Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite RegulaminNie jesteś zalogowany
W Patronite od 19.10.2020
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 498
Liczba Patronów: 426
Nie chcemy być okłamywani i dlatego sprawdzamy, jak jest naprawdę. Korzystając z prawa do informacji, które daje nam Konstytucja, zadajemy pytania instytucjom publicznym.
Sprawdzamy, jak jest!
Od 2019 roku wspólnie z Fundacją Gerere Fun for Good tworzymy Sprawdzamyjakjest.pl - portal, w którym bierzemy pod lupę dokumenty udostępniane przez publiczne instytucje. Działanie serwisu opiera się na crowdsourcingu, czyli wspólnemu analizowaniu przez internautów odpowiedzi urzędów. By nie było nudno, dorzuciliśmy jeszcze do tego elementy gry, tzw. grywalizacji. Użytkownicy pomagają nam czytać dokumenty, jednocześnie zdobywając odznaki i dobrze się bawiąc. Jest to pierwszy tego typu portal w Polsce.
Na Sprawdzamyjakjest.pl podejmujemy różne tematy, aby sprawdzić, jaka jest rzeczywista sytuacja w danym obszarze i móc podjąć działania na rzecz zmiany, jeśli wyniki wskazują na taką potrzebę. Innymi słowy jesteśmy takim obywatelskim NIK-iem ;)
Wspólnie z użytkowniczkami i użytkownikami portalu udało nam się zrealizować już 7 kampanii, które dotyczyły np. spraw związanych z wyborami, reformą sądownictwa, gminnymi social mediami czy jakością żywienia w szpitalach. Opisy wszystkich zrealizowanych kampanii wraz z raportami znajdziesz TUTAJ.
Za portalem stoi stworzony przez Fundację Gerere autorski mechanizm do analizy danych i weryfikacji poprawności odpowiedzi udzielanych przez poszczególnych użytkowników, który zwiększa rzetelność otrzymywanych wyników oraz mechanizm do masowej wysyłki zapytań do instytucji publicznych stworzony przez nas.
Aby zrealizować daną kampanię, musimy wykonać kilka kroków, które opisuje grafika poniżej.
Na czym to polega?
Analiza danych przez userów Sprawdzamyjakjest.pl polega na odpowiadaniu na pytania dotyczące dokumentu wyświetlanego na ekranie komputera/telefonu/tabletu. Zobacz, jak wygląda oznaczanie dokumentów na przykładzie naszej pierwszej kampanii:
Grywalizacja
Samo sprawdzanie dokumentów ma być dla użytkowników szybkie, łatwe i przyjemne, a dodatkowej motywacji dostarczają mechanizmy znane z gier, takie jak np. zdobywane przez userów odznaki.
Sukcesy
Serwis ma dopiero 2 lata i nie tylko udało nam się zrealizować już kilka kampanii, angażując w nie kilkaset osób, które przeanalizowały tysiące dokumenty, ustalając dziesiątki tysięcy faktów, ale został też dostrzeżony i doceniony przez społecznych innowatorów, zdobywając w 2019 roku nagrodę Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz nominację do World Summit Awards, gdzie ostatecznie dotarł do półfinału konkursu.
Plany na przyszłość
Cały czas pracujemy ze społecznością i razem rozwijamy serwis, biorąc pod uwagę jej potrzeby. Planujemy wprowadzenie nowych typów pytań i kolejnych scenariuszy gry, tak by czytanie urzędowych dokumentów było jeszcze przyjemniejsze, a efekty sprawdzania pozbawione błędów, ale myślimy też o lepszym dopasowaniu aplikacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz większej wygodzie korzystania z portalu na urządzeniach mobilnych. Chcemy też rozwijać sam mechanizm stojący za weryfikacją odpowiedzi, by dane były jeszcze bardziej rzetelne.
Wspieraj rozwój serwisu
Na Sprawdzamyjakjest.pl tworzymy miejsce, które pozwala szybko i rzetelnie sprawdzać, jak funkcjonują władze oraz instytucje publiczne. Dzięki niemu możemy ustalić ważne fakty związane z funkcjonowaniem naszego kraju, dlatego jeśli podoba Ci się nasz projekt, to pomóż nam go rozwijać. Zostań naszym Patronem/Patronką lub skorzystaj z innych sposobów finansowego wsparcia naszego projektu opisanych na naszej stronie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o nas lub o Sprawdzamyjakjest.pl? A może masz pomysł na to, jak udoskonalić nasz profil na Patronite?
Napisz do nas na patronite@siecobywatelska.pl lub zajrzyj na naszą stronę siecobywatelska.pl oraz media społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram, Wykop.
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Właśnie zostałeś/aś naszym Patronem/ką! Twoja cegiełka wiele dla nas znaczy. Dziękujemy za wsparcie naszych działań!
Patroni: 6
Dziękujemy! Bardzo nas cieszy, że chcesz wspierać rozwój Sprawdzamyjakjest.pl, dlatego zapraszamy Cię do dołączenia do zamkniętej grupy dla userów Sprawdzamyjakjest.pl na naszym fejsbukowym profilu Watchdoga. Tam w pierwszej kolejności podzielimy się z Tobą nowościami w serwisie, zapytamy o Twoją opinię, czy poinformujemy o ważnych zmianach.
Patroni: 20
Dziękujemy za Twoje wsparcie i to, że zostajesz naszym Patronem/Patronką! W tym progu również masz dostęp do zamkniętej grupy na FB, a dodatkowo dostajesz od nas jednorazowe podziękowanie za dołączenie do grona Patronów w mailingu wysyłanym do userów SJJ przy okazji realizowanych w serwisie kampanii.
Patroni: 7
Dziękujemy, że jesteś z nami! Poza wszystkim, co oferujemy przy niższych progach wsparcia, dostaniesz od nas również specjalną, wirtualną psią odznakę Patrona. Grafikę prześlemy do Ciebie mailem, a jeśli jesteś użytkowniczką/użytkownikiem Sprawdzamyjakjest.pl, to pojawi się też na Twoim profilu gracza.
Patroni: 2
Dziękujemy za Twój wkład w rozwój Sprawdzamyjakjest.pl! Za Twoje wsparcie, oprócz wszystkiego, co proponujemy w poprzednich progach, umieścimy Twój pseudonim w specjalnej sekcji "Wspierają nas" na Sprawdzamyjakjest.pl. Niech wszyscy dowiedzą się, że wspierasz naszą inicjatywę!
Patroni: 4
Jesteśmy Ci bardzo wdzięczni za wybór tego progu! Dostajesz od nas wszystkie wymienione wcześniej formy podziękowania oraz cyfrowy certyfikat Patronki/Patrona Watchdoga.
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc