Radio Zamek Nadaje

W Patronite od 18.01.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 177

Liczba Patronów: 148

Zostań Patronem
Kup na prezent
146 patronów
3 428 miesięcznie
41 122 łącznie
Zapraszamy na spotkanie z naszym nadawaniem, które otwiera nową, inspirującą przestrzeń dialogu, ekspresji i twórczego działania - zabierzemy Was w podróż po alternatywnych światach muzyki, sztuki, kultury. 

O Autorze

Nadajemy z samego centrum Jawora, średniowiecznego Zamku Piastowskiego. Miejsce to przez znaczną część swojej historii było więzieniem, w tym nazistowskim i komunistycznym. W końcówce lat 80 artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać przestrzeń Zamku do twórczej działalności. W tym miejscu powstała alternatywna przestrzeń, w której uformowała się Samoorganizacja Artystyczna Zamek Nadaje.

Jesteśmy kolektywem indywidualistów, spotkaniem artystów, aktywistów, wizjonerów, awangardową działalnością artystyczną i społeczno-kulturową, która trwa ponad 30 lat i ciągle wzrasta, twórczo ewoluuje.

Podstawą naszego działania jest wolność, to właśnie ona jest matką sprawczości, którą obdarzony jest człowiek. Poprzez swoje wybory, działania, bądź obojętność, codziennie kreujemy rzeczywistość, a kreacja ta oddziałuje na Innych. Świat, który nas otacza jest wspólnotą naszych kreacji, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Jakie będzie nasze wspólne, wzajemne oddziaływanie, czy będziemy wzrastać jako ludzie, czy będziemy bliżej siebie, otwarci na siebie, otwarci na inność. Chcemy świadomie i aktywnie uczestniczyć w twórczej kreacji świata, wykorzystywać naszą wolność w jej pozytywnym ujęciu, dając od siebie to co najlepsze, skierowani ku dobru, urzeczywistniać je w twórczym działaniu.

Pomysł aby stworzyć Radio Zamek Nadaje i Studio Muzyczne im. Witkacego zrodził się chwilę po tym jak Kultura i my wszyscy wylądowaliśmy na kwarantannie. W pierwszym tygodniu pierwszego lockdownu Smalec i Lisu spotkali się w Zamku i zagrali koncert Ga-Ga Zielone Żabki, który transmitowali na żywo za pomocą telefonu i Facebooka. Występ na żywo oglądało kilkaset osób, pod transmisją pojawiło się setki komentarzy i podziękowań za energię i przekaz, które były bardzo potrzebne w tych trudnych czasach – poniżej zapis wideo z tego wydarzenia:

Kolejną spontaniczną inicjatywą była audycja „Zamek Nadaje Kulturę w czasie kwarantanny” transmitowana na żywo na FB Zamek Nadaje, prezentująca muzykę zespołów związanych z Zamkiem, a jest tego sporo, około 40 zespołów muzycznych i setki płyt – poniżej zapis wideo tej inicjatywy: 

Inicjatywa koncertów transmitowanych na żywo z Zamku i audycji napotkała ograniczenia w postaci niewystarczającego łącza internetowego, braków w sprzęcie technicznym oraz technologi nadawania. Kolejne próby transmisji kończyły się niepowodzeniem, co doprowadziło do zawieszenia działań. 

Czasy dla Kultury były ciągle niesprzyjające, a możliwości wykonywania i prezentowania twórczości artystycznej mocno ograniczone.  Zamek, a dzieje się już tak od ponad 30 lat, pełnił rolę miejsca, gdzie można się twórczo spotykać i właśnie w wyniku takich twórczych spotkań Lisa i Cubicsa, powstał plan stworzenia przestrzeni oraz technologi, które pozwolą na rozpoczęcie profesjonalnego nadawania.

Wtedy zrodziła się idea Radia Zamek Nadaje i Studia Muzycznego im. Witkacego, która naturalnie uzupełnia i wzbogaca inicjatywy artystyczne i kulturalno-społeczne podejmowane w ramach Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje. 

Jak to zazwyczaj bywa, aby idea mogła się urzeczywistnić potrzeba ludzi, funduszy i pracy. Pierwszy etap działań to pozyskanie funduszy, w które zaangażowani byli Lisu i Cubics. Działania zakończyły się powodzeniem dzięki dotacji z Ośrodka Wsparcia Ekonomi Społecznej w Jeleniej Górze. 

Pozyskaliśmy fundusze umożliwiając adaptację pomieszczeń, zakup sprzętu technicznego oraz stworzenie technologi nadawania. Teraz potrzeba było ludzi, chętnych do wolontariackiej pracy, a pracy było bardzo dużo, gdyż wszystkie działania począwszy od budowlano-adaptacyjnych, przez biurowe, organizacyjne, promocyjne, techniczne, dziennikarskie, informatyczne i artystyczne wykonywaliśmy samodzielnie.

Dość szybko zorganizowaliśmy ekipę, do inicjatywy włączyli się zamkowi artyści, aktywiści i sympatycy, dodatkowo przybyła odsiecz z Tatr oraz jeszcze kilku magicznych miejsc w Polsce. Ruszyliśmy do prac, które trwały przez prawie cały 2021 rok. Tak wyglądały efekty naszych prac w październiku, prezentowane w odcinkach serwisu Zamek Nadaje info:

 

W połowie listopada sytuacja stawała się coraz bardziej klarowna, byliśmy coraz bliżej gotowości do nadawania! W tym czasie zapadły decyzje, 4 grudnia odbędzie się Inauguracja Radia Zamek Nadaje, a 6 grudnia ruszamy z nadawaniem ramówki radiowej: 

 

Jak zaplanowaliśmy tak zrobiliśmy, 4 grudnia mieliśmy wielką przyjemność gościć przybyłych w nowo powstałym Studiu Muzycznym im. Witkacego. Goście mieli okazję przekonać się jak wspaniale brzmi nasze zamkowe Studio Muzyczne, w którym odbyły się pierwsze, inauguracyjne koncerty. Niebawem na YT Zamek Nadaje pojawi się wideo z tego wydarzenia.

Dwa dni później, 6 grudnia o godzinie 7 rano nadaliśmy pierwszą poranną audycję w składzie redaktorskim: Lisu, Cubics i Smalec. Od tamtej historycznej chwili, możemy z radością mówić, że Radio Zamek Nadaje! O tym kto, co i kiedy nadaje możecie dowiedzieć się na stronie Radia, gdzie dostępna jest pełna ramówka

Stało się, stworzyliśmy nową przestrzeń dialogu i ekspresji - stało się to w sposób wyjątkowy, oddolnie z potrzeby serca i ducha, stało się to dzięki Wam, dzięki Waszemu nieustającemu zaangażowaniu i wsparciu, stało się to dzięki pasji i wierze,  że wiele od nas zależy! Teraz od nas zależy, od naszego zaangażowania bądź jego braku, jak dalej potoczy się historia Radia Zamek Nadaje i Samoorganizacji Artystycznej.

Nas wiara i energia nie opuszcza, widzimy i czujemy, że to czas szczególny, który przynosi dużo dobrego - mamy wielką przyjemność spotykać i poznawać nowe osoby, które chcą włączyć się w twórcze nadawanie, rośnie liczba redaktorów i redaktorek Radia Zamek Nadaje oraz osób zaangażowanych w działania Samoorganizacji Artystycznej, zamkowe nadawanie zatacza coraz szersze kręgi!

Chcesz nas wesprzeć i włączyć się w twórcze nadawanie:

1. Sprawdź jakie progi przygotowaliśmy dla naszych patronów oraz czy masz możliwość i chęć zostania jednym z nich, to będzie dla nas wielka radość jeśli zechcesz do nas dołączyć.

2. Zastanów się czy znasz osoby, które mają możliwość do nas dołączyć i z chęcią wsparłby naszą inicjatywę na patronite? Jeżeli znasz takie osoby to zapoznaj je z naszymi działania i zachęć do wsparcia, będziemy Ci ogromnie wdzięczni za taką aktywność i zaangażowanie.

3. Zaproś znajomych do polubienia i obserwowania naszych stron FB, IG, YT - dzięki temu nasze nadawanie zatacza coraz większe kręgi.

Jeżeli jesteś w stanie wesprzeć nas w tych trzech formach,  sprawisz że nasze inicjatywy będą wzrastać! 

Nasze inicjatywy:

Pracownie:

Nasze strony:

https://zameknadaje.pl/

https://radio.zameknadaje.pl/

https://www.facebook.com/zameknadaje

https://www.instagram.com/zameknadaje/

https://www.youtube.com/c/ZamekNadaje

 

 

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Przemysław  Wrotny
Przemysław Wrotny
Próg: 8 zł
Stanisław Marczyk
Stanisław Marczyk
Próg: 48 zł
Anonimowy patron
Próg: 28 zł
Magdalena Sawala
Magdalena Sawala
Próg: 18 zł
Ko Gut
Ko Gut
Próg: 28 zł
Łukasz Daniel Marciniak
Łukasz Daniel Marciniak
Próg: 8 zł