Velesar

4 patronów
176 miesięcznie
3 672 łącznie
Polski zespół folk metalowy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich przedstawicieli tego gatunku, głęboko zakorzeniony w słowiańskiej historii i kulturze. Laureat 1. miejsca w plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na folkowy album roku 2021 za płytę "Szczodre Gody".

O Autorze

Formacja Velesar została założona w Cieszynie w 2018 r. (początkowo jako projekt solowy) przez Marcina Velesara Wieczorka – byłego wokalistę zespołów Goddess of Sin (2001-2007) i Radogost (2010-2014), a także twórcę kapeli River of Time (2014-2018). Narodziła się z fascynacji słowiańską kulturą i historią oraz z zamiłowania zarówno do muzyki metalowej, jak i folkowej. Główne inspiracje czerpie ze słowiańskiej mitologii, pradawnych wierzeń i obrzędów, ale także baśni i legend będących pozostałością bogatego dziedzictwa kulturowego dawnych Słowian.

6 lipca 2019 r. odbyła się premiera pierwszego albumu Velesara "Dziwadła". W jego nagraniu wzięli udział muzycy między innymi takich formacji, jak: Percival Schuttenbach, Helroth, Radogost oraz River of Time. Drugi album kapeli, zatytułowany "Szczodre Gody", ukazał się 1 października 2021 r.


SKŁAD ZESPOŁU:

 • Marcin Velesar Wieczorek (wokal)
 • Katarzyna Babilas (flet)
 • Ewa Kozieł (skrzypce)
 • Dawid Holona (gitara prowadząca)
 • Piotr Ave Pobłocki (gitara rytmiczna)
 • Michał Misiek Pruszowski (gitara basowa)
 • Łukasz Obiegły (perkusja)


NAGRODY I OSIĄGNIĘCIA:

 • 1. miejsce w plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na folkowy album roku 2021 (za płytę "Szczodre Gody"),
 • 3. miejsce w kategorii "Najlepszy debiut roku 2019" w holenderskim portalu Folk-metal.nl (za album "Dziwadła"),
 • 3. miejsce w plebiscycie portalu Folkmetal.pl na "Najlepszy album folk metalowy roku 2019" (za płytę "Dziwadła"),
 • 6. miejsce w plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na folkowy album roku 2019 (za płytę "Dziwadła").

DYSKOGRAFIA:

"Dziwadła" (2019)

"Szczodre Gody" (2021)


TELEDYSKI:

 

 

 

 

Więcej filmów znajdziesz na naszym kanale YouTube: www.youtube.com/velesar


DLACZEGO PATRONITE?...

Drodzy Przyjaciele!

Chociaż sama idea crowdfundingu nie jest nam obca, Patronite jest dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Od dawna zastanawialiśmy się nad tą opcją, jednak za każdym razem w ogólnym rozrachunku liczba minusów przewyższała (naszym zdaniem) liczbę plusów. Czy słusznie? Tego na razie nie wiemy. Faktem jest natomiast, że wiele osób, w tym z grona naszych najwierniejszych fanów, od dłuższego czasu namawiała nas, by spróbować. Tak więc w końcu daliśmy się przekonać...

Dlaczego? Cóż - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zaczęliśmy sobie jednak zdawać sprawę, że bez dodatkowego wsparcia prędzej czy później będziemy musieli się zatrzymać, a przynajmniej bardzo zwolnić tempo. Niestety, w zdecydowanej większości tworzenie muzyki w Polsce, zwłaszcza metalowej, nie tylko nie wiąże się z jakimikolwiek profitami finansowymi, ale wręcz wymaga ciągłego "dokładania do interesu". I my oczywiście robimy to od lat (niektórzy z nas od ponad dwudziestu), bo to jedyny sposób, byśmy mogli robić to, co kochamy - czyli być na scenie, tworzyć muzykę i grać dla Was. Jednak koszta takiej "zabawy" rosną coraz bardziej, zwłaszcza w ostatnim czasie, a to skutecznie hamuje jakąkolwiek działalność i spowodowało, że wiele naprawdę dobrych i obiecujących kapel zniknęło na zawsze ze sceny.

My nie zamierzamy ani znikać, ani zwalniać. Chcemy nadal spotykać się z Wami na koncertach, nagrywać nowe płyty i teledyski, tworzyć nowy materiał - czyli dawać Wam to, o co nas prosicie i na co czekacie. Niestety, to wszystko kosztuje - i to niemało. Niewiele osób wie (poza muzykami oczywiście), że od lat każdy koncert lub trasa koncertowa to spore wydatki dla zespołu. Począwszy od opłat dla klubu, w którym się gra, poprzez wynajem busa, paliwo, często również nocleg. Czasem niektóre z tych rzeczy zapewnia organizator - zwłaszcza w przypadku festiwali - ale zazwyczaj koszty te ponoszą zespoły. Nie jest tutaj łatwo wyjść "na zero", a często po raz kolejny po prostu trzeba dopłacić. Rzecz jasna, to nie wszystkie obciążenia finansowe. Do tego dochodzą przecież potężne koszta nagrania i wydania płyt, wahające się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także (o czym również często się nie pamięta) między innymi ceny sprzętu, na którym gramy (tych kwot nawet nie da się obliczyć).

Jak sami widzicie - łatwo nie jest. Co oczywiście nie znaczy, że zamierzamy się poddać lub zrezygnować z tego, co kochamy! Zaszliśmy już zbyt daleko i takiej opcji na pewno nie ma! Natomiast z pewnością z Waszą pomocą będzie nam trochę łatwiej - a to już bardzo dużo. Dziękujemy Wam i chylimy przed Wami czoła za wszelkie wsparcie, które dotąd od Was otrzymaliśmy. Sami wiecie, ile udało nam się dzięki temu do tej pory zrobić. A planów i pomysłów mamy jeszcze wiele... Jeżeli chcielibyście pomóc nam w ich realizacji - zachęcamy Was do wsparcia właśnie za pomocą platformy Patronite! Zwłaszcza że naszym najważniejszym celem jest obecnie nagranie trzeciego albumu! :)

Sława Wam wszystkim i każdemu z osobna!

Velesar


 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Przemysław Wrona
Przemysław Wrona
Próg: 49 zł
Brodaty Mercher
Brodaty Mercher
Próg: 49 zł
Krystyna Franke
Krystyna Franke
Próg: 49 zł
Dawid Antczak
Dawid Antczak
Próg: 29 zł
Anonimowy patron
Próg: 49 zł