio 2, e.g. as one of the judges on Płytowy Trybunał Dwójki (the Polish version of La Tribune des critiques de disques France Musique).

In 2022, I received the Annual Award of the Polish Composers' Union, "in recognition of the translation and critical work covering extensive areas of music, with a particular focus on musical theatre.

I established the website "Upiór w operze" in 2014 - as a partly bilingual online magazine relating mainly to opera and vocal arts (https://atorod.pl). I cover nearly all the expenses related to my work on the website myself, without any institutional support, in order to maintain my position as one of the few professional freelance critics in Poland.

„Upiór”, prowadzony w konwencji blogu, stał się jedną z najpopularniejszych stron poświęconych operze w polskiej cyberprzestrzeni. Ma swoich fanów, oddanych sympatyków, ale też życzliwych polemistów. Dyskusje przenoszą się na fora platform społecznościowych i często odbijają szerokim echem. Jako autorka staram się łączyć rzetelną wiedzę z temperamentem muzycznego odkrywcy i detektywa. Piszę nie tylko dla melomanów. Próbuję osadzić muzykę w szerszym kontekście sztuki, historii i kultury.

Od początku obserwuję statystyki strony. Wiem, jak wielu z Państwa kibicuje moim wysiłkom i motywuje mnie do dalszej pracy. Regularne, comiesięczne wsparcie Patronów ułatwi mi organizację przyszłych wyjazdów, umożliwi pracę w odległych archiwach, zagwarantuje fundusze na obsługę techniczną strony, zakup lub wynajem niezbędnych materiałów nutowych, literatury fachowej oraz plików audio. Innymi słowy, zapewni "Upiorowi" - docenianemu już teraz, także za granicą - stabilną przyszłość i szansę na dalszy rozwój. Wszystko po to, by zapewnić moim Czytelnikom jeszcze lepsze rozeznanie we współczesnym świecie opery.

Zapraszamy do wspierania Upiora – wiecznie głodnego wiedzy, niesytego muzycznych wrażeń i gotowego podzielić się tą strawą z jak najszerszym gronem odbiorców.

A gdyby ktoś miał ochotę posłuchać mojej rozmowy z prof. Janem Hartmanem - o muzyce, ale też o Afganistanie, świnkach morskich i innych Bardzo Ważnych Rzeczach - zapraszam!
https://www.youtube.com/watch?v=cQt4gdqempo

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Dorota Kozińska już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Beata Bolesławska-Lewandowska
Beata Bolesławska-Lewandowska
10 zł
Ewa Łętowska
Ewa Łętowska
100 zł
Jadwiga Rappe
Jadwiga Rappe
50 zł
Marta Uminska
Marta Uminska
30 zł
Ewa Urbańska
Ewa Urbańska
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.