Fundacja Weźpomóż.pl

W Patronite od 04.09.2019

Ratujemy żywność z supermarketów przed zmarnowaniem. Zamiast do kosza, trafia ona do potrzebujących. Stawiamy i zasilamy na ulicach polskich miast społeczne lodówki. Organizujemy podstawowe rzeczy potrzebne do życia - środki czystości, opał, koce, poduszki, ubrania, etc. Przywracamy ludziom godność!

O Autorze

 

Cześć! Tu Jan Piontek. Jestem pomysłodawcą i założycielem wrocławskiej fundacji Weźpomóż.pl.  Udzielam się społecznie. Jestem radnym Rady Osiedla Szczepin we Wrocławiu. Dzięki zaangażowaniu w działalność charytatywną znalazłem się w gronie 30. najbardziej kreatywnych wrocławian 2018:

https://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2018/jan-piontek

W poniższym reportażu mówię o tym, co mnie nakręca do działania:

https://dziendobry.tvn.pl/a/motorniczy-ktory-po-pracy-zamienia-sie-w-superbohatera

Główna idea - nie marnuj jedzenia. Weź, pomóż!

Czy wiesz, że w Polsce marnuje się rocznie 9 milionów ton żywności? To nie żart! Dobre, zdrowe jedzenie, z prawidłową datą ważności jest wyrzucane i utylizowane, ponieważ sieci handlowe nie nadążają ze sprzedażą.

Czy wiesz, że jednocześnie tysiące ludzi w samym tylko Wrocławiu staje przed codziennym dylematem, kupić lekarstwa czy jedzenie? Opłacić rachunki czy kupić artykuły spożywcze? Pomyśl, jak wygląda to w skali całego kraju.

Można te dwie sprawy połączyć i realnie pomóc ludziom. To właśnie robimy!

Pozyskujemy jedzenie ze sklepów i sieci handlowych i wydajemy je potrzebującym. Tygodniowo nawet 4 tony żywności  zamiast do kosza trafia do najuboższych dzięki nam.

Przy współpracy z Bankiem Żywności bierzemy również udział w programie operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jedzenie dla osób potrzebujących wydajemy dwa razy w tygodniu na ul. Zachodniej 1 we Wrocławiu. Do tej pory wydaliśmy ok. 25 000 paczek z żywnością.

Pomagamy stawiać społeczne lodówki. Co to takiego? Idea jest bardzo prosta. Masz za dużo jedzenia? - włóż je do lodówki! Potrzebujesz jedzenia? - wyciągnij je z lodówki! Nasze lodówki stoją na zewnątrz. Na ulicach Wrocławia, jak do tej pory, postawiliśmy ich 16, jest też kilka na terenie całego kraju.  Wkrótce ich liczba wzrośnie o  trzy kolejne . 

Organizujemy dla potrzebujących opał i środki czystości, przygotowujemy spotkania świąteczne oraz imprezy dla dzieci. Czy wiesz, że dzięki naszej pomocy już 50 osób znalazło stałą pracę? Aktywnie przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu, to jest możliwe!

Klikając na  odnośnik poniżej możesz przeczytać o Wigilii, którą zorganizowaliśmy w ubiegłym roku dla ponad 1000 osób we Wrocławiu:

https://wroclaw.tvp.pl/40540456/wigilijne-spotkanie-dla-potrzebujacych

Dlaczego proszę Cię o pomoc?

Nie mamy stałego finansowania naszej działalności. Jedyne środki, którymi dysponujemy pochodzą z pojedynczych wpłat ludzi dobrej woli. Jednak ze względu na rosnącą skalę naszej działalności potrzebujemy dodatkowego, systematycznego finansowania.  

Codziennie odbieramy żywność z sieci handlowych, którą następnie przekazujemy do społecznych lodówek, ośrodków pomocy, parafii, samotnych matek, czy osób niepełnosprawnych i schorowanych. Dodatkowo dwa razy w tygodniu przewozimy jedzenie, które następnie wydajemy w postaci paczek - ok. 1000 paczek tygodniowo. Wiąże się to niebagatelnymi kosztami: paliwa, reklamówek do robienia paczek, worków na śmieci, rękawic gumowych, etc. Teraz część tych kosztów pokrywamy z własnej kieszeni - to nie żart.

Ze względu na rosnącą ilość pozyskiwanego i wydawanego jedzenia pojawiła się potrzeba wynajęcia większego lokalu. Dodatkowo w planach mamy zakup samochodu z izotermą (chłodni), tak żeby zapewnić dłuższą świeżość przewożonych produktów. 

Wejdź na stronę wezpomoz.pl, polub nas na Facebooku  i  Instagramie, obejrzyj filmy i zdjęcia. Zobacz, jak działamy. Przyłącz się! By pomóc, wystarczy niewiele.  Dlatego nie stój obojętnie.  Weź, pomóż!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)