Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Adam Zbyryt - Człowiek z puszczy w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKim jestem?
Nazywam się Adam Zbyryt i w skrócie mogę o sobie powiedzieć, że jestem miłośnikiem intelektualnego i emocjonalnego życia zwierząt. Nie ma dnia, abym nie przeglądał prasy naukowej w poszukiwaniu różnych ciekawostek na temat zwierząt. Robię to nie tylko z czystej ciekawości, ale również potrzeby podzielenia się tym z innymi, aby pokazać ludziom, jak niezwykłe są zwierząt, które żyją wokół nas. Dlatego dzielę się nimi w mediach społecznościowych, radio, prasie, telewizji i książkach. To moja największa pasja. Od lat staram się także w ten sposób wzbudzać w ludziach podziw i szacunek do przyrody.
👉Po pierwsze jestem naukowcem. Praca ta bardzo ważna część mojego życia. Wcześniej pracowałem w organizacjach pozarządowych, gdzie zajmowałem się ochroną czynną ptaków. Od kilku lat mocno zaangażowałem się w popularyzację wiedzy na temat zwierząt i przyrody w ogóle. Spora część tej pracy, notabene bardzo czasochłonnej i odpowiedzialnej to pisanie książek.
👉Dlatego po drugie mogę się chyba nazwać pisarzem przyrodniczym. Dotychczas napisałem cztery książki o tematyce przyrodniczej:
📗 „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” (Wydawnictwo Paśny Buriat, 2020),
📗 „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” (Wydawnictwo Marginesy, 2021),
📗 „Bocian. Biografia nieautoryzowana” (z prof. Piotrem Tryjanowskim; Wydawnictwo Paśny Buriat, 2022),
📗 „Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki” (Wydawnictwo Poznańskie, 2023).
Książka o bocianie była nominowana do Nagrody „Złotej Róży” przyznawanej przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki”, dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. Od kilku lat współpracuję także z magazynem „Przekrój”, gdzie publikuję teksty na tematy przyrodnicze.
👉Po trzecie jestem radiowcem. Wspólnie z redaktorem Marcinem Cichońskim w każdy poniedziałek o godz. 10:10 prowadzę cykl audycji przyrodniczych pt. „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radio 357, a w każdą sobotę o godz. 9:30 występuję w cyklu audycji przyrodniczych pt. „Klinika zdrowego chomika” na antenie Radia Kraków.
👉Byłem prelegentem prestiżowego TEDx (Ptasi móżdżek: obelga czy może komplement?) i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych, w ramach których popularyzowałem wiedzę na temat zwierząt. Zawsze starałem się w nich przekonywać słuchaczy jak niezwykłe są to organizmy.
👉Aktywnie działam jako członek Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki”, Polskiego Towarzystwa Etologicznego, Grupy Badawczej Bociana Białego i Lokalnej Komisji Etycznej w Olsztynie.
👉Wspieram non-profit merytorycznie i wizerunkowo fundację Niech Żyją!, dążącą do zaprzestania polowania na ptaki. Przygotowywałem w tym celu argumentację naukową za wniesieniem moratorium na odstrzał ptaków ("Moratorium").
👉Jestem ambasadorem projektu „Biblioteki pełne dobrej energii”, który jest ogólnopolskim programem wspierania wiejskich bibliotek realizowany przez Fundację PVE Dobra Energia. Jego celem jest wzmacnianie społeczności lokalnych, podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii, zmian klimatycznych, a także rozwijanie zainteresowania dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.
👉Za działania popularyzatorskie otrzymałem tytuł „Popularyzator Nauki 2021” w kategorii Animator przyznany przez serwis PAP „Nauka w Polsce”.
Co jest moim celem?
Moim marzeniem jest poprawienie wizerunku i losu zwierząt, które doświadczają z naszej strony największego cierpienia, głównie przez szkodliwe mity.
Dawno temu uzmysłowiłem sobie, że kluczem do tego jest edukacja przyrodnicza. Jednak nie podkreślanie jak bardzo dane zwierzę jest rzadkie, zagrożone czy chronione, ale poszukiwanie jego wyjątkowych cech – swoistych supermocy.
Poznawanie fascynującego świata zwierząt zmienia naszą percepcję i powoduje, że lepiej je rozumiemy i zaczynamy podziwiać. Dzięki temu poprawia się ich los. Sporo udało mi się na tym polu osiągnąć.
Przez lata mojej działalności otrzymałem wiele informacji od osób, których moja pasja zaraziła ich do podglądania przyrody i zmiany postrzegania wizerunku wielu zwierząt. Chciałbym, aby niosło się to dalej i dalej, niczym kręgi na wodzie po wrzuceniu kamienia.
👉Od maja 2022 roku prowadzę edukację przyrodniczą na fanpage’u na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z puszczy”, który zgromadził dotychczas ponad 10 tysięcy obserwujących i na profilu czlowiekzpuszczy na Instagramie.
👉Poza tym prowadzę regularnie zajęcia na temat przyrody dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
👉Uczestniczę w szkoleniach dla nauczycieli biologii i edukatorów ekologicznych.
👉Na bieżąco komentuję wydarzenia przyrodnicze w radio, prasie i telewizji.
Niektóre z tych rzeczy wiążą się z gratyfikacją finansową, ale wiele z nich wykonuję dla tzw. idei. Zdałem sobie niedawno sprawę, że na to ostatnie, z racji braku czasu, coraz rzadziej mogę sobie pozwolić. Nie chciałbym jednak z tego zrezygnować, bo edukować trzeba często tam, gdzie właśnie funduszy brakuje, np. wśród dzieci, młodzieży i seniorów, zwłaszcza na wsiach lub w mniejszych miejscowościach. Poza tym nagrywanie rozmów z naukowcami wiąże się często z dalekimi wyjazdami i zakupem profesjonalnego sprzętu.
Dlatego, jeśli chcesz wesprzeć moją działalność popularyzującą wiedzę na temat przyrody, Drogi Patronie, byłbym bardzo wdzięczny za taką pomoc.
Wierzę, że dzięki edukacji przyrodniczej jesteśmy w stanie zmienić postawy ludzi na lepsze i poprawiać los naszych mniejszych braci. Dzięki temu my także stajemy się szczęśliwszymi ludźmi. Jesli chcesz być taką osobą, dołącz do mnie!
Skąd pomysł na Patronite?
W celu rozszerzenia mojej działalności popularyzatorskiej moim marzeniem jest rozpoczęcie nagrywania podcastów dotyczących różnych gatunków i grup zwierząt. Chciałbym, aby słuchacze dowiadywali się o najnowszych odkryciach na temat fascynującego życia zwierząt w sposób przystępny i zrozumiały. W jego ramach chciałbym tworzyć treści oparte na mojej własnej wiedzy i doświadczeniu, gdy będą dotyczyć gatunków, którymi zajmuje się naukowo, oraz rozmawiać z innymi specjalistami. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy razem mogli dowiadywać się i przekazywać światu jak niezwykłe jest życie zwierząt!
Słuchaj Adam Zbyryt - Człowiek z puszczy w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Adam Zbyryt - Człowiek z puszczy już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.