Avatar użytkownika

Akcja Ratunkowa Dla Krakowa

21
patronów
300 
miesięcznie
17 735 
łącznie
21
patronów
300 zł 17 735 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
5 zł miesięcznie

Wielkie, zielone dzięki!
Obrazek progu
10 zł miesięcznie

Dostaniesz specjalnie zaprojektowany, imienny certyfikat Patrona/Matronki Akcji. Ponadto zaprosimy Cię do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku.*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu
Obrazek progu
25 zł miesięcznie

Otrzymasz imienny certyfikat jak w poprzednim progu oraz kwartalny newsletter z podsumowaniem miejsko-klimatycznym, dotyczący najważniejszych spraw Krakowa. Jeżeli sobie życzysz to Twoje imię znajdzie się na liście Matronek/Patronów na naszej stronie internetowej.*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu
Obrazek progu
50 zł miesięcznie

Wysyłamy pocztówkę-niespodziankę (na ekologicznym papierze z recyclingu) z jednej z naszych akcji! Otrzymasz też imienny certyfikat jak w poprzednim progu, oraz wpis na listę Patronów/Matronek.*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
10 dostępnych miejsc

Raz do roku otrzymasz pakiet sadzonek dla miejskich ogrodników, idealny na balkon lub do ogródka. Plus wszystko z poprzedniego progu!*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu
Obrazek progu
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
5 dostępnych miejsc

Zasadzimy drzewo w Krakowie, ze stosowną, dedykowaną tabliczką według Twojego życzenia (imię, dedykacja)*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu
Obrazek progu
300 zł miesięcznie
Wybierz 300 zł
2 dostępne miejsca

Zaprosimy Cię na nasz autorski spacer po naszych ukochanych, krakowskich, zielonych miejscach. Spacer połączymy z pysznym piknikiem z herbatką i produktami od lokalnych dostawców.*

*obowiązuje przy minimum trzymiesięcznym wsparciu

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Akcja Ratunkowa Dla Krakowa w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Oddolna inicjatywa łącząca mieszkańców Krakowa od 2019 roku. Krakowski ruch miejski. Chcemy miasta zielonego, bezpiecznego, zdrowego i zaadaptowanego do zmian klimatycznych. Dialog, aktywne społeczeństwo obywatelskie, współpraca ze środowiskiem naukowym, społeczna kontrola działań urzędu i miasta.

Jesteśmy apartyjną grupą mieszkańców i mieszkanek z całego Krakowa, którzy walczą o rozwiązanie lokalnych problemów w swoich dzielnicach. Nasza grupa powstała w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys klimatyczno-ekologiczny i brak realnych działań władz Krakowa w tej kwestii. Dzięki Akcji Ratunkowej chcemy łączyć siły, wymieniać doświadczenia i pomagać sobie wzajemnie, żeby wywierać nacisk na władze miasta.

Na zdjęciu: Obywatelska okupacja parku Bednarskiego. W efekcie projekt rewitalizacji został znacznie okrojony, zgodnie z wolą mieszkańców.

Nasze cele:

 1. Adaptacja Krakowa do kryzysu klimatyczno-ekologicznego

 2. Ochrona miejskiej przyrody i krajobrazu

 3. Tworzenie przestrzeni do współdziałania mieszkańców i mieszkanek

 

Nasze akcje, czyli jak chcemy osiągnąć cele?

Co tak właściwie robimy? Czytamy Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego, przebijamy się przez setki stron dokumentów i ekspertyz, bierzemy udział w konsultacjach, chodzimy na obrady Rady Miasta i różnych komisji, postulujemy o konsultacje, piszemy petycje, nagłaśniamy różne tematy na naszej stronie i w mediach społecznościowych, jak również w mediach tradycyjnych, protestujemy na różne sposoby – fizycznie (marsze, pikiety, happeningi) czy online (nasz Zakrzówkowy protest song!). Angażujemy się w Budżet Obywatelski oraz demokrację pogłębioną - panele obywatelskie. Współpracujemy, wspieramy i pomagamy innym organizacjom społecznym, zarówno w Krakowie, jak i w innych częściach Polski. Mamy też przy tym mnóstwo radości ze wspólnego działania!

 

Dlaczego Patronite?

Jako oddolna i apartyjna inicjatywa, nie posiadamy żadnego finansowania zewnętrznego. W Akcji Ratunkowej działamy “po godzinach”, w czasie wolnym od pracy, przeznaczając na pracę społeczną swoje własne środki. Chcemy pozostać niezależni i skuteczni, a do tego potrzebujemy funduszy. Zdecydowaliśmy się na Patronite z uwagi na przejrzystość finansowania.

Na co przeznaczymy fundusze?

 • wynajem siedziby, w której możemy się spotykać, pracować i tworzyć

 • przygotowanie ekspertyz we współpracy z autorytetami naukowymi

 • zakup materiałów na happeningi i protesty (farby etc.)

 • zakup materiałów biurowych (drukowanie petycji, uwag do konsultacji społecznych)

 • przygotowanie materiałów do kampanii społecznych (plakaty informacyjne)

 • środki interwencyjne na działania wymagające niezwłocznej reakcji

 

Kilka szczególnie ważnych dla nas akcji:

Zakrzówek – dzięki niemu właściwie o Akcji stało się głośno.

Chodzi o obecnie budowany Park Zakrzówek – gdzie na małym akwenie powstają pływające baseny, a ściany pokryto siatką, co jest kompletnie niepotrzebne i niezgodne z pierwszą ekspertyzą geologiczną. Naszym zdaniem (i nie tylko naszym) kąpielisko dla krakowian na dużym akwenie byłoby lepszym i tańszym rozwiązaniem, ale cóż… budynki powstają. A sprawę siatek bada Prokuratura. 

Na zdjęciu: siatki i pływające baseny na Zakrzówku fot. Wero Żel

Igrzyska Europejskie 2023

Razem z krakowskimi organizacjami społecznymi oraz różnorakimi ugrupowaniami politycznymi - ponad podziałami i wspólnymi siłami założyliśmy obywatelski komitet Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom. Jego celem było złożenie w Radzie Miasta projektu obywatelskiej uchwały, która zmusiłaby Prezydenta do rezygnacji z tej imprezy. Niestety Rada Miasta głosami PiS i radnych Prezydenta odrzuciła obywatelską uchwałę. Oznacza to, że impreza odbędzie się, wbrew woli zdecydowanej większości mieszkańców Krakowa wyrażonej chociażby w referendum 2014. Co prawda wtedy chodziło o Igrzyska Zimowe, ale była to wyraźna i bezpośrednia opinia krakowian wobec tego typu imprez. Więcej o tej sprawie przeczytasz tutaj. 

Na zdjęciu: konferencja prasowa podczas zakładania obywatelskiego komitetu uchwałodawczego 

Użytek ekologiczny Łąki na Klinach

W 2021 roku wsparliśmy mieszkańców Klinów w wieloletniej walce o najcenniejsze przyrodniczo tereny, jedne z ostatnich tego typu w Krakowie. Niestety bezwzględna ofensywa dewelopera, przy wsparciu prezydenta i większości radnych doprowadziła do kapitulacji miasta. Na cennych terenach może zostać zbudowanych kilkadziesiąt bloków. Więcej o tej sprawie TUTAJ. 
 

Dolina rzeki Wilgi

Naturalne i zielone tereny wokół rzeki Wilgi to unikatowy fragment naszego miasta. Przy obecnym deficycie terenów zielonych, przy coraz gęstszej i agresywnej zabudowie takie miejsca powinny stanowić przyjazny dla mieszkańców i środowiska azyl, a nie kolejny, zabudowany bez pomysłu teren. Jako mieszkańcy, aktywiści i przyrodnicy działamy na rzecz zmiany szkodliwego projektu, jego okrojenia i zachowania cennych terenów. Mamy oko na Wilgę!

Nowa Huta (bez) Przyszłości

Miejska spółka Nowa Huta Przyszłości S.A. pod inwestycję planuje wyciąć 2300 zdrowych, dojrzałych i wymiarowych drzew. Część z nich już poszła na przemiał. W zamian otrzymamy… 4 hektary urządzonej zieleni parkowej w ramach 33 hektarów całej inwestycji. Ochrona rosnących w mieście drzew to obecnie jedna z najpilniej potrzebnych inwestycji w naszą przyszłość. Tymczasem w Krakowie wycina się drzewa na potęgę - a my protestujemy i nagłaśniamy sprawę!

Park Pamięci Płaszów

Na terenie Krzemionek Podgórskich, w obrębie zielonych płuc Podgórza, walczymy o powstanie Parku Pamięci w miejscu dawnego Obozu Płaszów – razem z inicjatywą Stop Ogradzaniu Krzemionek. Chodzi o stworzenie miejsca, które „przez tragiczną historięa będzie uczyło szacunku do drugiego człowieka oraz przyrody”. Miasto ma inne plany. W ramach nowej inwestycji planuje ściągnąć w to miejsce 0.5 miliona ludzi rocznie oraz wyciąć minimum 300 drzew pod betonowy parking oraz budynek memoriału. Aktualizacja 2021: Mimo kilku lat walki miasto ostatecznie wycięło ponad pół tysiąca drzew. Teren okazał się dużo cenniejszy niż pierwotnie przekazywano opinii publicznej. Muzeum konsekwentnie umywa ręce i nie widzi problemu w swoich działaniach. Nadal nadzorujemy tą sprawę.

Na zdjęciu: trzeci protest ws. wycinek przy KL Plaszow. Miasto wraz z Muzeum Krakowa, gdy poznali datę protestu przyspieszyło działania i w pośpiechu wycięło pół tysiąca drzew. Fot. Stan Baranski

Ograniczamy skalę wycinki - porozumienie z Wodami Polskimi

Tutaj duży sukces! (razem z Towarzystwem na rzecz Ochrony Przyrody, Towarzystwem na rzecz Ziemi, kolektywem Siostry Rzeki oraz Radnymi z Komisji Kształtowania Środowiska RMK)

Chodzi o teren przyszłego suchego zbiornika przeciwpowodziowego Malinówka 2. Po wizycie terenowej i kilku spotkaniach w naszej grupie roboczej, udało się wspólnie osiągnąć porozumienie w celu zmniejszenia ingerencji w tereny zielone, jednocześnie utrzymując niezmienione właściwości przeciwpowodziowe planowanej inwestycji. 

Na miejscu zinwentaryzowano w sumie 2556 drzew z prawnym pozwoleniem na wycinkę, w toku inwestycji – z tej liczby udało się ocalić 294 drzewa, czyli 11,5%.

Ratujemy drzewa w Krakowie i nie tylko

W dobie katastrofy klimatycznej każde drzewo jest na wagę złota. Apelujemy o ich ochronę i staramy się zatrzymać niepotrzebną wycinkę. Nagłaśniamy także nietrafione naszym zdaniem decyzje: to sprawa wierzb na Bulwarze Inflackim czy nielegalnie wyciętej topoli przy Placu Na Stawach. Radzimy też, jak działać we własnym zakresie - w poradnikach "Jak zatrzymać wycinkę drzewa" i "Jak zgłosić drzewo jako pomnik przyrody".

Park Bednarskiego

Szykuje się “rewitalizacja” Parku Bednarskiego. Remont miał kosztować 7.5 milionów złotych. Z ostatecznych wyliczeń Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wyszło jednak, że cena to ok. 20 milionów + VAT (za pięć etapów działań i zamknięcie parku prawdopodobnie na półtora roku). Uważamy, że cena remontu jest absurdalna, a sam Park wymaga jedynie odświeżenia alejek, schodów oraz dostawienia toalety. Przy okazji, w ramach przygotowań do remontu wycięto kilkaset drzew...

Aktualizacja 2022: Po kilku protestach, happeningach, spotkaniach z urzędnikami, wiceprezydentem, konserwatorem zabytków oraz po obywatelskiej okupacji parku SUKCES! Projekt rewitalizacji został okrojony, nie będzie wielkiej sceny koncertowej, punktu widokowego bez widoku, do którego miały prowadzić toporne schody, bram i dodatkowych ogrodzeń, a także kolejnych wycinek. Prace mają być etapowane, a Park nie będzie w całości zamknięty.

Na zdjęciu: Miasteczko okupacyjne w Parku Bednarskiego. Fot. Stan Baranski

Apel o wykup terenów zielonych

Napisaliśmy do Prezydenta Miasta Krakowa apel o wykup terenów zielonych. Apelujemy do miasta zwłaszcza teraz, kiedy Kraków aspiruje do miana Zielonej Stolicy Europy 2021, aby przeznaczyć minimum 1% rocznie, chociażby ograniczając obecny budżet na rewitalizację istniejących parków, na rzecz wykupu gruntów pod nowe parki miejskie dla nas. Chcemy nowych parków miejskich! Dla nas i przyszłych pokoleń!

Wykupmy zielone tereny

Białe Morza

Chodzi o tereny poprzemysłowe Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”. Nie jest to teren bardzo cenny przyrodniczy (wyjąwszy dolinę Wilgi), nadal ma charakter poprzemysłowy, ale widać w nim ogromny potencjał. Mógłby stać się, na skalę Polski i Europy, modelowym przykładem rekultywacji terenów poprzemysłowych w mieście. Oficjalny wniosek 9 organizacji pozarządowych o przeprowadzenie konsultacji społecznych został złożony do Prezydenta Miasta Krakowa. Aktualizacja 2022: Miasto odzyskało teren od inwestora, który miał zarządzać terenem przez 30 lat. Ponowiliśmy apel o konsultacje społeczne i porzucenie pomysłu budowy wielkiego pola golfowego na rzecz Parku XXL.

Na zdjęciu: mikro-happening Białe Morza 2022

Cele Autora

Wynajem przestrzeni
 • 1 000 zł miesięcznie
 • 700 zł brakuje
30%
Wynajem siedziby, w której możemy się spotykać, pracować i tworzyć kosztuje nas 500 złotych miesięcznie. Dzięki temu mamy stabilne miejsce do "pracy", przestrzeń magazynową, dostęp do Internetu. Tutaj zapraszamy też krakowian, którzy zgłaszają się do nas ze swoimi problemami. Nasza siedziba znajduje się w sercu Podgórza.
Środki na działania interwencyjne
 • 50 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Nie każdy wydatek potrafimy przewidzieć. Często zgłasza się ktoś z konkretnym problemem, z prośbą o interwencję i musimy działać szybko, ad-hoc'owo. Na takie nieprzewidziane wydatki przewidzieliśmy około 50 złotych miesięcznie.
Wydatki bieżące na działalność
 • 150 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Bieżąca działalność to około 150 złotych miesięcznie. Są to m.in. materiały na happeningi i protesty: farby, pędzle, wałki, płótna oraz materiały biurowe związane z drukiem petycji, uwag do konsultacji, planów miejscowych. W tej sumie mieści się także przygotowanie materiałów do kampanii społecznych np. plakatów.
Opracowania naukowe i ekspertyzy
 • 200 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
To jest nasz cel i kamień milowy w naszej działalności. Większość z współpracujących z nami naukowców robi to charytatywnie. Jednak, aby stworzyć profesjonalną ekspertyzę od A do Z potrzeba dużo czasu, wiedzy i umiejętności. Chcielibyśmy mieć środki na zlecanie takich ekspertyz. Na przykład w celu sprawdzenia, czy wiekowe drzewo rzeczywiście jest w stanie takim, jaki wskazują urzędnicy.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Akcja Ratunkowa Dla Krakowa już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
25 zł
Filip
Filip
5 zł
Joanna Lebiedzka
Joanna Lebiedzka
5 zł
Marysia Białecka
Marysia Białecka
25 zł
Bartłomiej Walczewski
Bartłomiej Walczewski
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.