Sieć Obywatelska Watchdog Polska

W Patronite od 19.10.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 498

Liczba Patronów: 426

Zostań Patronem
Kup na prezent
40 patronów
940 miesięcznie
24 005 łącznie
Jesteśmy niezależni i patrzymy władzy na ręce. Nie chcemy być okłamywani i dlatego sprawdzamy, jak jest naprawdę. Korzystając z prawa do informacji, które daje Konstytucja, zadajemy pytania instytucjom publicznym, a odpowiedzi analizujemy wspólnie dzięki sile crowdsourcingu na Sprawdzamyjakjest.pl

O Autorze

Cześć, jesteśmy z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Działamy na rzecz transparentności oraz jawności życia publicznego w Polsce. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatniczek i podatników. Stoimy na straży prawa do informacji. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać urzędy, te zaś wiedzą, że muszą odpowiadać.

Nie chcemy być okłamywani i dlatego sprawdzamy, jak jest naprawdę. Korzystając z prawa do informacji, które daje nam Konstytucja, zadajemy pytania instytucjom publicznym.

Sprawdzamy, jak jest!

Od 2019 roku wspólnie z Fundacją Gerere Fun for Good tworzymy Sprawdzamyjakjest.pl - portal, w którym bierzemy pod lupę dokumenty udostępniane przez publiczne instytucje. Działanie serwisu opiera się na crowdsourcingu, czyli wspólnemu analizowaniu przez internautów odpowiedzi urzędów. By nie było nudno, dorzuciliśmy jeszcze do tego elementy gry, tzw. grywalizacji. Użytkownicy pomagają nam czytać dokumenty, jednocześnie zdobywając odznaki i dobrze się bawiąc. Jest to pierwszy tego typu portal w Polsce.

Na Sprawdzamyjakjest.pl podejmujemy różne tematy, aby sprawdzić, jaka jest rzeczywista sytuacja w danym obszarze i móc podjąć działania na rzecz zmiany, jeśli wyniki wskazują na taką potrzebę. Innymi słowy jesteśmy takim obywatelskim NIK-iem ;)

Wspólnie z użytkowniczkami i użytkownikami portalu udało nam się zrealizować już 7 kampanii, które dotyczyły np. spraw związanych z wyborami, reformą sądownictwa, gminnymi social mediami czy jakością żywienia w szpitalach. Opisy wszystkich zrealizowanych kampanii wraz z raportami znajdziesz TUTAJ.

Za portalem stoi stworzony przez Fundację Gerere autorski mechanizm do analizy danych i weryfikacji poprawności odpowiedzi udzielanych przez poszczególnych użytkowników, który zwiększa rzetelność otrzymywanych wyników oraz mechanizm do masowej wysyłki zapytań do instytucji publicznych stworzony przez nas.

Aby zrealizować daną kampanię, musimy wykonać kilka kroków, które opisuje grafika poniżej.

Na czym to polega?

Analiza danych przez userów Sprawdzamyjakjest.pl polega na odpowiadaniu na pytania dotyczące dokumentu wyświetlanego na ekranie komputera/telefonu/tabletu. Zobacz, jak wygląda oznaczanie dokumentów na przykładzie naszej pierwszej kampanii:

Grywalizacja

Samo sprawdzanie dokumentów ma być dla użytkowników szybkie, łatwe i przyjemne, a dodatkowej motywacji dostarczają mechanizmy znane z gier, takie jak np. zdobywane przez userów odznaki.

Sukcesy

Serwis ma dopiero 2 lata i nie tylko udało nam się zrealizować już kilka kampanii, angażując w nie kilkaset osób, które przeanalizowały tysiące dokumenty, ustalając dziesiątki tysięcy faktów, ale został też dostrzeżony i doceniony przez społecznych innowatorów, zdobywając w 2019 roku nagrodę Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz nominację do World Summit Awards, gdzie ostatecznie dotarł do półfinału konkursu.

Plany na przyszłość

Cały czas pracujemy ze społecznością i razem rozwijamy serwis, biorąc pod uwagę jej potrzeby. Planujemy wprowadzenie nowych typów pytań i kolejnych scenariuszy gry, tak by czytanie urzędowych dokumentów było jeszcze przyjemniejsze, a efekty sprawdzania pozbawione błędów, ale myślimy też o lepszym dopasowaniu aplikacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz większej wygodzie korzystania z portalu na urządzeniach mobilnych. Chcemy też rozwijać sam mechanizm stojący za weryfikacją odpowiedzi, by dane były jeszcze bardziej rzetelne.

Wspieraj rozwój serwisu

Na Sprawdzamyjakjest.pl tworzymy miejsce, które pozwala szybko i rzetelnie sprawdzać, jak funkcjonują władze oraz instytucje publiczne. Dzięki niemu możemy ustalić ważne fakty związane z funkcjonowaniem naszego kraju, dlatego jeśli podoba Ci się nasz projekt, to pomóż nam go rozwijać. Zostań naszym Patronem/Patronką lub skorzystaj z innych sposobów finansowego wsparcia naszego projektu opisanych na naszej stronie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nas lub o Sprawdzamyjakjest.pl? A może masz pomysł na to, jak udoskonalić nasz profil na Patronite?

Napisz do nas na patronite@siecobywatelska.pl lub zajrzyj na naszą stronę siecobywatelska.pl oraz media społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram, Wykop.

Dziękujemy i pozdrawiamy!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Zuzanna Banaś
Zuzanna Banaś
Próg: 10 zł
Marek Dobrzański
Marek Dobrzański
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 100 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Karol Kujawski
Karol Kujawski
Próg: 10 zł
Łukasz Kiełboń
Łukasz Kiełboń
Próg: 10 zł