3D Studio by Buser

W Patronite od 29.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 679

Liczba Patronów: 591

Zostań Patronem
24 patronów
550 miesięcznie
8 074 łącznie
Profil poświęcony mojemu autorskiemu projektowi - środowisku Krakowa (Linie 105, 129 i 907) z lat 1996-99, do symulatora prowadzenia autobusu - OMSI 2. Mapa w pełni realna, każdy obiekt ma swój odpowiednik w rzeczywistości, nawet ogrodzenia i latarnie. Zależy mi na rozwoju projektu o kolejne linie.

O Autorze

Na wstępie chciałbym podziękować za to, że zaciekawił Cię mój profil. Od ponad trzech lat spełniam marzenie z lat dziecięcych, pracując jako kierowca autobusu w krakowskim MPK. To fantastyczne uczucie, kiedy idąc do pracy wcale nie ma się poczucia przymusu, a wręcz chęć i za każdym razem odczuwa się uczucie spełnienia. Od wielu osób już słyszałem, że zawód kierowcy albo się lubi/kocha, ale się tego nie robi - coś w tym chyba jest :)

Projekt Krakowa do OMSI 2 to dzieło, nad którym pracuję od połowy 2012 roku. Stanowi powrót do moich dziecięcych lat, kiedy to jako kilkuletni chłopczyk z mamą jeździłem linią 129 do pracy mojego taty, znajdującej się w samym centrum, przy Placu Matejki. Pierwotnie miała to być wyłącznie właśnie linia 129, przedstawiająca stan z roku ok. 1997. W miarę rozwoju projektu i upływu czasu, zdecydowałem się dodać także linię 105, a dzięki funkcji Chrono zawartej w symulatorze, również cmentarną linię 907 oraz specjalny przebieg linii 105, różniący się od właściwego, występujący jedynie
w okresie Wszystkich Świętych.

Najważniejszym założeniem od samego początku była staranność, dokładność i jak najdoskonalsze odzwierciedlenie rzeczywistości. Po tylu latach, mogę uczciwie stwierdzić że cel ten się powiódł. 99% obiektów na mapie to modele dedykowane, które sam robiłem. Ten 1% to modele drzew, i sygnalizacji świetlnej, które użyłem gotowe, a także kilka odchudzonych modeli z Google Earth. Realne jest nawet ułożenie latarni ulicznych, oraz zieleni – drzew i krzewów. 

Specjalnie dla mapy, na bazie bezpłatnego dodatku Citybus I280 z wykorzystaniem kilku elementów z jego komercyjnej wersji, przygotowałem wydzielony model Ikarusa 280, a dzięki ogromnej wiedzy i pomocy dwóch miłośników z Krakowa, odwzorowałem 150 różnych malowań i konfiguracji z tamtych lat – każde oryginalne i różniące się detalami, nie tylko w samym malowaniu, ale też w bryle pojazdu (3 rodzaje felg na poszczególnych osiach, „kółko’ na dachu, rodzaje i obecność listew, kolor wewnętrznych laminatów, rodzaj i kolor kabiny, umiejscowienie i czcionki numerów taborowych, etc.).

Ponad to dostępnych jest także 58 różnych malowań do ogólnodostępnego Jelcza M11 oraz 45 oryginalnych malowań Ikarusów 260 z komercyjnego dodatku Citybus I260.
 

Ale... to nie koniec...

 

Co dalej? W tym roku rozpocząłem już prace nad dalszym rozszerzeniem projektu o linię 159, relacji Cichy Kącik - Os. Piastów, którą mam nadzieję z racji nabytego doświadczenia i wiedzy z poprzednich lat w przyszłym roku ukończyć.

Warto też nadmienić, iż jestem w trakcie kompletacji części do budowy prawdziwej i działającej kabiny autobusu Ikarus 280, która w połączeniu ze stworzonym przeze mnie środowiskiem Krakowa oraz dedykowanymi Ikarusami, pozwoli stworzyć prawdziwy symulator krakowskiego Ikarusa z końcówki lat '90 do OMSI 2. Jestem na etapie zdobywania poszczególnych części do konstrukcji. W przyszłym roku obrałem sobie za cel skompletowanie wszystkiego co jest potrzebne (brakuje nadal podestu z pedałami, lewarem i siedziskiem kierowcy, a także orurowania bocznego oraz okna bocznego kierowcy. Oto kilka poglądowych zdjęć niektórych części:

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Kuba Starosta
Kuba Starosta
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł
Michał Delążek
Michał Delążek
Próg: 25 zł
Mikołaj Cempla
Mikołaj Cempla
Próg: 25 zł
Demsi lemański
Demsi lemański
Próg: 25 zł
Alex Młodawski
Alex Młodawski
Próg: 25 zł