Wilcza Dusza FCI

W Patronite od 09.06.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 759

liczba Patronów: 782

8 patronów
200 zł miesięcznie
745 zł łącznie
Wraz z naszymi psami Siberian Husky startujemy w wyścigach psich zaprzęgów, jest to nasza pasja i sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości dnia codziennego. Wyścigi na długich dystansach to przede wszystkim walka z samym sobą i swoimi słabościami oraz surowymi warunkami zimowej aury.

O Autorze

Naprawdę żyje tylko ten, który żyje z pasją.

Witamy Cię na naszym profilu.

Jesteśmy Agata i Piotr, pasjonaci i hodowcy psów rasy Siberian Husky pod przydomkiem Wilcza Dusza FCI. Mieszkamy w Wielkopolsce na pograniczu gmin i mast Swarzędz i Kostrzyn, niedaleko Poznania. Wraz z naszymi psami uczestniczymy w zawodach sportów psich zaprzęgów jakie rozgrywane są w Polsce i na świecie w tej dyscyplinie.

 

Zaprzęgi bez śniegu ?

Zastanawiasz się pewnie jak to możliwe skoro w ostatnich latach w Polsce praktycznie nie ma śniegu :)

Już wyjaśniamy. Sporty psich zaprzęgów mogą być rozgrywane zarówno na śniegu gdzie zawodnicy startują na saniach, nartach, jak i w formule dryland - psy zamiast do sań podpinane są do rowerów, hulajnogi, wózków zaprzęgowych 3 i 4 kołowych.

 

Parę informacji o sportach psich zaprzęgów.

Zawody psich zaprzęgów rozgrywane są w takich formułach jak:

 • sprint od 3 do 10 kilometrów,
 • średni dystans od 10 do 100 kilometrów
 • długi dystans powyżej stu kilometrów.

Konkurencje zaprzęgowe dzielone są także na kategorie i klasy ze względu na ilość i rasę uczestniczących psów między innymi:

 • klasa D lub DS1/2– gdzie uczestniczą jeden lub dwa psy,
 • klasa C lub DR4– od trzech do czterech psów,
 • klasa B lub DR6– od pięciu do sześciu psów,
 • klasa A lub DR8– od siedmiu do ośmiu psów,
 • klasa O – od dziewięciu do dziesięciu psów,
 • klasa N – gdzie bierze udział nielimitowana ilość psów oczywiście musi to być minimum jedenaście psów;

Każda z klas ma jeszcze dodatkowo podział na psy nierasowe i rasowe (NB 1/2). Czyli dla przykładu DR6 NB1 będzie to zaprzęg 5-6 psów rasowych Siberian Husky, a DR6 NB2 zaprzęg psów rasowych składający się z psów Grenlandzkich lub Alaskan Malamute. 

Zapewne nie wiesz, ale Polacy mają naprawdę wiele sukcesów w sportach psich zaprzęgów, pomimo, że jest ona niszowa i większość ekip musi sama zdobywać finansowanie do treningów i startów bowiem nie jest ona dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.

 

Teraz troszkę się pochwalimy i przedstawimy plany na przyszłość.

W sezonie 2018/19 Agacie udało się wywalczyć 4 miejsce na Mistrzostwach Polski w sprincie rozgrywanych w Szamotułach-Koźle a także 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w sprintach:

 - 2. miejsce w DR6 NB na zawodach w Rudach - Szczekowyje 

 - 4. miejsce w DR6 NB na Mistrzostwach Polski w Szamotułach/Koźle

 - 4. miejsce w DR6 NB na zawodach w Lubieszowie - Lubieszowski Cross

Jednak naszym głównym marzeniem była rywalizacji na zdecydowanie dłuższych dystansach. Docelową imprezą sezonie 2018/2019 były zawody w Bieszczadach "W Krainie Wilka" na dystansie 100km na śniegu. Niestety przez niekrzystne warunki pogodowe i braku śniegu zawody zostały odwołane. Naszym największym sukcesem było ukończenie nieoficjalnych zawodów "Maszerska Wyrypa 2018" na dystansie 75km z 2 obowiązkowymi odpoczynkami w czasie 15h:46min (czas pokonania trasy bez odpoczynku 5h:46min) rozgrywanych w formule non-stop.

W roku 2019 w dniach 14-15 września udało nam się wraz z klubem Wilczy Pakt i hodowlą Mroźny Błękit zorganizować na terenie miasta Aleksandrów Łódzki seminarium odnośnie sportów zaprzęgowych, gdzie głównym gościem był Rob Cook, który jako pierwszy musher w jednym sezonie na Siberian Husky ukończył dwa najdłuższe wyścigi na świecie Inditaroad oraz YuconQuest rozgrywane na dystansie 1000mil (z tymi samymi psami). Drugim gościem byl Grzegorz Linda - Zimowy Wyraj wielokrotny uczestnik najwiekszych wyścigów w Europie.

W niedawno zakończonym sezonie 2019/2020 przygotowywaliśmy się już do zawodów długodystansowych w Polsce i za granicą: 

 •  09-12.11.2019 Szamotuly-Koźle Puchar Polski w sprintach - 5 miejsce w klasie DR8 (7-8 psów), 3 miejsce w klasie DR8 NB1 (rasowe psy pierwotne)
 • 30.11-01.12.2019 - Klaistow 2019 – Miakoda Schlittenhunderennen  w Niemczech w klasie LT2-1  https://miakoda-huskys.de 2x22.5km - 6 miejsce w klasie  (start na średnim dystansie na 8 psach - pomimo odległego miejsca jesteśmy bardzo zadowoleni bowiem psy przebiegły trasę w zakładanym czasie -  a startowaliśmy na ciężkim treningowym 100kg wózku)
 • 20-22.12.2019 - Maszerska Wyrypa na dystansie 90km - wyścig ukończyliśmy na 2 miejscu
 • 21-25.01.2020 - Šediváčkův Long na dystansie 200km - wyścig ukończyliśmy na 11 miejscu (4 miejsce po 2 etapach) - niestety w wyścigu tym 4 suczki startowały w cieczce co spowodowało dekoncentracje ekipy - jednak miejsce to uważamy za sukces bowiem był to pierwszy start oficjalny na śnieg. Agata jest również pierwszą Polką, która ukończyła ten wyścig i jednocześnie pierwszym polskim musherem, który ukończył rywalizację w tych zawodach z psami rasowymi.

 • 14-16.02.2020 - Kraina Wilka - Bieszczady 100km Międzynarodowe Mistrzostwa Polski na średnim dystansie na śniegu - Agata zajęła z psiakami 4 miejsce w DR8 i 1 miejsce w DR8NB1 (psy rasowe) - niestety z powodu zbyt małej liczby zawodników w naszej klasie byliśmy klasyfikowani z psami nie rasowymi

 • 04-08.03.2020 - Polardistance 160 - Mistrzostwa Świata WSA na długim dystansie (180km) w formule non stop, Agata zajęła z psami 12 miejsce na 16 ekip, a sam wyścig przejechała w 24h 31min 17s (wliczone 4h przymusowej przerwy)

W planach na sezon 2020/2021 mieliśmy:

 • październik 2020 Szczekowyje w Buku zawody na krótkim i średnim dystansie - otwarcie sezonu
 • listopad 2020 Szamotuły Koźle puchar polski na krótkim dystansie
 • grudzień 2020 Maszerska Wyrypa 10 edycja jubileuszowa zawody na średnim dystansie - 100km
 • grudzień 2020 Klaistow 2020 – Miakoda Schlittenhunderennen - poprawa pozycji z zeszłego roku + wystawienie drugiej ekipy
 • styczeń 2021 Šediváčkův Long 200 i 300 - wystawienie 2 ekip - pierwszy start Polki na dystansie 300km w psach rasowych
 • luty 2021 Kraina Wilka - wystawienie 2 ekip i walka o Mistrzostwo Polski na średnim dystansie
 • marzec 2021 Polardistance 300 - pierwszy start Polki na dystansie 300km - próba zdobycia kwalifikacji do wyścigu Femundlopet 450
 • marzec 2021 Beaver Trip Trial 250 - próba zdobycia kwalifikacji do wyścigu Femundlopet 450

Zarówno  Polardistance 300 jak i Beaver Trip Trial 250 to wyścigi eliminacyjne uprawniające do startu w Femundlopet 450 jednego z najdłuższych i najtrudniejszych wyścigów zaprzęgowych w Europie - gdyby udało nam się ukończyć jeden z wyścigów kwalifikacyjnych Agata byłaby pierwszą Polką która miałaby prawo startu w tych zawodach.

 

Smutny i przedwczesny koniec sezonu.

Zapytacie czemu sformułowanie "w planach mieliśmy"? Niestety sezon 2019/20 zakończył się dla nas przedwcześnie z jednej strony przez panującą epidemię, a z drugiej z powodu uszkodzenia naszego środka transportu.

W drodze na wyścig w Bieszczadach ulegliśmy poważnie wyglądającemu wypadkowi ... nasz samochód wpadł w poślizg i zatrzymał się w pobliskim rowie. Na szczęście psom ani nam (podróżowaliśmy z 3 letnią córeczką) nic się nie stało - poza obrażeniami psychicznymi.

Dzięki pomocy przyjaciół i osób postronnych udało nam się na lawecie dostać na zawody w Bieszczadach oraz wypożyczonym samochodem na zawody Polardistance 160 w Szwedzkiej Sarnie. Nasz samochód jak się później okazało uległ na tyle poważnym uszkodzeniom (uszkodzona podłużnica jeden z głównych elementów  konstrukcyjnych), że auto nie nadaje się już do naprawy bowiem nie będzie  tak bezpieczne jak do tej pory. Niestety sytuacja dla nas jest o tyle ciężka, że uszkodzony samochód nadal spłacamy bo kupiliśmy go z kredytu gotówkowego.Niestety bez samochodu nie jesteśmy w stanie ani przygotować odpowiednio psów do nowego sezonu, ani nie będziemy w stanie dostać się na zaplanowane zawody.

 

Zastanawiasz się po co nam profil na Patronite.pl skoro mamy hodowle ?

Już wyjaśniamy. W Polsce panuje przekonanie, że hodowla to intratny biznes, być może ale dla pseudohodowli, gdzie suczki mają szczeniaki przy każdej cieczce, czyli są traktowane jak fabryka. To nie nasza droga, u nas psy i suczki to część rodziny i zespołu. Każda ciąża to wypadnięcie zawodniczki z cyklu treningowego na około pięć miesięcy - 2 miesiące ciąży + 2-3 miesiące wychowywania szczeniaków. Dlatego suczki mają szczeniaki maksymalnie 2-4 razy w życiu, bowiem każda ciąża powoduje duże obciążenie organizmu i potrzeba dużo czasu aby wypełni się zregenerował. 

Wszystkie wydatki na wyżywienie, opiekę weterynaryjną, treningi jak i starty w zawodach pokrywamy z własnych środków oraz częściowo z pieniążków, które uzyskamy ze sprzedaży szczeniaków czy kryć naszymi psami reproduktorami.

Na 99.9% zawodów nie ma nagród pieniężnych, nagrodą jest worek karmy czy jakiś upominek, jednak najważniejszą jest satysfakcja z tego, że wraz z zespołem dobrze przepracowaliśmy trening przedsezonowy który pozwolił nam  ukończyć dane zawody.

Dla przykładu, aby ukończyć zawody długodystansowe takie jak Sedivackuv Long 200 czy Polardistance 160 ekipa powinna w cyklu treningowym wybiegać około 1500-2000km + odbyć kilka treningów na śniegu, aby psy umiały odpowiednio biegać.

A więc odpowiadając na powyższe pytanie.. profil tutaj i znalezienie patronów pozwoli nam dalej realizować nasze marzenia. Twój wkład pozwoli nam na rozwijanie naszej pasji, pozwoli też lepiej przygotować się nam i naszym psom do kolejnych wyzwań z którymi możesz zapoznać się w celach. Od razu powiemy że to tylko krótka zajawka bowiem plany i cele rozpisaliśmy tylko na rok 2020/2021.

 

A teraz, dziękujemy że wytrwałeś do końca i zapraszamy do zostania naszym Patronem :)

Agata, Zosia i Piotr

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni