Wyprawy Leona

W Patronite od 31.10.2016

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 117

liczba Patronów: 147

52 patronów
1 580 zł miesięcznie
Od kilku lat zajmuję się eksploracją nieczynnych kopalni na terenie Dolnego Śląska i nie tylko. Ryzykowne hobby, ale sprawiające mi przyjemność :) Moje relacje znajdziecie na stronie www, YouTube oraz profilu na Facebooku

O Autorze

 

Kim jestem?

Blogerem? Fotografem? Eksploratorem? Połączeniem tego wszystkiego i nazywam się Rafał Romanik. Od kilku lat prowadzę dla Was stronę poświęconą eksploracji podziemnej, WyprawyLeona, oraz kanał na YouTube. Nie ukrywam, hobby mam nietypowe, bo ile osób czeka z utęsknieniem na weekend, żeby wejść do opuszczonej i walącej się kopalni węgla, lub uranu? Kto w niedzielne poranki brodzi do pasa w wodzie, żeby dojść do najdalszej części podziemnego wyrobiska? Garstka. No właśnie, bo o ile urbex się u nas w Polsce upowszechnił, tak eksploracja podziemna wymaga innych technik, oraz przede wszytkim wiedzy. Skąd jestem?

Z niewielkiej wioski położonej ok 20km od Wałbrzycha. Chyba mogę powiedzieć, że pochodzę z górniczej rodziny. Dziadek pracował na szybie "Witold" w Boguszowie - Gorcach a tata na 'Wałbrzychu" w Wałbrzychu rzecz jasna :) 

 

Może dlatego w moich żyłach płynie górnicza krew :) Kopalnie pozamykano, ale znając wejścia można samemu wejść do kopalnianych chodników i poczuć atmosferę tamtych lat.Czym się zajmuję?

Eksploracja  podziemna polega na eksploracji obiektów pokopalnianych w tym szybów i sztolni. Jest to pasja bardzo niebezpieczna, ale sprawiajaca mi radość. Dwutlenek wegla, siarkowodór, brak tlenu i waląca się obudowa, albo jej brak jest w tym hobby na porządku dziennym. Dlatego tak ważna jest rozwaga i zgrany zespół dysponujący odpowiednim sprzętem: Spodniobuty, liny, latarki, lampy wskaźnikowe, pontony, agregaty prądotwórcze do prac w terenie. Jest tego masa, ale bez sprzętu zabawa robi się niebezpieczna.

 

Początkowo tematyka bloga jak i kanału skupiała się wyłącznie na kopalniach, aczkolwiek staram się poruszać temat również pośrednio związane z górnictwem

 

Eksploracja podziemna jest hobbym bardzo niebezpiecznym, dlatego też na każdym kroku muszę uważać, by nowego filmu nie przypłacić życiem


 

Co nie zmienia faktu, że to eksploracja opuszczonych kopalni sprawia mi najwięcej przyjemności :)

Choć zazwyczaj działam lokalnie, to nie mam zamiaru skupiać się tylko na Dolnym Śląsku, czy nawet Polsce!
 

Czesi mają również bardzo piękne kopalnie, dlatego też staramy się ich nie omijać :)

Chociaż... moim zdaniem Słowacja wygląda pod ziemią o wiele lepiej ;)


 

Dlaczego dołączyłem do Patronite?

Z chęci wzbogacenia się? Oczywiście, że nie. Na filmach z YouTube nie zarabiam, więc wszystkie koszta muszę brać na siebie, co nie zawsze jest możliwe. Gdy zaczynałem przygodę z eksploracją podziemną, to na swej drodze spotkałem kilku życzliwych ludzi, którzy chcieli mnie jakoś wesprzeć. Ba! Znalazła się nawet osoba mieszkająca w mroźnej Szwecji, która zaproponowała mi zakup spodniobutów których wtedy nie miałem i dostawę na wskazany przez mnie adres. Odmówiłem. Niestety obiektów pod ręką mam coraz mniej, a nie chcę w każdym filmie narzekać na brzęczący dyktafon, czy brak gimbala. Niestety nie mogę samodzielnie kupić wszystkeigo, bo po prostu koszta mnie przerastają. Dlatego dołączyłem do Patronite.

Pozdrawiam, Leon :)

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem